29.05.2013 16:19
Posodobljeno 11 let nazaj.

Deli z drugimi:

Share

Bitka prihajajočih odprtokodnih mobilnih OS-ov

Trenutno stanje ne trgu mobilnih telefonov je dupol med Androidom in iOS. Za tretje mesto se borita Windows Phone in Blackberry, medtem ko ostali starejši sistemi, kot sta Symbian in Bada zamirajo. Letos je bilo najavljenih kar nekaj novosti pri mobilnih operacijskih sistemih. Vsi so odprtokodni in prihajajo kmalu. Kakšne so njihove prednosti, slabosti in pričakovanja? Kateri se bodo obnesli in kateri zatonili v pozabo? Lahko končno pričakujemo dober alternativni odprt mobilni OS?
Prihajajo štirje novi odprtokodni mobilni operacijski sistemi.
Prihajajo štirje novi odprtokodni mobilni operacijski sistemi.

Tizen

Zahvaljujoč uspehu Galaxy SII in Galaxy SIII mobilnikov, je Samsung postal vodilno podjetje na trgu mobilnih naprav. Tizen je njihov poskus pri razvoju lastnega operacijskega sistema, za katerega upajo, da bo dobra alternativa Androidu. Tizen ima svoje korenine v Nokijinem sistemu Maemo. Ta se je združil z Intelovim Moblinom in preimenoval v MeeGo, nakar je Nokia prevzela Windows Phone in opustila projekt. Intel je nato zapustil projekt in se pridružil Samsungovem LiMo, ki se je tako preimenoval v Tizen. Samsung je v Tizen prenesel številne funkcije svojega operacijskega sistema Bada, katerega so razvijali in uporabljali za cenejše, manj zmogljive mobilnike. Bada sicer ni bil priljubljen pri nas, a je doživel velik uspeh v Rusiji, Franciji, Indiji in Braziliji.

Tizen je poleg mobilnim telefonom in tablicam namenjen tudi avtomobilskim sistemom. Tizen 2.0 podpira domače, in HTML5 aplikacije. Na prvih prototipih so demonstrirali igre, kot je Cut the Tope in video stran Vimeo. Poleg Samsunga in Intela so podporo sistemu najavili tudi Huawei, NEC, Fujitsu in Panasonic. Tizen podpirajo tudi številni operaterji, ki so proti Windows Phone in BlackBerryu. Windows Phona se bojijo zaradi Skypa, kjer jim grozi izguba pri klicih in predvsem internacionalnih klicih, BlackBerrya pa se bojijo zaradi njihovih BBM sporočil, kjer jim grozi izguba pri SMSih. Zaradi podpore močnih proizvajalcev in operaterjev bo Tizen gotovo ugledal luč sveta. Žal je funkcionalno najmanj zanimiv in skoraj v vseh pogledih spominja na Android.

Kdaj pride?

Julij / avgust letos.

Na katera tržišča ciljajo?

Tizen mobilnike bomo najprej ugledali na Japonskem in v Južni Koreji, nato pa v Evropi.

Ubuntu Touch

Ta Linux operacijski sistem z afriškimi koreninami dosti tehnoloških privržencev in pc strokovnjakov hvali kot odlično izbiro za izdelovalce pametnih telefonov. Na osebnih računalnikih je Ubuntu zelo priljubljena alternativa Windowsem in dosti proizvajalcev računalnikov in prenosnikov te prednaloži z Ubuntu. Windowsi držijo 90 % trga osebnih računalnikov, na pametnih telefonih pa izgleda, da je situacija obratna. Na to se zanašajo pri Ubuntu. Trdijo, da ni dovolj dobre sinergije med osebnimi računalniki in mobilnimi napravami, kot so tablice in pametni telefoni. Zato so popularni namizni Os predelali in optimizirali za mobilne naprave. Ciljajo tako na cenene kot zmogljive pametne telefone in tablice. Njihov uporabniški vmesnik uporablja vse štiri robove ekrana za interakcijo s programi preko gest. Tudi v mobilni verziji OSa se pojavi Ubuntujev zaganjalnik (»Launcher«), ki je skrit na levi strani ekrana. Posebnost tega sistema pa je podpora deljenja ekrana in večopravilnost z več ekrani.

Ubuntu Touch bo podpiral domače, spletne in HTML5 aplikacije, med katerimi bodo Facebook, Twitter in Evernote. Predvideva se, da ob izidu še ne bo na voljo trgovina z aplikacijami. Trenutno sistem prilagajajo za številne priljubljene Android naprave, kot so Galaxy Nexus 4, GSII, GSIII in Nexus 10 tablica. Ubuntu Touch boste tako lahko prenesli in namestili na svoj android telefon.

