Računalništvo, telefonija
Življenjski slog
Poslovne rešitve
31.08.2022 07:28

Deli z drugimi:

Share

Izobraževanje odraslih za življenje v digitalni pokrajini

Smo krovna ustanova za spodbujanje izobraževanja odraslih in vseživljenjskega učenja v Sloveniji.
Foto: Andragoški center Slovenije
Foto: Andragoški center Slovenije

V okviru našega kompleksnega razvojnega in raziskovalnega dela, ki ga izvajamo že več kot 30 let (več: https://www.acs.si), pozornost namenjamo tudi pomenu in pridobivanju digitalnih kompetenc. Po eni strani gledamo na problematiko sistemsko, raziskovalno in razvojno. Po drugi pa zagotavljamo skupen prostor, v katerem so zbrane najpomembnejše informacije o možnostih pridobitve teh znanj in spretnosti.

O stanju in izzivih razvoja digitalnih kompetenc odraslih v Sloveniji

Z izzivi razvoja digitalnih kompetenc odraslih se intenzivno srečujemo v zadnjem desetletju, ki je na področju digitalnih tehnologij še posebej ekspanzivno. Pri tem se pokaže, da v državi nimamo sistema in politik za sistematično in vzdržno izobraževanje odraslih za dvig digitalnih znanj in spretnosti, ki bi odgovarjale potrebam življenja v skupnosti, osebnim potrebam odraslih in družin, hkrati pa odraslim zagotavljale učinkovit nastop na trgu dela. Razvoj teh kompetenc pri odraslih že vsa leta poteka projektno, ne spremlja se učinkov ukrepov in vlaganj. In to kljub temu, da podatki o digitalni pismenosti odraslih iz različnih virov kažejo na zaostanek Slovenije v primerjavi z razvitimi državami sveta.

Po podatkih Eurostata se je Slovenija leta 2021 po digitalnih spretnostih prebivalcev, starih od 16 do 74 let, umestila nekje na sredino držav članic Evropske unije, vendar pa močno zaostaja za najboljšimi. Podrobnejši pogled razkrije, da so odrasli v Sloveniji zmožni izvajati osnovna opravila z digitalno tehnologijo in se uvrščajo nad povprečje EU. Ko pa gre za nekoliko zahtevnejša opravila z uporabo digitalne tehnologije, pademo pod povprečje držav EU. Podobno dokazujejo rezultati raziskave o spretnosti odraslih PIAAC iz 2016. Ti kažejo, da je kar okoli 49,2 % odraslih pri reševanju problemov v digitalnih okoljih doseglo rezultate na najnižji ravni (povprečje OECD je 42,9 %).

Nujno je torej potrebno, da odrasle usposabljamo za uporabo digitalnih tehnologij, komunikacijskih orodij in omrežij za pridobivanje in kritično vrednotenje informacij, sporazumevanje z drugimi in izvajanje praktičnih nalog v povezavi z njihovimi dejanskimi oziroma aktualnimi potrebami (npr. delo, učenje, zabava, druženje, nakupovanje in dostop do najrazličnejših javnih storitev – zdravstvenih, socialnih, finančnih, izobraževalnih, kulturnih, uradniških ipd.). Kratke izobraževalne intervencije in programi, ki odrasle usposabljajo za uporabo temeljnih računalniških orodij, posebej pri odraslih, ki sicer še niso uporabniki digitalnih naprav in storitev, lahko vodi v hitro pozabljanje naučenih veščin, izobraževalne intervencije (primer tega so trenutno aktualni digitalni boni) pa nimajo pričakovanega učinka.

Povpraševanje še nikoli ni bilo tako veliko kot danes – kako je s ponudbo?

Različne programe izobraževanja in usposabljanja, ki prispevajo h krepitvi in razvoju digitalnih kompetenc odraslih, izvajajo številne ustanove v Sloveniji. Njihova bogata ponudba je predstavljena na spletnem portalu Kam po znanje, ki ga urejamo na ACS. Na portalu več kot 80 različnih ustanov iz vseh regij predstavlja preko 350 programov za pridobitev digitalnih znanj in spretnosti. Na portalu pa lahko najdete tudi druge aktualne informacije o možnostih formalnega ali neformalnega izobraževanja in učenja za vaš strokovni in osebni razvoj. Kliknite na povezavo https://kampoznanje.si in poiščite pravo učno priložnost zase! Če pa ste med izvajalci teh programov, bomo veseli vašega interesa za brezplačno vključitev vaših podatkov v Kam po znanje (kontaktna oseba: erika.brenk@acs.si).

Avtorici prispevka: mag. Estera Možina in Erika Brenk, Andragoški center Slovenije


Prijavi napako v članku
Članek je pripravljen v sodelovanju s podjetjem ACS.
Vas zanima več iz te teme?
digitalna preobrazba računalniška pismenost

Povezave



Kaj berejo drugi?

Partnerji Računalniških novic Prikaži vse

8000plus d.o.o.

Kajuhova ulica 64, 2310 Slovenska Bistrica, Tel: 064 248 123 (podpora), 031 782 321 (nakup)
8000plus: 1, 2, 3 – vse digitalne rešitve na enem mestu Od spletnega gostovanja, oblačnih rešitev in programiranja do urejanja dokumentacije za razpise, kibernetske varnosti, ... Več

REMIS d.o.o.

Letališka cesta 32, 1000 Ljubljana, Tel: 01 521 13 18

TRACE BS d.o.o.

Opekarniška cesta 5, 2270 Ormož, Tel: 05 905 23 81
V skupini Trace Solutions, katere del sta Trace BS Poslovne rešitve d. o. o. in Trace IS Informacijske rešitve, se ukvarjajo z razvojem, prodajo in uvajanjem istoimenske programske ... Več
Zlati partner

Huawei

Ameriška ulica 8, 1000 Ljubljana, Tel: 080 9808