Anno 2070, skok v prihodnost ali korak nazaj?
Tisti med vami, ki ste ljubitelji strategij in upravljanja civilizacij skoraj gotovo poznate serijo Anno, ki se je na računalnikih prvič pojavila leta 1998, pod imenom Anno 1602. Izdelal pa jo je nemški studio Sunflowers Interactive Entertainment Software. Igra ni bila zgolj strateška, kot recimo Microsoftov Age of Empires, ki je ravno tako izšel v tistem časovnem obdobju, pač pa je združevala tudi elemente Civilizacije, torej je dajala pomemben poudarek upravljanju z imperijem skozi ekonomijo, upravljanje s surovinami in diplomacijo.
Igra je bila dovolj uspešna, da so ji sledila še štiri nadaljevanja, vsako postavljeno v svoje časovno obdobje, ki ga je nakazovala letnica v naslovu.
Do sedaj so ljubitelji serije imeli priložnost igranja v obdobjih okoli leta 1602, 1503, 1701 in 1404, sedaj pa so se avtorji, ki jih je med tem leta 2007 kupil Ubisoft, odločili, da igro postavijo v povsem drugo časovno obdobje. Kakor pove naslov, je tokrat igralec postavljen v dogajanje okoli leta 2070. Toda brez skrbi, igranje ostaja slogovno enako, tako da se boste stari ljubitelji serije kljub novemu časovnemu obdobju kmalu počutili kot doma.
Zaplet tokrat govori o tem, da je zaradi globalnega segrevanja prišlo do ekološke katastrofe in večino planeta zaradi taljenja ledu poplavi voda, kar seveda pomeni, da je večina strateških surovin planeta sedaj pod vodo. In bitka za obstoj ter prevlado se lahko začne. Igralec se lahko odloči za eno izmed dveh frakcij. Prva izmed njih so Ecos, ki se trudijo, da razvoj ne bi imel negativnih učinkov na okolje. Drugi Tycoons pa nasprotno stavijo vse na hiter napredek industrije za vsako ceno. Obstaja pa še tretja frakcija, imenovana Tech, ki pa služi kot podporna frakcija prej omenjenima in skrbi za tehnološke raziskave. Seveda ima vsaka od igralnih frakcij svoje prednosti in slabosti, tako da je igranje z vsako izmed njih nekoliko drugačna izkušnja. Lepa dobrodošla novost, ki se sklada z ekološko obarvano tematiko igre in tudi prijetno začini igranje, je, da je sedaj potrebno poleg ekonomskega vidika razvoja paziti tudi na ekološkega. Se pravi, da ne moremo brez posledic kar vsepovprek izkoriščati surovin in postavljati tovarn, ki imajo negativen vpliv na okolje.
Če se odločimo za igranje kampanje, bomo igrali z vsako izmed frakcij in tako spoznali prednosti in slabosti vsake izmed njih. Zanimiv prijem, za katerega so se odločili avtorji, je, da se vse, kar zgradite v eni misiji, nato prenese v naslednjo. Je pa to nekoliko dvorezen meč, saj se tako naprej prenesejo tudi morebitne slabe odločitve pri načrtovanju in tako vplivajo na nadaljnje igranje. Tako da je zaradi tega potrebna nekoliko večja previdnost in tehtnejši premislek pri pomembnejših odločitvah.
Na tem mestu velja opozoriti še na eno stvar, ki je za ljubitelje serije sicer samoumevna, in sicer na precej osnovno bojevanje. To ne vključuje naprednih taktičnih možnosti in ni eden izmed adutov igre. Toda tega ji ne moremo šteti v minus, saj namenoma daje večji poudarek ekonomiji in razvoju, kot pa bojevanju. Kar pa še zdaleč ne pomeni, da je dolgočasna. Nasprotno, za vse, ki imajo radi ukvarjanje s podrobnostmi okoli ekonomije in razvoja bo pomenila marsikatero noč s premalo spanca, saj se kar ne bodo mogli odlepiti od igranja.
Je torej Anno 2070 le v novo časovno obdobje prestavljeno nadaljevanje prejšnjih delov serije z nekoliko posodobljeno grafično podobo? Ali gre morebiti za dovolj samosvoj izdelek, da bo navdušil tako stare kot nove ljubitelje serije? Sodeč po prvih vtisih vsekakor slednje.
Igralec sicer najprej opazi lepo, stilsko grafično podobo, vendar ni le zunanjost tisto, kar igro naredi priporočljivo za igranje. Ne le, da ohranja bistvene elemente serije, ampak jih tudi nadgradi in vpelje nekaj novih, povsem samosvojih, denimo ekologijo. Tako je to vsekakor igra, ki bo ugajala tako starim ljubiteljem serije, kot tudi novim igralcem, ki serije ne poznajo a jim tovrstni žanr ugaja. Anno 2070 je za serijo tako vsekakor korak, če ne že kar skok v prihodnost.
Prijavi napako v članku