Prenosni računalniki
Računalništvo, telefonija
Namizni računalniki
30.10.2023 12:00
Posodobljeno 4 tedni nazaj.

Deli z drugimi:

Share

Lenovo Legion Pro 7i – igričarski prenosnik z ultrabook geni

Pred testom smo se spraševali, ali bo kompakten igričarski prenosnik kos velikim obljubam glede zmogljivosti. Zdaj ne dvomimo več, nasprotno, osupnil in očaral nas je.

Proizvajalci igričarskih prenosnikov imajo zelo zahtevno nalogo, ki ji marsikdo ni kos. Zagotoviti morajo prenosljivost, ki jo pričakujete od prenosnega računalnika, kar pomeni, da mora ta biti obvladljive velikosti, da ga lahko uporabnik prenaša s seboj, poleg tega pa mora biti še precej zmogljiv in imeti vgrajeno baterijo, ki zagotavlja nekaj ur igričarske avtonomije. Čemu? Sicer bi se številni uporabniki začeli spraševati, zakaj niso raje kupili namiznega računalnika. Res? Res. Z računalniki, prenosnimi ali namiznimi, za »tri jurje« pač ni šale.

Mišičnjak, na katerega se lahko zanesete

Lenovo Legion Pro 7i poskuša najti pravo ravnovesje med velikim, a ne glomaznim zaslonom in ohišjem, ki vam omogoča, da se suvereno igrate na poti oziroma kjerkoli. Tokrat smo na preizkus dobili pravega mišičnjaka, testni prenosnik je bil namreč opremljen s procesorjem Intel Core i9-13900HX in grafično kartico NVIDIA GeForce RTX 4080. Pozor, že sama grafična kartica ima 12 gigabajtov grafičnega pomnilnika, medtem ko ima procesor na voljo prav razkošno odmerjenih 32 GB super hitrega pomnilnika DDR5. Povedano drugače, po domače, zadeva »leti«. Za piko na i pa sta vgrajena kar dva pogona SSD kapacitete 1 TB in če ju povežete v polje RAID, dobite sistem, ki osramoti skorajda vse namizne igričarske računalnike, kaj šele prenosnike. Sistem, aplikacije in igre se bodo tako nalagali bliskovito hitro in marsikaterega prijatelja ali znanca pa tudi igričarskega tekmeca spravili v zadrego. Da, z dobro naloženimi tremi tisočaki ste upravičeno lahko vsaj malo važni.

Slika kot se šika

Izziv vsakega proizvajalca igričarskega prenosnika je izbira zaslona. Eni so hitrejši oziroma odzivnejši, drugi ponujajo bolj natančen prikaz barv. Lenovo je ubral prvo pot, ki se zdi bolj pravilna. 16-palčni zaslon prikazuje visoko ločljivost 2.560 × 1.600 slikovnih pik, sliko pa osvežuje s frekvenco osveževanja do 240 Hz. Ker tako zaslon kot vgrajena grafična kartica podpirata spremenljivo frekvenco osveževanja, ta kombinacija odpravlja težave s trganjem ali trzanjem slike in obenem zagotavlja visoko prikazano število sličic v igrah. Zaslon ima kakovosten mat premaz, ki učinkovito zmanjšuje bleščanje, pri čemer prikazana slika ostaja ostra. Svetilnosti je v izobilju, tako da se prenosnik ne sramuje niti večpredstavnostnih nalog ali pa občasne vloge domačega kina – podprto je tudi predvajanje filmov v tehniki HDR.

Recept za odlično uporabniško izkušnjo

In potem so tu še stvari, ki jih ne morete razbrati iz golih tehničnih podatkov, a še kako vplivajo na uporabniško izkušnjo pri igranju iger ali delu z računalnikom. Npr. kakovostna tipkovnica s posrečeno in prilagodljivo osvetlitvijo tipk, na katero je užitek tipkati – še celo številski del tipkovnice premore, smerne tipke pa so pohvalno ločene, tako da v žaru borbe ali dirke ne pritisnemo še kakšne druge po pomoti. Lenovo ni varčeval niti tam, kjer večina ostalih – prenosnik ima vgrajeno odlično kamero ločljivosti 1080p, zato so konferenčni klici ali pa snemanje sebe med igranjem vrhunske kakovosti, slika je tudi ob šibki svetlobi videti precej ostra. Hvalimo še širok zorni kot kamere, ki se zdi ravno pravšnji.

