Google je lansiral svojo umetno inteligenco Bard
Google umetna inteligenca (AI) Bard je pripravljena za uporabo, vendar v omejenem dostopu. Gre za neposredno konkurenco trenutno najbolj vročemu orodju ChatGPT in pomemben korak ameriškega giganta, da nadoknadi prednost v dirki za najboljšo umetno inteligenco. Bard bo na žalost sprva na voljo samo izbranim uporabnikom v ZDA in Združenem kraljestvu. Čakalna vrsta naj bi bila kar dolga. Če želite tudi vi preizkusiti novo orodje, lahko mogoče pretentate Google in se z VPN-jem povežete na strežnike v podprtih državah. Google ni razkril datuma za polno dostopnost svetovni javnosti.
Tako kot OpenAI-jev ChatGPT in Microsoftov chatbot Bing tudi Bard uporabnikom ponuja prazno besedilno polje in povabilo k postavljanju vprašanj o kateri koli temi, ki jim je všeč. Glede na dobro dokumentirano nagnjenost teh botov k izmišljanju informacij pa Google poudarja, da Bard ni zamenjava za njegov iskalnik, temveč »dopolnilo k iskanju«. Robot, s katerim lahko uporabniki izmenjujejo ideje, ustvarjajo osnutke ali klepetajo o življenjskih vprašanjih.
V objavi na spletnem zapisu, ki sta ga napisala vodji projekta, Sissie Hsiao in Eli Collins, Bard previdno opisujeta kot »eksperiment v začetni fazi […], namenjen ljudem za povečanje njihove produktivnosti, pospešitev idej in spodbujanje radovednosti.«
Uporabniki, ki so že uspeli testirati najnovejše orodje poročajo o hitrih in tekočih odgovorih na številna splošna vprašanja. Google je vstavil nekaj zaščitnih protokolov, ki skrbijo, da pogovori med uporabniki in AI ne uidejo izpod nadzora. Podjetje je dejalo, da bo omejilo število izmenjav v pogovoru in s tem poskrbeli, da so interakcije koristne in temi primerne. Število dnevnih klepetov naj za zdaj ne bi omejili.
Bard bo pri vsakem odgovoru prikazal tri različne osnutke. Google pričakuje, da mu bo faza testiranja pomagala razumeti, kako pogosto ljudje uporabljajo Bard. Testiranje Barda se je začelo takoj po predstavitvi orodja ChatGPT v novembru, katerega so pred kratkim integrirali tudi v Microsoftov iskalnik Bing. Uvodno predstavitev Barda so kritizirali tako investitorji kot tudi Google zaposleni, ki so bili mnenja, da se vse skupaj odvija prehitro in da je zgodno lansiranje bolj ali manj lovljenje zaostanka za podjetjem OpenAI.
Bodite pozorni na napake
Google je dejal, da bo vsaka poizvedba Barda vključevala še dodatni gumb »Google it«, ki bo odprl nov zavihek v iskalniku. Google v tem trenutku Bard označuje kot dopolnilno funkcijo za iskanje. Opozarjajo tudi na napake, ki se bodo neizogibno pojavljale v odgovorih. Ko boste odprli spletno stran oziroma klepet, se vam bo pojavilo pojavno okno z napisom, da je Bard eksperiment in da lahko dobite netočne ali neprimerne odgovore. Za preverjanje dejstev lahko uporabite gumb »Google it«.
Ob rezultatih se pojavi tudi besedilo, ki nakazuje, da informacije »ne predstavljajo Googlovih stališč«. Netočnost informacij je trenutno velika težava pri vseh velikih jezikovnih modelih. Prejšnji mesec je Google vpoklical vse zaposlene in jih prosil, naj pomagajo popraviti netočnost njihovega jezikovnega modela Bard.
»Čeprav so LLM vznemirljiva tehnologija, niso brez svojih napak,« je zapisano v torkovi objavi. »Na primer, ker se učijo iz širokega spektra informacij, ki odražajo pristranskosti in stereotipe iz resničnega sveta, se ti včasih pojavijo v njihovih rezultatih. In lahko zagotovijo netočne, zavajajoče ali lažne informacije, medtem ko jih predstavljajo samozavestno.«
Bardove poizvedbe bodo vključevale možnost »palca gor« in »palca dol« za zbiranje povratnih informacij.
Prijavi napako v članku