Bambu Lab 3D tiskalniki so še vedno glavni lovci v 3D džungli
Že zgodba ustanoviteljev je izvenserijska. Zelo malo verjetno je, da se ob istem času z istim ciljem zberejo strokovnjaki robotike, inženirstva, umetne inteligence, internetne tehnologije in drugih strok. V tem primeru se je to zgodilo in združena ljubezen do 3D tiskanja je vodila v ustanovitev podjetja Bambu Lab, ki je tehnologiji 3D tiskanja prineslo prepotrebno osvežitev.
Kaj tako pomembnega so storili? Potrošnikom so vcepili idejo, da je 3D tiskanje lahko enostavno, dostopno vsakomur in izjemno zabavno.
Bambu Lab P1S z naborom funkcij, po katerih so hrepeneli uporabniki
Bambu Lab P1S je skorajda popoln 3D tiskalnik za povsem povprečnega uporabnika – in tudi kakšnega zahtevnega. Pohvali se lahko z izjemno hitrostjo, odlično kakovostjo tiskanja in podporo za različne filamente. Je stopničko nižje od serije X, ki jo bomo predstavili v nadaljevanju, ampak njegova naloga je povabiti množico v svet 3D tiskanja. To stori s hitrostjo 500 mm/s in izjemnimi pospeški do 20.000 mm/s, zaprtim ohišjem in samodejnim sistemom za niveliranje podlage.
Ko bodo pripravljeni na naslednjo stopničko, je Bambu Lab za entuziaste pripravil serijo 3D tiskalnikov Bambu Lab X.
Bambu Lab X1 Carbon (Combo) – namenjen entuziastom, priljubljen med profesionalci
Če bi radi začeli v manj kot eni uri od odprtja embalaže tiskati prototipe, 3D umetnine ali druge (tudi večje) funkcionalne predmete, je pravi odgovor Bambu Lab X1 Carbon. Velik tiskalni prostor (256 x 256 x 256 mm) je popolnoma ograjen, kar zagotavlja bolj enakomerno temperaturo med tiskanjem in tako bolj kakovosten 3D izdelek.
K oznaki vrhunskega 3D tiskalnika prispevajo karbonska vodila na osi X in Y, kaljeni jekleni zobniki, steklena tiskalna podlaga in popolnoma kovinski dvojni ekstruder, ki lahko doseže temperaturo do 300°C. Tiskalna podlaga se lahko segreje vse do 120°C. V kombinaciji z zmogljivim ekstruderjem to pomeni, da lahko z Bambu Lab X1 Carbon tiskamo tudi z bolj eksotičnimi filamenti, ki potrebujejo višje temperature. Združi se lahko tudi s sistemom za samodejno menjavo različnih barv ter sušenje filamentov (AMS).
Bambu Lab X1 Carbon prav tako uporablja sistem za samodejno niveliranje podlage, ki je sestavljen iz dveh senzorjev in naprednih algoritmov. Prvi senzor je lidar, ki obenem pomaga pri nanosu prve plasti in umerjanju pretoka filamenta. Pred začetkom tiskanja skenira tiskalno posteljo (natančen do 7 mikronov) in združi podatke iz sondiranja, kar zagotavlja vedno nivelirano podlago in obenem pravočasno odkrivanje napak v prvi plasti. S tem je potrošnik odrešen največje muke pri 3D tiskanju.
Bambu Lab X1 Carbon je do pred kratkim nosil naziv paradnega konja, ki pa ga je moral prepustiti novincu Bambu Lab X1E.
Bambu Lab X1E – najbolj »vroč« Bambu Lab 3D tiskalnik
Kako si je izboril naziv najboljšega? Bambu Lab X1E cilja predvsem na profesionalne uporabnike, na primer industrijske oblikovalce, arhitekte in tudi večje organizacije, vključno z univerzami, oddelki za razvoj in raziskave v večjih ali manjših podjetjih.
Da bi pritegnili njihovo pozornost, so vzeli že tako impresiven skelet 3D tiskalnika Bambu Lab X1 Carbon in mu dodali funkcije, ki jih pri delu potrebujejo profesionalni uporabniki.
Izboljšali so sistem za filtriranje zraka, ki sedaj s HEPA filtrom ujame še več prašnih delcev. Nova šoba se lahko ogreje vse do 320°C, komora pa aktivno vzdržuje temperaturo 60°C za še boljše rezultate pri tiskanju z ogljikovimi ali steklenimi vlakni. To pomeni manj deformacij, boljši oprijem prve plasti in na splošno boljšo kakovost zaključenega izdelka. Tisti najbolj zahtevni bi lahko z novim Bambu Lab X1E tiskali tudi z materiali PPA in PPS ter uporabili podporni material BVOH, ki ga lahko po tiskanju enostavno odstranijo s toplo vodo.
Bambu Lab X1E je tako nov paradni konj. Zmore vse, kar zmore njegov predhodnik, obenem pa doda še ščepec briljantnosti, ki jo iščejo profesionalni uporabniki in največja podjetja. 3D tiskalnike Bambu Lab lahko v Sloveniji najdete pri podjetju Solid World na www.solidworld.si. (P.R.)
Prijavi napako v članku