Računalništvo, telefonija
26.06.2020 15:44
Posodobljeno 4 leta nazaj.

Deli z drugimi:

Share

Huawei MatePad Pro – praktičen gospodinjski pripomoček

Huawei MatePad Pro  - praktičen gospodinjski pripomoček
Huawei MatePad Pro - praktičen gospodinjski pripomoček

Samsung in Apple sta po letih prevlade v svetu tabličnih računalnikov končno dobila močnega tekmeca. Huawei s svojo novo tablico MatePad Pro cilja na sam vrh. Pa je ta dosegljiv, kljub izzivom, s katerim se ta znamka sooča v zadnjem letu?

Ko se pogovarjamo o prenoslivi napravi, verjetno tablica ni prva izbira, ali pač? Seveda so to produktu poželjivosti, pa vendarle pri njih prevlada praktičnost. Postale so nekakšen gospodinjski pripomoček, s tem da gospodinjstvom in njihovim posameznikom služijo v različnih vlogah, a jih ne menjamo tako pogosto kot mobilne telefone in niti ni nam prav pomembno, da imamo ravno zadnji najnovejši model. Po večini je to sekundarna ali celo terciarna naprava, ki je ali pa ni, za njen nakup pa je cena en od glavnih faktorjev.

Je tablica bum mimo?

Pred kakšnim desetletjem se je zgodil pravi bum na trgu tablic. Ni ga bilo proizvajalca, ki ne bi ponujal svojega ploščatega računalnika in zdelo se je, da se obeta nov preskok v miselnosti uporabe novih tehnologij. Tablice naj bi ponudile vse, kar so ponujali pametni na telefoni, le da v bolj privlačni obliki z večjim zaslonom, ki naj bi doprinesel k uporabniški izkušnji, sčasoma pa naj bi bile celo zmožne nadomestiti prenosnike. Deset let kasneje se to (še) ni zgodilo. Pravzaprav ravno nasprotno. Po začetnem vročem zagonu se je zanimanje za tablice ohladilo in marsikatera znamka se je umaknila s tega področja.

Kraljuje Apple s svojimi iPadi, androidno področje pa se trudi pri življenju ohranjati Samsung z Galaxy Tabi. Tablice enega in drugega so sicer vrhunske, a kot rečeno, pogosto igrajo vlogo ene od »revij« na kavni mizici v dnevni sobi. Pri Huaweiu verjamejo, da je v tablicah še veliko več skritega potenciala. Zato so se pri kitajskem tehnološkem velikanu odločili, da s svojo novo napravo MatePad Pro malce razburkajo umirjene in zaspane vode. Njihovo potezo več kot pozdravljamo, saj je bil že skrajni čas, da se na tabličnem trgu začne spet malo dogajati.

Dizajn, ki smo ga že videli

Da pri Huaweiu za inspiracijo pogledujejo v smeri Appla je jasno že na prvi pogled. MatePad Pro namreč oblikovno precej spominja na najboljše iz jabolčne ponudbe, iPad Pro. Le da skuša iti še korak dlje, saj ima še ožje robove okoli zaslona. Sprednja kamera se nahaja v enem od kotov zaslona, kar je zanimiva izbira. Morda bi bilo bolj smiselno, če bi kamero skrili v črn rob okoli zaslona. Pa tudi slika na zaslonu bi bila čistejša.

Huaweieva tablica se sicer v roke lepo usede. Ni pretežka in ni prelahka, tako da je tudi dolgotrajnejša uporaba prijetna, s kovinskim ohišjem in lepo zaobljenimi robovi pa deluje zelo premijsko. Pri uporabi nič ne škriplje in je, kot se za Huawei spodobi, izdelana vrhunsko. Ji pa manjka vtiš za slušalke, kar danes niti ni več nenavadno. Zadovoljiti se je potrebno le z vhodom USB-C, ki služi polnjenju in priklopu slušalk.

Srce pod pokrovom

MatePad Pro je opremljen s procesorjem Kirin 990, torej enakim, kot ga najdemo pri njihovih ‘brezguglnih’ telefonih serije P40, šestimi gigabajtov delovnega pomnilnika in 128 gigabajti notranjega pomnilnika. V praksi vse dela tako kot mora, prehajanje med meniji je gladko, tudi grafično najzahtevnejše igre tečejo kot po olju, in niti več odprtih aplikacij hkrati jo ne upeša.

