Telefoni
Računalništvo, telefonija
Telefonija
Triki in nasveti
25.06.2023 11:00
Posodobljeno 2 leta nazaj.

Deli z drugimi:

Share

Test Honor Magic5 Lite: privlačen, a brez prave ostrine

Lite različice le redko pritegnejo pozornost, ker so vendarle medli modeli svojih prestižnejših bratov. Se je Honor Magic5 Lite bolje znašel z nelaskavo oznako Lite?

Zredčene oziroma Lite različice so običajno dvakrat, trikrat ali celo štirikrat cenejši od zastavonošev, ki jih želijo oponašati. Vsem je jasno, da morajo v ta namen poseči po nekaterih bližnjicah in kompromisih. Na prvi pogled smo takoj opazili največjo hibo novega Honor Magic5 Lite – procesor Snapdragon 695, o katerem doslej še nismo uspeli najti veliko pozitivnega.

Zdi se nam, da je Magic5 Lite padel v isto past kot mnogi telefoni srednjega razreda.

PrednostiSlabosti
📱 Lahek in privlačen dizajn📵 Povprečna fotografska zmogljivost
📱 Kakovostna izdelava📵 Povprečen procesor
📱 Dobra življenjska doba baterije (na račun slabšega procesorja)📵 Manjka podpora za microSD razširitev
📱 Dober OLED zaslon📵 Ni priloženega polnilnika in zaščitnega ovitka

Honor Magic5 Lite – cena v Sloveniji?

  • Honor Magic5 Lite 6GB/128 GB: 369 €

Honor Magic5 Lite – Kar pridobi na dizajnu, izgubi na strojni plati

Honor je v višjem rangu pogruntal, kaj uporabniki potrebujejo in koliko so za to pripravljeni plačati. Honor Magic5 Pro in tudi lanski Magic4 Pro sta odlična »flagship« telefona, zato nas malce bega, zakaj se spotikajo v srednjem razredu. Tudi med preklopniki je Honor Magic Vs impresiven strojni dosežek, čeprav mu manjka nekaj finese.

Kaj se dogaja v nižjem razredu? Honor Magic5 Lite začne dirko dobro. Lepo ukrivljeni robovi, privlačen in velik AMOLED zaslon in Honorjevo fotografsko ogrodje naredijo celoto, katero brez težav označimo za zelo simpatično. Ni najlepši telefon, ki smo ga kdaj koli videli, a na daleč bi opazili, da gre za Honor telefon, kar je verjetno bila tudi njihova misija.

Telefon je zelo tanek in lahek, k čimer pripomore plastično ohišje, ki ni ravno premijski dodatek, a nas za to ceno niti malo ne moti. Naša modra različica je s premazom uspešno odvračala prstne odtise na hrbtišču, pri črni različici pa smo opazili, da so le-ti stalni pojav.

AMOLED zaslon lepo izkoristi ukrivljenost, ki pa ni pretirana. Med preizkusom nismo opazili težave s prelivanje vsebine, vidni koti so zadovoljivi. Upravljanje telefona zaradi nenamernih dotikov je malo, predvsem po zaslugi vgrajene softwarske zaščite. Zaslonu ne manjka barvitosti, tudi nasičenost je zelo dobra (395 ppi), pogrešamo pa večjo svetilnost. 800 nit je premalo za udobno uporabo na soncu. Pohvalimo lahko tudi 120 Hz osveževanje, ki poskrbi za gladko izkušnjo.

Postavitev fizičnih tipk in ostalih vhodov je klasična. Na voljo je osamljen mono zvočnik, zato ne pričakujte bogatih zvokov. Neklasično, vsaj za Honor, pa sta pogrešana polnilnik in zaščitni (prozorni) ovitek. Nekoliko presenetljivo, saj je lanskoletni model premogel oboje. Manjka tudi podpora za microSD kartico, kar pomeni, da bodo bolj zahtevni uporabniki morali biti varčni s »samo« 128 GB pogonom. Oklestili so tudi polnjenje, iz 66 W na 40 W. Še vedno dovolj, zagotovo več kot katerikoli Samsung, ki se bo počasi moral zmigati na tem področju.

Snapdragon 695 bi morali predčasno upokojiti …

… ali pa vsaj preseliti v še nižji razred. Razumemo, da gre za procesor s fokusom na varčnosti in ne zmogljivosti, a vseeno bi si za skoraj 400 € želeli procesor, ki zna pokazati živahnost, ko je to potrebno. Pri lažjih in zmerno zahtevnih nalogah je Snapdragon 695 dovoljšen. Torej, za uporabnike, ki brskajo po spletu, gledajo TikTok in Youtube posnetke in občasno zaženejo kakšno nezahtevno mobilno igro, bo to dovolj. V resnici je to večji del populacije. Tista peščica oziroma slabih 20 % uporabnikov (po vsej verjetnosti zelo optimistična številka) pa bodo hitro prisilili procesor v sopihanje.

Glede na to, da radi kritiziramo omenjeni procesor, kaj predlagamo v zameno? Snapdragon 778G, 780G, 7 Gen 1 ali pa morda celo kakšne flagship procesorje iz prejšnjih let, na primer 875 ali celo 888. Vprašanje je le, ali se Qualcommu in posledično Honorju (in ostalim) splača proizvajati/kupiti starejše čipe.

Osebno v trenutku, brez zadržkov, žrtvujemo nekaj baterije v zameno za boljšo grafično in procesorsko sposobnost. Kompromis bi še lažje sklenili, če ima telefon možnost hitrega polnjenja, kar Honor Magic5 Lite tudi ima. 40 W je zadosti (čeprav manj kot lansko leto), da v 20 minutah pridobimo dovolj baterije za vsaj poldnevno rabo.