Ohišje je izdelano iz aluminija, zato je relativno velik prenosnik še vedno precej lahek (beri: lažji od večine tekmecev), pa čemer je vsak milimeter debeline izkoriščen v popolnosti. Inženirji so namreč poskrbeli za res učinkovit hladilni sistem, ki prek rež na hrbtni strani (in ob straneh) odvaja toploto iz notranjosti, svoje delo pa opravlja presenetljivo elegantno – med pisarniškim delom pa je celo neslišen. Ko pa gre zares, pa vgrajeni strojni opremi omogoča, da zadiha na polno – to je vsekakor eden najzmogljivejših prenosnikov, kar smo jih kadarkoli preizkusili. Smo pozabili še kaj? Hmmm, tudi založenost s priključki je zgledna, ne manjkata niti najnovejša HDMI 2.1 ter Thunderbolt 4 USB-C. Vas zanima, koliko časa smo se lahko igrali na baterijo? Med 4 in 5 ur pa pol, odvisno od igrane igre, a naj dodamo, da smo vse nastavitve navili na maksimum.

Že varčujete za svojega?

Legion Pro 7i 16IRX8H

Procesor: 13th Generation Intel® Core™ i9-13900HX
Pomnilnik: 2x 16 GB DDR5-5600
Operacijski sistem: Windows 11 Home 64
Disk: 2x 1 TB SSD PCIe
Brezžično omrežje:1x Killer Wi-Fi 6E 2×2 AX; Bluetooth® 5.1 or above
Vmesniki: 1x 1 x Type A USB 3.2 Gen 1 (Always on USB 5V2A); 1 x Type C (USB 3.2 gen2 + DP1.4 + PD 140W); Slušalke in mikrofon (2 in 1 combo port) 3.5mm; 1 RJ45 (rear); HDMI 2.1; 1 x USB 3.2 Gen1 Type A; DC-IN; 1 x Type-C (Thunderbolt 4); 2 USB 3.2 Gen 1 (Type A)
Kamera: 1x 1080P FHD z dvojnim mikrofonom in zaslonko kamere
Grafika:1x NVIDIA® GeForce RTX™ 4080 12GB
Zaslon:16” WQXGA


Prijavi napako v članku


Kaj berejo drugi?

Partnerji Računalniških novic Prikaži vse

MAT3, MATEJ BOŽIČ s.p.

Vipavska cesta 2c, 5270 Ajdovščina, Tel: 031 200 701
MAT3 Podjetje MAT3 Matej Božič s.p. je bilo ustanovljeno v letu 2013. Njihov cilj? Postati uspešno podjetje na področju servisa računalnikov, fotografiranja in izdelave spletnih ... Več
Zlati partner

AVTERA d.o.o. – LINKSYS

Litijska 259, 1261 Ljubljana - Dobrunje, Tel: 01 58 53 610
Linksys, internet - sinonim za kvalitetno mrežno opremo, ki zagotavlja stik s svetom. Zmogljiva, varna in zanesljiva oprema za dom in manjša podjetja. Rešitve, ki jih Linksys ponuja, ... Več
Zlati partner

SELECTIUM ADRIATICS d.o.o.

Letališka cesta 29c, 1000 Ljubljana, Tel: 01 543 88 88
Podjetje Selectium Adriatics d. o. o., ki v Sloveniji nastopa pod imenom Hewlett Packard Enterprise operated by Selectium, je lokalni zastopnik družbe Hewlett Packard Enterprise (HPE). ... Več

Apogej Tech, d. o. o.

Špindlerjeva 22 , 2250 Ptuj, Tel: 041 739 655
Težko je doumeti razsežnost informacijske tehnologije in njenega vpliva na poslovno in zasebno sfero. Uporablja se praktično povsod, od običajne elektronike (tablice, računalniki, ... Več