Računalništvo, telefonija
31.01.2017 09:00
Posodobljeno 7 let nazaj.

Deli z drugimi:

Share

Umetna inteligenca uspešna pri odkrivanju kožnega raka

Umetna inteligenca uspešna pri odkrivanju kožnega raka
Umetna inteligenca uspešna pri odkrivanju kožnega raka

Nov sistem umetne inteligence je sposoben zaznati simptome kožnega raka z enako stopnjo natančnosti kot zdravniki. Po mnenju strokovnjakov je naslednji korak prenos tehnologije na pametne telefone, kar bi pomenilo, da bi lahko vsak uporabnik telefona brez težav izvedel samodiagnozo. V trenutku, ko bo sistem toliko napredoval da bo postal prenosljiv, bodo ljudje rešeni dolgih čakalnih vrst v bolnišnicah in zdravniških ordinacijah.

Raziskovalci Univerze v Stanfordu trdijo, da je ključen pri uspehu njihovega sistema umetne inteligence algoritem, ki preko analize obstoječe baze podatkov o kožnemu raku prilagaja svoje znanje za primere, ki jih še ni videl. Andre Esteva, eden od raziskovalcev, je za portal Science Alert povedal: “Naredili smo izjemno močan algoritem umetne inteligence, ki se uči iz podatkov. Namesto da natančno določiš in računalniško zakodiraš kaj iskati, enostavno prepustiš algoritmu, da ugotovi sam.”

Da je sistem postal tako “pameten”, so ga raziskovalci natrenirali z uporabo 129.450 bližnjih posnetkov kožnih poškodb in s tem pokrili več kot 2.000 različnih bolezni. Tako je nastala obsežna baza podatkov, iz katere se algoritem lahko uči. Nato so si raziskovalci sposodili algoritem, ki ga je razvil Google in s tem svoj sistem naučili razlikovanja med kožnimi znamenji.

Z novo napravo so se pomerili proti 21 kvalificiranim dermatologom, katerim so pokazali 376 slik kožnih znamenj in simptomov ter jih prosili, da odločijo, ali bi pacienta poslali domov, ali bi mu predpisali nadaljnje preiskave. Sistem umetne inteligence se je po stopnji uspešnosti uspel kosati s profesionalci.

Kljub vsemu pa raziskovalci opozarjajo, da njihov namen ni zamenjava zdravnikov, amapk zgolj omogočiti ljudem enostavnejši dostop do prvih dveh faz preiskav, preden se napotijo k zdravniku. Preden pa sistem postane javno dostopen, morajo biti raziskovalci 100-odstotno prepričani, da ne bo podajal kakršnihkoli napačnih diagnoz in ocen. Iz tega razloga si prizadevajo vključiti resnične klinične teste, ki bi pomagali pri nadaljnjem razvoju.

Anjali Mahto, dermatologinja in predstavnica organizacije British Skin Foundation, je za The Guardian povedala, da so rezultati novega sistema umetne inteligence zelo vzpodbudni: “Gre za vznemirljivo novo tehnolgijo, ki ima potencial, da poveča dostop do dermatologije v vsakem trenutku in to v času, ko je na voljo vse manj kvalitetnih dermatologov, hkrati pa stopnja obolelih za kožnim rakom narašča.”


Prijavi napako v članku

Povezave



Kaj berejo drugi?

Partnerji Računalniških novic Prikaži vse

Zlati partner

FIŠ – FAKULTETA ZA INFORMACIJSKE ŠTUDIJE

Ljubljanska cesta 31a, 8000 Novo mesto, Tel: 07 373 78 84, 07 373 78 70
Sodobni študijski programi, možnost virtualne udeležbe na vseh predavanjih in vajah FIŠ je prva in edina javna fakulteta v Novem mestu, ki ponuja tako brezplačen redni ... Več
Zlati partner

UL FRI

Večna pot 113, 1000 Ljubljana, Tel: 01 479 81 03
Spoznali smo že, da so računalniki neverjetni stroji, za katere se zdi, da ni meja, da so sposobni narediti vse, kar si človek zamisli in tudi tisto, kar si danes večina ljudi še ... Več

Nova Vizija, informacijski inženiring in svetovanje, d.d.

Celjska cesta 9, 3310 Žalec, Tel: 03 71 21 800
Odločitev, v katero informacijsko tehnologijo bi moralo vlagati vaše podjetje in v katere ne, je težka. Po eni strani želite biti tisti, ki je odgovoren za inovacije in rast ... Več

MA-KO d.o.o.

Tovarniška cesta 2b, 5270 Ajdovščina, Tel: 05 368 11 10
Se sprašujete, kako najti najboljšega ponudnika računalniških sistemov in storitev? Kriteriji dolgoletne izkušnje, kakovostne storitve in zadovoljstvo strank takoj obrodijo ... Več