128 GB ni ravno najbolj radodarna kapaciteta, prav tako nezmožnost razširitve z microSD kartico. Na srečo (ali pa tudi ne) telefon nima zmožnost 4K snemanja, zato vsaj s fotografskega vidika ne boste hitro zapolnili kapaciteto. Pogon prav tako ni bliskovit (UFS 2.2), ampak zopet dovolj hiter, da večina uporabnikov limitacij ne bo opazila (vsaj v prvih letih ne).

6 GB RAM-a bodo zapolnili ponovno samo bolj zahtevni uporabniki, za katere pa si upam reči, da bodo posegli po strojno zmogljivejših telefonih. Za vse ostale pa bo 6 GB naslednje tri leta dovolj.

Med časom testiranja smo operirali na Androidu 12, možnosti posodobitve na trinajstico nismo dobili, pričakujemo pa, da se bo to zgodilo v prihodnosti. Vseeno pa to pomeni, da bo takrat telefon izkoristil eno izmed dveh obljubljenih Android nadgradenj. Ni ravno spodbudno za njegovo dolgoživost.

Magic OS ima še vedno pridih Huaweija, kot smo že izpostavili pri testu Honor Magic5 Pro in Honor Magic Vs. Razen enostavnega povezovanja med Honor napravami Magic OS nima kakšnih posebnih funkcij, ki bi jih lahko izpostavili. V njihov prid, v primerjavi s Huaweijem, govori manjše število programske navlake, privzete Googlove storitve in podpora za 5G omrežje, ki bo vsak čas na polno zaživel v Sloveniji (vsak čas = vsaj še 2 leti ne).

Pobaha pa se lahko z dobro baterijo, v rokah zmernega uporabnika tudi dvodnevno.

Podnevi bi ga uporabljali, ponoči bi ostal v žepu

Kot pri večini budget telefonih, se boste najpogosteje zanašali na glavno kamero, ki v dobrih svetlobnih pogojih dostavi zadovoljive rezultate. Pogoj so netresajoče roke, saj optične stabilizacije ni. Barve so dober približek realnosti, če pa iščete bolj dinamične (filtrirane) barve, boste morali poseči po nekaterih vgrajenih filtrih. Pri povečavi se odsotnost stabilizacija in boljšega senzorja še toliko bolje opazi.

Širokokotna kamera naredi karseda z razpoložljivimi slikovnimi pikami. Rezultati so v redu, se pa opazi omejitev senzorja v podrobnostih in barvni natančnosti. Opazi se tudi nekaj šuma na robovih, vendar ne spet preveč pretirano.

Ponoči oziroma pri slabših svetlobnih pogojih boste na vse pretege iskali vire svetlobe, če boste hoteli ujeti zajeti solidno fotografijo. Povečava tukaj odpade, prav tako širokokotna kamera, ki tako ali tako v nočnem načinu ni na voljo.

Video je omejen na 1080p. Posnetki izpadejo solidno, ni pa presežka.

Končno mnenje

Honor Magic5 Lite je privlačen telefon s čudovitim AMOLED zaslonom, a na splošno telefonu manjka vsebina. Več kot očitno je namenjen nezahtevnim uporabnikom, ki pa bodo zaradi vse večje pomembnosti dobrih kamer raje svoj pogled usmerili h konkurenci, kot na primer POCO X5 Pro, Samsung Galaxy A54, Pixel 6a, Redmi Note 12

Specifikacije

ProcesorQualcomm Snapdragon 695
Grafično jedroAdreno 619
Zaslon6,67 palcev, AMOLED 120 Hz, 1080 x 2400 pik, svetilnost 800 nit
Glavna kamera64 MP (f/1,8), PDAF, 1080p (30 fps) video
Ultraširoka kamera5 MP (f/2,2)
Makro kamera2 MP (f/2,4)
Sprednja kamera16 MP (f/2,5), 1080p (30 fps) video
Operacijski sistemAndroid 12, Magic UI 6.1
Pomnilnik6GB/128GB (UFS 2.2)
Baterija5100 mAh, 40 W polnjenje
PovezljivostWi-Fi 5, Bluetooth 5.1, NFC, USB-C
Teža175 g
OstaloČitalec prstnih odtisov pod zaslonom, Dual-SIM

Prijavi napako v članku
Članek je pripravljen v sodelovanju s podjetjem Honor test.


Kaj berejo drugi?

Partnerji Računalniških novic Prikaži vse

COMCOM d.o.o.

Lapajnetova ulica 29, 5280 Idrija, Tel: 05 372 20 20
Ukvarjajo se s: SAP svetovanjemPodatkovno analitiko in inženiringom Več
Zlati partner

FIŠ – FAKULTETA ZA INFORMACIJSKE ŠTUDIJE

Ljubljanska cesta 31a, 8000 Novo mesto, Tel: 07 373 78 84, 07 373 78 70
Sodobni študijski programi, možnost virtualne udeležbe na vseh predavanjih in vajah FIŠ je prva in edina javna fakulteta v Novem mestu, ki ponuja tako brezplačen redni ... Več

DEMAR d.o.o.

Gmajna 10, 1236 Trzin, Tel: 05 907 40 61
Drzne rešitve za spletne predstavitve z dušo Obstaja agencija, ki ponuja rešitve za podjetja, organizacije, znamke in posameznike. Za vse, ki pogrešajo sodobnost, kreativnost ... Več

Računalniške storitve mITch, Mitja Mihelič s.p.

Čolnarska ulica 3, 1310 Ribnica, Tel: 05 125 8575, 051 258 575
Ali vaše podjetje potrebuje oddelek za IT? Nekoč dostopne le za velike korporacije, danes so IT funkcije na voljo podjetjem vseh velikosti po zaslugi računalništva v oblaku in ... Več