Zaključek poletne šole EdIT prinesel nove inovativne rešitve in koncepte
Poletna šola EdIT je simulacija realnega projekta, za vse sodelujoče pa prva in edinstvena izkušnja dela na velikem projektu, kjer je rezultat odvisen od vseh članov skupine. Ti so postavljeni pred konkretno nalogo, v okviru katere se učijo dela in reševanja izzivov v skupini, projekt pa morajo izpeljati v omejenem času ter na koncu svojo rešitev predstaviti širšemu krogu poslušalcev in odgovarjati na njihova vprašanja.
Na zaključni predstavitvi je mariborska ekipa prikazala večnivojsko rešitev spletne trgovine s simulacijo robotskega sistema upravljanja skladišča s pomočjo Lego robota. Rešitev temelji na platformi JavaEE in spletnih tehnologijah Angular JS. Udeleženci so v pičlih 14 dneh uspeli sestaviti delujoč sistem, ki s klikom na spletno aplikacijo aktivira programabilno jedro robota. Po prejetem ukazu robot fizično prevzame željeni predmet iz začasnega skladišča in ga dostavi na prostor za zbiranje naročil.
Gal Meznarič, član skupine Lego roboti: »Delo na projektu je bilo zanimivo, ker je poleg zanimivega naslova vsak lahko našel nekaj, kar ga zanima – od načrtovanja do razvoja algoritmov. Med delom smo bili razdeljeni v 3 razvojne skupine in spoznali razne specifične tehnologije, lastnosti dela v skupini, primere dobrih praks programiranja, vodenje projekta in podobno. Predvsem delo v skupini je veščina, ki se je ni mogoče naučiti individualno, jo pa lahko osvojiš na šoli EdIT. Izkušnja se mi je zato zdela zelo pozitivna in bi jo priporočil vsakomur, ki še ni delal v kaki večji skupini.«
V Ljubljani sta ekipi predstavili dve rešitvi na temo mobilnosti kot storitve, ki se v ne tako oddaljeni prihodnosti obetata tudi v Ljubljani. Prva skupina je predstavila rešitev za optimizacijo voznega parka znotraj platforme za skupno rabo avtomobilov. Rešitev, ki temelji na naprednih tehnologijah JavaScript, AngularJS, Bootstrap, Java, Node.js in D3, MEAN in protokola REST, vključuje nabor orodij za prikaz in analizo voznega parka, katerih cilj je izboljšati razpoložljivost in izkoristek voznega parka, optimizirati bližino (zmanjšati prehojeno razdaljo) ter izboljšati načrtovanje, vzdrževanje in podporo.
Člani ekipe za rešitev skupne rabe avtomobilov so svoje vtise strnili v nekaj kratkih izjav.
- Anže Gregorič: »Največ mi pomeni delo v ekipi na realnem projektu. Naloge morajo biti dobro načrtovane in razdeljene, da gremo vsi proti istemu cilju.«
- Tjaša Benedik: »Kot ekipa smo se super ujeli, na pomoč pa so nam priskočili tudi ljudje z izkušnjami, zato je delo prijetno in tekoče.«
- Klemen Koželj: »Na poletni šoli EdIT sem si nabral veliko praktičnih izkušenj in izkusil delo v panogi.«
- Rok Mokorel, inštruktor ekipe pa je dodal: »Udeleženci imajo ogromno željo po učenju in uspešno zaključenem projektu, kar je velika prednost. Iščejo izzive in se veselijo, ko jih premagajo.«
Druga skupina, ki je imela z udeleženci iz Nemčije tudi mednarodni pridih, je predstavila dva koncepta trajnostne mobilnosti za Ljubljano, ki temeljita na sistemu javnega prevoza in skupne rabe prevoznih sredstev, uporabnikom pa sta na voljo v obliki mobilnosti kot storitve (MaaS). Študenti so izpostavili dve glavni težavi, s katerimi se sooča mesto – onesnaženje in prometni zastoji. V Ljubljano vsak dan prihaja približno 100.000 dnevnih migrantov, od katerih jih kar 90 odstotkov v mesto prispe z lastniškim avtomobilom. Člani ekipe so predstavili možnosti, katere in koliko posameznih storitev je potrebnih za nadomestitev lastniških avtomobilov v mestu.
Marie Kress in Anna-Lena Lanzer iz Univerze v Ingolstadtu, Nemčija, sta povedali: »Poletna šola v Ljubljani je za naju odlična izkušnja glede ekipnega in projektnega dela, saj se je navezovala na zelo zanimivo in v prihodnost usmerjeno področje, hkrati pa se odlično navezuje tudi na najin študij. Prav tako je bila to odlična priložnost, da poglobiva svoje znanje ter spoznava novo kulturo in običaje ljudi.«
Njuni univerzitetni kolegici Elisabeth Lukas in Ramona Hasenfratz sta dodali: “Ta poletna šola je odlična priložnost za delo v mednarodni skupini. Ustvarjalna atmosfera v podjetju nama je omogočila nove načine razmišljanja. Prav tako pa so skupinske popoldanske aktivnosti kolege spremenile v prave prijatelje.”
Tudi letošnji udeleženci poletne šole EdIT so navdušili z inovativnimi pristopi k reševanju problemov in ustvarjalnostjo pri pripravi ter izvedbi predstavitve.
Prijavi napako v članku