Digitalizacija
Poslovne rešitve
09.02.2022 16:08

Deli z drugimi:

Share

Poslovni kazalniki, ki jih morate poznati

Sledenje različnim številkam in izvajanje pregledov in analiz najpogosteje ni najbolj popularen in privlačen del podjetništva - marže, odprte terjatve in denarni tok povprečnemu podjetniku ne narišejo nasmeška na obrazu.

Pa vendar moramo poznati preteklost, da bi lahko razumeli sedanjost in pričakovali (ter zagotovili) prihodnost.

Pri pregledu poslovanja ni treba v detajle, fokus podjetja vseeno mora ostati na osrednji dejavnosti in ustvarjanju dodane vrednosti. Potrebujemo pa širšo sliko in pogled od daleč, da lahko sprejemamo prave poslovne odločitve.

Kako pogosto moramo pregledovati ključne kazalnike poslovanja?

Enoznačnega odgovora ni – večina nas ne deluje v tako dinamičnih panogah, da bi se s tem morali ukvarjati dnevno. Najbolj nujne številke torej pregledamo tedensko, ostale mesečno. Vsak kvartal pa naredimo nekoliko bolj poglobljen pregled. Pregled bilance poslovanja enkrat letno je nedvomno premalo, da bi lahko dobro poznali situacijo v podjetju. V prispevku bomo zato pri vsakemu kazalniku navedli približno oceno oz. najboljšo prakso glede pogostosti spremljanja, ki je najširše sprejemljiva.

Katere številke moramo spremljati v poslu?

Dobiček / izguba

Je nedvomno najboljši pokazatelj, če podjetje ustvarja dovolj vrednosti oz. opravičuje svoj obstoj. Izgubo je sicer možno upravičiti, a na dolgi rok je nevzdržna.

Kako pogosto? Mesečno.

Prihodki

prihódek -dka m (ọ̑) nav. mn.

  1. vsota, ki jo kdo v določenem obdobju prejme za svoje delo, od premoženja: njegovi prihodki so bili vsako leto večji; ima majhne prihodke; letni prihodki; prihodki od zemlje
  2. ekon. prodajna vrednost prodanih proizvodov, opravljenih storitev, ki vpliva na finančni izid delovne organizacije: izračunati prihodke in odhodke / celotni prihodek vsota vseh prihodkov v delovni organizaciji; skupni prihodek vsota prihodkov, ki jih ustvari več organizacij zaradi skupne proizvodnje, skupnega poslovanja

Pomembno je poznavanje prihodkov po mesecih, da lahko pričakujete slabše mesece, ko je prihodkov manj – in se na njih ustrezno pripravite.

Koliko mesečnih prihodkov je ponavljajočih (npr. članarine, naročnine, redne dobave, ipd.), koliko pa posledica enkratnih poslov?

Kako pogosto? Mesečno.

Stroški

So lahko fiksni ali variabilni. Povejo, kam gre denar. Ustrezno spremljanje stroškov vam lahko pove za katere kategorije porabite največ denarja, kar vam izboljša predstavo in omogoča optimizacijo poslovanja. Kakšni so stroški dela, najemov, različnih materialov, ipd.?

Kako pogosto? Vsaj mesečno, lahko tedensko.

Odprte terjatve

Neplačani računi so razlog, da se podjetja znajdejo v krizi. In slaba plačilna disciplina je prav vsem dobro poznana. Zato – kakšen odstotek planiranih prihodkov predstavljajo zapadli računi? Koliko dni je v povprečju odprt vsak račun oz. kako hitro so računi plačani?

Na srečo obstajajo določeni pristopi in orodja, ki vam omogočajo, da so vaši računi plačani hitreje.

Kako pogosto? Tedensko.

Največji dolžniki

Sicer ni številka, je pa pomemben seznam podjetij. S poznavanjem največjih dolžnikov se boste izognili (ponovnim) napakam – in se odpovedali novim poslom s strankami, ki ne izpolnjujejo svojih obveznosti.

Kako pogosto? Tedensko.

Prihodki po strankah / izdelkih oz. storitvah

Na ta način boste vedeli, katerim strankam in področjem poslovanja se najbolj posvetiti. Ponavadi se tudi na tem področju potrdi t.i. Paretovo načelo 80/20, kar pomeni, da vam 20 % strank (ali izdelkov) prinese 80 % prihodkov. In obratno, 80 % strank (ponudbe) prinese zgolj 20 % prihodkov. Zato ne izgubljajte preveč časa z osredotočanjem na tiste dele poslovanja, ki na koncu ne prispevajo bistveno k vašem uspehu.

Kako pogosto? Mesečno.

Na spletni strani accbox.net lahko najdete še 5 dodatnih kazalnikov, ki si jih morate poznati.

Ne le pregled preteklega poslovanja

Podatki, če jih torej uporabljamo pravilno in spremenimo v informacije, niso zgolj vzvratno ogledalo. Lahko so veliko več in igrajo ključno vlogo v procesu sprejemanja pravih poslovnih odločitev. Omogočajo sledenje napredka podjetja, dovolj zgodnjo identifikacijo problemov in pripravljajo teren za prilagodljivost in hitro odzivnost celotne organizacije. To pa je danes bistveno za uspeh.


Prijavi napako v članku
Vas zanima več iz te teme?
računovodstvo

Članek je pripravljen v sodelovanju s partnerjem PRONET Kranj, d.o.o.
Za več informacij so vam na voljo pri PRONET Kranj, d.o.o.
Ob kontaktu povejte, da ste objavo zasledili v Računalniških novicah.

Želite biti obveščeni o novostih, ki jih pripravljamo s partnerjem PRONET Kranj, d.o.o.? Vpišite svoj e-mail in se prijavite na BREZPLAČNE e-novice, od katerih se lahko kadarkoli odjavite.




Kaj berejo drugi?

Partnerji Računalniških novic Prikaži vse

Nova Vizija, informacijski inženiring in svetovanje, d.d.

Celjska cesta 9, 3310 Žalec, Tel: 03 71 21 800
Odločitev, v katero informacijsko tehnologijo bi moralo vlagati vaše podjetje in v katere ne, je težka. Po eni strani želite biti tisti, ki je odgovoren za inovacije in rast ... Več

NEXT LINE d.o.o.

Ob železnici 16, 1000 Ljubljana, Tel: 041 776 822
Next line, specializirane storitve tiska pod eno streho V podjetju Next line iz Ljubljane so se osredotočili na specializirane storitve tiska s termičnimi, sublimacijskimi in ... Več

VENUM PC

Cesta Jaka Platiše 18, 4000 Kranj, Tel: 06 999 39 83
Gaming računalniki, kot ste si jih vedno želeli Venum PC je inovativno podjetje, ki se ukvarja s servisom, odkupom in prodajo računalniške opreme. Na njihovi spletni strani ... Več

J-LAB d.o.o.

Šaleška cesta 20a, 3320 Velenje, Tel: 040 757 323
Vizija podjetja J-Lab je zadovoljiti stranke v skladu s sloganom - hitro, učinkovito in cenovno ugodno, ob tem pa so potrpežljivi in zanesljivi, na voljo ves dan, vse dni v tednu. Klik ... Več