Top zaščita pred vohunskimi programi
Vohunska programska oprema ali spyware je izraz, ki zajema prikrite škodljive programske opreme, kot so različni virusi trojanski konji, predvsem pa tisti virusi, ki omogočajo nadzor na daljavo ter pridobitev gesel in drugih občutljivih podatkov. Vohunska programska oprema pa lahko beleži tudi informacije o obiskanih spletnih mestih, naloženih aplikacijah ter podobno.
Spyware je lahko velik problem tako za podjetja, kot tudi za domače uporabnike, še posebej zaradi nedavnih okužb Android, Apple in Windows naprav.
Kako deluje spyware?
Spyware, kot vsaka druga zlonamerna programska oprema, najde pot v naše naprave brez dovoljenja. Spyware pogosto izkorišča ranljivosti naših brskalnikov in programske opreme. Ne širi se kot virus, ampak nas skuša prepričati, da prenesemo lažno verzijo nekega drugače zanimivega, oziroma legitimnega programa. Spyware pa lahko deluje tudi na drugačne načine in sicer, da okuži napravo med obiskom spletne strani (drive-by-download), prenese pa se lahko tudi z fizičnimi napravami, kot so USB ključki.
Kako zaznamo, da je računalnik okužen?
Protivirusne rešitve lahko pomagajo pregledati računalnik, uporabniki pa morajo prav tako biti pozorni na simptome, kot so upočasnitve računalnika, zrušitve sistema ali pop-up obvestila ter sumljivo pomankanje prostora na trdem disku.
Kako se izogniti okužbi?
Potrebno je biti previden pri prenašanju datotek s spleta, predvsem iz neuradnih spletnih trgovin ali forumov. Te trgovine pogosto gostijo ponarejene ali celo originalne ampak prepakirane ter okužene aplikacije. Te lahko vohunijo za aktivnostmi uporabnika in kradejo osebne podatke.
Ali avtorji spywara ciljajo tudi na Android in iOS?
Spyware je bil pogosto najden tudi na Android in iOS aplikacijah, še posebej uspešen je na Googlovem operacijskem sistemu Android. Septembra je Google odstranil štiri aplikacije iz trgovine Google Play po tem, ko so bile v njih najdene okužbe. Pegasus Spyware je nedavno uspel tudi na tiho odkleniti Apple naprave ter tako prestrezati zvok, video, email, sporočila, lokacijo in kontaktne podatke.
Okužene aplikacije večinoma želijo ukrasti podatke in osebne informacije, prav tako skušajo pridobiti dostop do SMS sporočil, nadzirajo napravo ter klice, zaznajo pritiske na virtualno tipkovnico in izvajajo DDoS napade. Napravo pa lahko izkoristijo v različnih botnetih za napade na druge uporabnike.
Na kratko – bodite pozorni na svojo varnost
Spyware je dodobra razširjen po svetu in je vsakodnevno prisoten na mobilnih napravah, kot tudi na namiznih računalnikih. Ves čas se moramo zavedati nevarnosti in se izogibati klikanju na sumljive linke ali prenašanja neznanih programov. Priporočeno je uporabljanje varnostne programske opreme, saj smo le tako ves čas zaščiteni.
ESET predstavlja novo generacijo protivirusnih programov, ki uporabnika ščitijo pred vsemi vrstami škodljive kode. Naj bo uporaba interneta brezskrbna izkušnja, ko boste zaščiteni z ESET Internet Security. Preverite vso ponudbo na www.eset.si
Prijavi napako v članku