Triki in nasveti
02.03.2018 12:00
Posodobljeno 6 let nazaj.

Deli z drugimi:

Share

Kaj narediti pri kraji plačilnih kartic?

Kaj narediti ob kraji in nepooblaščeni rabi plačilne kartice?
Kaj narediti ob kraji in nepooblaščeni rabi plačilne kartice?

Skoraj vsakdo, ki uporablja plačilne kartice se bi moral zavedati nevarnosti, katere prežijo na vas vsakič, ko opravite transakcijo, ali kartico pustite izven svojega nadzora. Največkrat je zelo pomembno, da ukrepamo takoj, saj tako zmanjšamo že nastalo škodo. Mnogokrat pride do zlorabe, zaradi posebnih čitalnikov, katere namestijo uporabniki na bančni avtomat, ter tako preberejo podatke vaše kartice.

Zelo pomembno je, da vedno pazite na 16-mestno številko kartice, katera je zapisana spredaj in se začne s številko 4 za Viso in s številko 5 za MasterCard. Pomembno je tudi, da skrbno varujete datum poteka, zapisan v formatu 12/21 in zadnje tri številke, na hrbtni strani kartice, katere so večkrat vidne pri polju za podpis (npr. 123). Te zadnje tri številke predstavljajo vaš “spletni” PIN, kateri se uporablja za preverjanje kartic. Namreč, večkrat nepridipravi pridobijo dostop do sprednje strani, varnostna koda (CCV ali CVV) se pa nahaja na zadnji strani.

1. Pokličite kartični center

Na hrbtni strani kartice, je izpisana številka kartičnega centra, katerega nemudoma pokličite, če sumite oziroma veste, da je prišlo do nepooblaščene rabe vaše plačilne kartice. Ta vam bo vašo kartico blokiral, tako da bo nadaljnja uporaba nemogoča. Samo tako, boste preprečili nadaljnjo krajo denarnih sredstev. Center je na voljo vsak dan, 24 ur na dan.

2. Obiščite banko

Naslednji postopek je, da obiščete svojo banko, kjer imate odprt transakcijski račun oziroma plačilno kartico. Tam vas bodo vodili, skozi postopek, pri katerem boste povedali katere transakcije so sporne, ter razčistili morebitne nesporazume.

3. Prijavite policiji

Vsekakor krajo prijavite tudi policiji, saj gre za isti postopek, kot če bi vam bila odtujena gotovina ali kakršnokoli drugo premoženje. Pri prijavi boste potrebovali tudi bančni izpisek, katerega boste morali prinesti zraven kot dokazilo.

Če nepooblaščene transakcije ne boste prijavili v določenem roku, boste za njih odgovorni sami. Zaradi tega vam banka ne bo povrnila sredstev. Zato, prijavo podajte takoj!

Pomembno je vedeti tudi dejstvo, da za transakcije, katere so bile nepooblaščene in so nastale zaradi ukradene ali izgubljene bančne kartice, niso vaša stvar, oziroma vam jih banka mora povrniti (vsaj do določene vsote). Pomembno je, da če vaša banka ali zavarovalnica ponuja zavarovanje plačilnih kartic, da tudi to možnost uporabite. V tem primeru, vam ne bo potrebno kriti niti centa in tudi blokado, ter izvedbo nove plačilne kartice v večini primerov krije zavarovalnica. Za par evrov na leto, boste se tako izognili najhujšemu.

Potrebno pa je tudi vedeti, da bo postopek trajal nekaj časa, preden boste pridobili povrnjena ukradena sredstva. Včasih lahko traja tudi do 2-3 mesece.

Vsekakor pa naj pogovor z banko in ostalimi uradniki poteka umirjeno, čeprav ste ali boste zelo razburjeni po takšnem dogodku.


Prijavi napako v članku


Kaj berejo drugi?

Partnerji Računalniških novic Prikaži vse

Zlati partner

VIBOR d.o.o.

Brnčičeva ulica 41d, 1231 Ljubljana Črnuče, Tel: 01 561 33 21
Podjetje Vibor z unikatnim pristopom že od leta 1993 zagotavlja neprekinjeno podporo celotni organizaciji z zanesljivo opremo ter rešitvami, ki poenostavljajo in povezujejo delovne ... Več

MLACOM d.o.o.

Pot heroja Trtnika, 1261 Ljubljana - Dobrunje, Tel: 01 500 87 75
Tehnologija se nezadržno razvija naprej. Za vogalom je vedno novo odkritje, ki lahko spremeni tako zasebna kot poslovna okolja. Eden največjih izumov je zagotovo računalnik, ki ... Več
Zlati partner

AGENCIJA ODMEV

Gregorčičeva ulica 3, 1000 Ljubljana,

noviSplet, ATRIBUT d.o.o.

Verovškova ulica 55, 1000 Ljubljana, Tel: 01 565 32 61
Agencija za spletne storitve noviSplet Spletna agencija noviSplet deluje od leta 2004. Izdelala je že več kot 1000 spletnih mest. Na področju izdelave spletnih strani spada med ... Več