MatePad Pro se lahko pohvalili s kar štirimi zvočniki, dvema na spodnji in dvema na zgornji stranici, ki so jih uglasili pri mojstrih zvočne opreme, podjetju Harman Kardon, dodatno pa h kakovosti zvoka pripomore še Huaweieva tehnologija Histen 6.0. Zoprno je le, da v horizontalni postavitvi tablice zvočnike dostikrat prekrijete z roko in zadušite zvok. Sicer bi zvoku težko kaj očitali.

Povratno polnjenje prihrani marsikateri nepotreben korak do vtičnice

Prav posebne omembe pa si po mojem mnenju zasluži baterija. Ne le zaradi njene vzdržljivosti, ki je pri kapaciteti 7250 miliamper ur primerljiva s tisto Heileja Gebreselassieja na dolgih maratonskih progah, ampak tudi zaradi izjemno hitrega polnjenja. S priloženim polnilcem moči 40 vatov jo od nič do 100 odstotkov napolnite v debeli uri in pol, ponuja pa tudi možnost brezžičnega polnjenja do moči 15 vatov in možnost povratnega brezžičnega polnjenja drugih naprav, ki podpirajo polnjenje prek standarda Qi. Tako lahko s tablico polnite drug telefon, brezžične slušalke in še kaj. Zlasti priročno na kakšnem potovanju, če s seboj nimate polnilne baterije. Enostavno ga lahko položite na Huaweievo tablico, ki leži na mizi pred vami.

Ozek zaslon, a ga zato zlahka prekrijete s prsti

Kar 90 odstotkov prednje ploskve tablice prekriva velik 10,8-palčni (27,43 cm) zaslon, kar je menda najvišje tovrstno razmerje med vsemi sodobnimi tablicami. Zaradi ozkih robov je skoraj nemogoče, da ne bi pri držanju s prsti vsaj malo prekrili slike, kar ni najbolj praktično. Gre pa pri tem pohvaliti Huaweievo programsko opremo za zaznavanje nenamernih dotikov, ki jih precej učinkovito ignorira.

Pri zaslonu sem sicer pogrešal uporabo novejših tehnologij, kot sta OLED, ki zagotavlja boljše kontrastno razmerje, in hitrejši 90-herčni nivo osveževanja slike, ki je še posebej dobrodošel pri bolj dinamičnih vsebinah, na primer dirkalnih igrah in akcijskih filmih. Zlasti ker gre za tablico najvišjega razreda. Se pa zavedamo, da bi uporaba omenjenih tehnologij najverjetneje dvignila njeno sicer žepu relativno prijazno ceno.

Kamera, od Huaweia pričakujemo bolje

Fotografija ni ena ključnih lastnosti teh ploščatih naprav. Fotkanje s tablico je veliko boljo okorno, kot s telefonom. Pa vendarle tablice imajo kljukico pri fotoaparatu na seznamu ponujenih funkcij. MatePad Pro je opremljen z enim objektivom ločljivosti 13 MP in zaslonko širine f/1.8, kamera pa omogoča tudi digitalno povečavo. Pri dobri svetlobi bo naredila povsem zadovoljive fotografije, približevanje pa sliko precej popači.

Googla ni, a z nekaj dodatnimi koraki bi lahko šlo

Programska oprema je ozko grlo. Kitajci so oblikovali svoj operacijski sistem EMUI, ki temelji na odprtokodni različici Androida. Načinom upravljanja je modern, všečni so grafičnimi učinki uporabna je možnost uporabe treh aplikacij hkrati, kjer eno lahko odprete tudi v lebdečem oknu in jo po želji prestavljate po zaslonu. Kar se tiče upravljanja, MatePad Pro res nudi kar precej naprednih možnosti, ki izkušnjo z njim še bolj približajo delu na računalniku, zlasti v kombinaciji z dodatno tipkovnico in pisalom.

Ampak že vrabci čivkajo, da Huaweieve nove naprave nimajo Googlovih storitev. To lahko za marsikoga pomeni precej okrnjeno izkušnjo, saj smo v tem delu sveta skozi leta postali vse bolj odvisni od vsega kar Google ponuja.

