Računalništvo, telefonija
VR
Poslovne rešitve
28.01.2022 12:51
Posodobljeno 2 leta nazaj.

Deli z drugimi:

Share

Kako navidezna resničnost spreminja podobo izobraževanja?

Kaj je navidezna ali virtualna resničnost? Kako deluje, kako jo je mogoče uporabiti v učilnicah in pisarnah, in ali je VR prihodnost šolstva? Če želite odgovore na ta vprašanja, berite naprej.
Kako VR tehnologija spreminja šolski učni sistem?
Kako VR tehnologija spreminja šolski učni sistem?

Izobraževanje je osnova vsake civilizirane družbe, prenos znanja pa je že od samega začetka glavna prioriteta civilizacij. Predstavljajte si svet brez računalnikov in pametnih telefonov. Težko, kajne? Če v 19. stoletju ne bi začeli razmišljati o računalnikih in to idejo in pridobljeno znanje predali naslednji generaciji, bi bila podoba današnjega sveta popolnoma drugačna.

Razvoj pa nas je sedaj pripeljal do navidezne (VR), obogatene (AR) in razširjene resničnosti (XR).

Zakaj je čas za drugačne načine učenja?

Starejše generacije se zagotovo sprašujejo, kaj je narobe s klasičnim učenjem in učilnico. V njihovih časih je bil višek tehnologije televizor in so se vseeno naučili vse, kar so potrebovali za delo in življenje. Kar jim je ušlo iz spomina je, da so večino svojega uporabnega znanja pridobili po koncu šolanja oziroma v praktičnih delih šolanja. Pretekli in tudi še današnji način učenja ima eno veliko pomanjkljivost, metode učenja slonijo na absorbiranju dejstev. Preveč informacij, prejetih v kratkem času, lahko zlahka postane neobvladljivo za večino učencev.

Navidezna resničnost spodbuja interaktivno in vizualno učenje, kritično razmišljanje in sodelovanje med učenci. Dobro znano dejstvo je, da se ljudje najbolje učijo z delom. Če pa si pogledate sodobno izobraževanje, boste opazili, kako malo je praktičnega učenja.

VR očala najboljši medij za ustvarjanje navideznih prostorov

VR izkušnja poteka v navideznem svetu, ločenega od resničnega s pomočjo VR naprav, kot na primer Oculus Quest, HTC Vive, Pico Neo, HP Reverb in podobno. Skrb za ustvarjanje slovenskih virtualnih okolij so prevzeli v podjetju Baltix. Njihove VR naprave si lahko ogledate na spletni strani www.balix.si. Za VR očala ste zagotovo že slišali, če ne drugje pa zagotovo doma, ko je vaš otrok navdušeno opisoval njegovo virtualno dogodivščino.

Med najboljša in najbolj dostopna VR očala spadajo samostojna VR očala Oculus Quest 2, ki za ustvarjanje virtualne izkušnje ne potrebujejo zmogljivega računalnika.

Kje lahko uporabimo virtualno resničnost v izobraževanju?

VR tehnologija skorajda nima omejitve. Navidezni prostori so napredovali do te mere, da zlahka pretentajo čute uporabnikov. To pomeni, da se uporabniki v virtualnem prostoru vedejo enako kot v realnosti, izkušnja pa je nadvse realistična. Navidezna resničnost omogoča učencem, da izkusijo, kar so prebrali v knjigah. Predstavljajte si, da bi lahko obiskali starodavno Grčijo ali pa splezali na Etno in vzeli virtualne vzorce neposredno iz jedra vulkana. VR se že uporablja za pridobivanje tehničnih znanj na različnih področjih, kot so oblikovanje, programiranje, vojska ali medicinska industrija. Študenti medicine lahko z očali za mešano resničnost Microsoft HoloLens »vstopijo« v človeško telo in do potankosti spoznajo delovanje anatomije človeka. Na Češkem so uporabili predelana VR očala Oculus Rift za raziskovanje človeškega očesa. Oblikovalci in arhitekti lahko izdelajo virtualno hišo, skozi katero se lahko stranke sprehodijo in ki simulira realistično interakcijo.

Kaj ste hoteli postati, ko boste odrasli? Pilot, vojak, policaj, astronavt? Z navidezno resničnostjo se lahko postavite v čevlje izbranega poklica in dan preživite kot astronavt, gasilec, programer ali kaj podobnega. VR odpira tudi vrata za nove možnosti sodelovanja in šolanja na daljavo. Študentje in učitelji se lahko dobijo v virtualnem okolju in simulirajo pristno izkušnjo učenja.

VR tehnologija je inovacija, ki bo z nadaljnjim razvojem presegla vse napovedi. Že sedaj se eye-tracking tehnologija, ki je prisotna v VR napravah, uporablja za različne namene. Eye-tracking zagotavlja dragocen vpogled v vedenje uporabnikov, ki razvijalcem pomaga razumeti, kako se uporablja njihova aplikacija. Na kaj se uporabniki osredotočajo? Katera podrobnost povzroči pozitivni in katera negativno reakcijo? V prihodnosti se bo tehnologija uporabljala za izboljšanje biometrične varnosti. Po njeni zaslugi pa so virtualne interakcije že danes bolj naravne in intuitivne.

Podjetje Balix ima na voljo največjo izbiro VR očal za izobraževalne in razvedrilne namene. Obiščite jih na spletni strani www.balix.si.


Prijavi napako v članku
Članek je pripravljen v sodelovanju s podjetjem Balix, Gorazd Trbovšek s.p. .


Kaj berejo drugi?

Partnerji Računalniških novic Prikaži vse

DRUŠTVO DUH ČASA

Trubarjeva cesta 72, 1000 Ljubljana, Tel: 06 815 40 63
Računalniki za socialno ogrožene Smo skupina računalniških zanesenjakov, ki le stežka gleda kako cele gore še uporabnih računalnikov in računalniških delov končajo na odpadu. ... Več

NUFIRA d.o.o.

Ob Suhi 4d, 2390 Ravne na Koroškem, Tel: 041 722 132
Vsako hitro rastoče podjetje se spopada z odločitvami glede najboljšega poslovnega sistema za upravljanje svojih poslovnih procesov. Pravilna integracija integriranega programskega ... Več

OPTIPRINT d.o.o.

Kranjčeva ulica 20, 1000 Ljubljana, Tel: 05 902 58 12
Podjetje Optiprint je leta 2009 uspešno predstavilo poslovni model nudenja cenovno dostopnega in brezskrbnega najema barvnih tiskalnikov in multifunkcijskih naprav. Uspešno poslovanje ... Več

NEXT LINE d.o.o.

Ob železnici 16, 1000 Ljubljana, Tel: 041 776 822
Next line, specializirane storitve tiska pod eno streho V podjetju Next line iz Ljubljane so se osredotočili na specializirane storitve tiska s termičnimi, sublimacijskimi in ... Več