Toda Ubuntu potrebuje dve gonilni sili. Najprej potrebuje podporo vsaj enega izmed večjih proizvajalcev mobilnikov. Ti jim morajo nameniti vsaj nekaj naprav. Nato potrebuje podporo operaterjev, ki se morajo odločiti za podpiranje njihovega sistema. To dvoje ni nemogoče, vendar bo zahtevna naloga.

Kdaj pride?

Oktobra letos.

Na katera tržišča ciljajo?

Predvsem na Kitajsko.

Firefox OS

Mozilla je leta 2011 najavila svoj operacijski sistem Boot to Gecko. Lani so ga preimenovali v Firefox OS. Gre za Os na osnovi Linux, ki omogoča HTML5 aplikacijam integracijo z napravo preko JavaScripta. Posebnost tega sistema je, da v celoti teže v HTML kodi. Firefox naj bi optimiziral delovanje na cenenih mobilnikih, za katere je trenutno namenjen. Ker daje strojno opremo direktno na voljo HTML5 aplikacijam, ne potrebuje domačih aplikacij in vmesnikov, zaradi česar bi moral sistem delovat hitreje in porabiti manj energije, kot konkurenčni operacijski sistemi. Firefox OS je tako najbolj podoben Chromium projektu, kjer je Google na osnovi Chrome brskalnika razvil celoten OS za poceni prenosnike.

Zaradi takšnih radikalnih preskokov v primerjavi z ostalimi sistemi, bo imel ta OS težave pri pridobivanju uporabnikov. Zato so se pri Mozilli odločili, da ne bodo ciljali na obstoječe lastnike pametnih telefonov, temveč na tržišča, kjer pametni telefoni še niso popularni. Podporo temu sistemu je prvi najavil ZTE.

Kdaj pride?

ZTE Open pride poleti letos.

Na katera tržišča ciljajo?

Najprej izide v Španiji, Kolumbiji in Venezueli. Nato bodo ciljali na vzhodno Evropo in Južno Ameriko.

Sailfish

Sailfish se je podobno kot Tizen razvil iz korenin Meegota. V tem primeru so Nokijini razvijalci zapustili podjetje po opustitvi Meego projekta in prehodu na Windows Phone. Ti so ustanovili svoje podjetje Jolla in sistem Sailfish, ki je idejni naslednik priljubljenega Meegota in Nokijinega mobilnika N9. V nasprotju s Firefox OS je Sailfish namenjen dražjim mobilnikom, tako da bodo tekmovali s telefoni iPhone in Samsung Galaxy. Podobno kot Tizen, bo Sailfish OS zelo prilagodljiv tako operaterjem kot napravam. Sistem naj bi bil namenjen tudi tablicam, televizijam in drugim vgrajenim sistemom. Zaradi dobre Meego osnove, ki se je v praksi že izkazala, lahko pri tem operacijskem sistemu pričakujemo najmanj težav in največ inovacij.

Sailfish OS ima globoko integriran nadzor preko gest, kot njegov predhodnik N9. Sistem podpira pravo večopravilnost, katero združuje z ukazi za nadzor. To je neke vrste nadomestilo za Androidove widgete. Za hiter pregled informacij ali nadzor posameznih funkcij tako ni potreben dodatek na namizju. Seznam večopravilnosti prikaže okna odprtih aplikacij s predogledi v živo, nad njimi pa se ob pritisku prikažejo ukazi, ki omogočajo nadzor funkcij brez da bi popolnoma odprli aplikacijo. To si lahko predstavljate, kot da bi imeli odprtih več oken hkrati na računalniku, med katerimi se lahko premikate brez da bi mogli posamezno okno povečati na celoten zaslon.

Kdaj pride?

Verjetno konec leta.

Na katera tržišča ciljajo?

Najprej na Kitajsko, potem pa na Finsko in ostalo Evropo.


Prijavi napako v članku

Povezave



Kaj berejo drugi?

Partnerji Računalniških novic Prikaži vse

NEXT LINE d.o.o.

Ob železnici 16, 1000 Ljubljana, Tel: 041 776 822
Next line, specializirane storitve tiska pod eno streho V podjetju Next line iz Ljubljane so se osredotočili na specializirane storitve tiska s termičnimi, sublimacijskimi in ... Več

ARES RAČUNALNIŠTVO d.o.o.

Tržaška cesta 330, 1000 Ljubljana, Tel: 01 256 21 50
Ares računalninštvo d.o.o. vam po nakupu nudi brezplačno tehnično pomoč, izvaja pa tudi kompletne instalacije in servis računalniške opreme. Več
Zlati partner

AGENCIJA ODMEV

Gregorčičeva ulica 3, 1000 Ljubljana,

PRIMO TELEFONIJA d.o.o.

Šmartinska cesta 106, 1000 Ljubljana, Tel: 07 490 14 50