Kot rečeno, Googlove tržnice Play ne boste našli na MatePadu Pro. Je pa tam Huaweieva lastna trgovina AppGallery. Huawei ves čas poudarja, da pospešeno delajo na njeni vsebini, a roko na srce, je za zdaj še vedno zelo, zelo okleščena. Na njej ne boste našli Facebooka, Instagrama in številnih drugih aplikacij in iger, ki jih verjetno uporabljate na dnevni ravni. Nekatere najbolj aktualne so, na primer Viber in TikTok, tudi več kot 60 slovenskih, pa vendarle še brez največje slovenske banke.

K sreči AppGallery ni edini vir, kjer lahko iščete aplikacije. Najprej so tu še druge trgovine, na primer Amazonov Appstore, Aptoide, F-Droid in druge, potem pa še različne rešitve drugih proizvajalcev, kjer lahko neposredno poiščete namestitvene datoteke ali vsaj njihovo nahajališče. Takšna je na primer aplikacija MoreApps, nekakšen iskalnik aplikacij, ki vam pove iz kje lahko določeno aplikacijo namestite oziroma vam poišče podobne aplikacije drugih razvijalcev. Pri Googlovih zemljevidih, ki na novih Huaweievih napravah delujejo bolj tako tako, kot alternativno rešitev na primer ponudi aplikacijo HERE WeGo, ki se je na mojem kratkem preizkusu odrezala zelo dobro. Pomagate si lahko tudi s Huaweievo aplikacijo Phone Clone, prek katere prenesete aplikacije iz vašega telefona ali stare tablice na MatePad Pro.

Skratka, rešitev je na voljo kar nekaj in s kombinacijo različnih si lahko vsaj približno nastavite napravo tako kot ste si zamislili. Ampak še vedno ne povsem.

Drži pa še nekaj. Številne aplikacije, ki še nekaj tednov nazaj na Huaweievih novih napravah niso delale, zdaj delujejo. In takšnih bo vedno več. Huawei se trudi na vse pretege, da bi v čim krajšem času uporabnikom zagotovil aplikacije, ki jih najbolj pogrešajo.

Uporabnik, ki v usposabljanje svoje naprave ni pripravljen vložiti nekaj svojega časa, je pri MatePadu Pro lahko hitro ob živce. Zanesenjak, ki mu ni v breme odkrivati in preizkušati raznoraznih rešitev ter se igrati s svojo napravo, pa bo najverjetneje bolj pozoren na druge elemente tablice, ki ga bodo navdušili.


Prijavi napako v članku

Članek je pripravljen v sodelovanju s partnerjem SIDERA d.o.o.
Za več informacij so vam na voljo pri SIDERA d.o.o.
Ob kontaktu povejte, da ste objavo zasledili v Računalniških novicah.

Želite biti obveščeni o novostih, ki jih pripravljamo s partnerjem SIDERA d.o.o.? Vpišite svoj e-mail in se prijavite na BREZPLAČNE e-novice, od katerih se lahko kadarkoli odjavite.




Kaj berejo drugi?

Partnerji Računalniških novic Prikaži vse

MIT INFORMATIKA d.o.o.

Sveti Duh 274, 4220 Škofja loka, Tel: 04 281 31 00
Celovite ERP rešitve za podjetja MIT informatika je vodilni partner proizvodnih, gradbenih in storitvenih podjetij. Že 30 let svetujejo in implementirajo inovativne informacijske ... Več

NUFIRA d.o.o.

Ob Suhi 4d, 2390 Ravne na Koroškem, Tel: 041 722 132
Vsako hitro rastoče podjetje se spopada z odločitvami glede najboljšega poslovnega sistema za upravljanje svojih poslovnih procesov. Pravilna integracija integriranega programskega ... Več

J-LAB d.o.o.

Šaleška cesta 20a, 3320 Velenje, Tel: 040 757 323
Vizija podjetja J-Lab je zadovoljiti stranke v skladu s sloganom - hitro, učinkovito in cenovno ugodno, ob tem pa so potrpežljivi in zanesljivi, na voljo ves dan, vse dni v tednu. Klik ... Več
Zlati partner

RITTAL d.o.o.

Letališka cesta 16, 1000 Ljubljana, Tel: 01 546 63 70
Rittal spodbuja inovacije in živi svoje vrednote To je Rittal. Globalni igralec, vodilni inovator, družinsko podjetje in zgleden delodajalec. Rittal zgodba Prihodnost Rittala se je ... Več