Računalništvo, telefonija
09.12.2011 15:46

Deli z drugimi:

Share

Za varno spletno nakupovanje

Bliža se čas praznikov in ESET vam ponuja 5 zlatih pravil varnega spletnega nakupovanja. Iz leta v leto je več prazničnega spletnega nakupovanja, kar pomeni, da bodo tudi letos kiberkriminalci čakali na neprevidne uporabnike in tudi sami nakupovali – na tuj račun.
Za varno spletno nakupovanje
Za varno spletno nakupovanje

Spletne prevare pri nakupovanju preko spleta običajno vključujejo krajo kreditnih kartic in podatkov o bančnih računih, njihovo zlorabo ali posredovanje teh podatkov tretjim osebam. Nudimo vam nekaj uporabnih nasvetov, s katerimi lahko preprečite, da bi vam nepridipravi ukradli denar namenjen za vaš praznične nakupe.

1. Posodobite vašo nakupovalno napravo (računalnik): Naredite z vašim računalnikom nekaj podobnega, kot naredite z avtom pred daljšim izletom. Temeljito preglejte vaš računalnik in ga pripravite na spletno nakupovanje tako, da posodobite operacijski sistem, spletni brskalnik in protivirusno zaščito.

2. Držite se znanih obrazov: Kupujte pri znanih in uveljavljenih ponudnikih, ki ponujajo natančne opise artiklov in se držijo obljubljene kvalitete in rokov dostave.

3. Ne nasedajte »neverjetnim« ponudbam: Če izgleda prelepo, da bi bilo res, najverjetneje ni res. Običajno se v takšnih ponudbah nahajajo najbolj iskani artikli v prazničnem času, zato nas takšne ponudbe lahko premamijo. Povezavam, ki vodijo do ponudb z neverjetno nizkimi cenami, se je bolje izogniti, saj je tveganje lahko preveliko. Vsi diskontni ponudniki niso sleparji, vendar se je pred takšnim nakupom bolje informirati o ponudniku in samem artiklu.

4. Vztrajajte pri varnih povezavah: Ko naročate artikle preko spleta, preverite, ali spletna stran uporablja varno povezavo SSL. Ta standard varne transakcije lahko preverite na več načinov. Običajno se pred spletnim naslovom pojavi https ali shttp namesto http. Na spletnem brskalniku se lahko prikaže tudi simbol ključavnice ali ključa, kar prav tako ponazarja varno povezavo. Z uporabo SSL kodiranja preprečimo nepooblaščen dostop do naših podatkov, ki jih sporočamo na spletno stran. Če ste v dvomu glede določene spletne strani, enostavno v Google vtipkajte naslov spletne strani in besedno zvezo spletna prevara ter preverite, ali so bile v preteklosti težave z varnostjo spletne strani.

5. Premislite, preden delujete: Bodite pozorni na akcijske ponudbe, ki jih dobite na vaš e-mail naslov ali od prijateljev na socialnih omrežjih. Če želite preveriti resničnost ponudbe, vnesite naslov spletne strani neposredno v spletni brskalnik in se na ta način izognite povezavi v sporočilu, za katero se lahko skrivajo škodljive vsebine in lažne spletne strani.

Ko že govorimo o grožnjah, lahko omenimo, da ESET vsak mesec pripravlja izčrpno statistiko o najpogostejših grožnjah v preteklem mesecu. Podatki temeljijo na Live Grid® tehnologiji v oblaku, preko katere ESETovi raziskovalci spreminjajo grožnje po vsem svetu.

Že zadnjih nekaj mescev se največ groženj širi preko izmenljivih medijev in mesec november ni bil nobena izjema. INF/Autorun je bila najpogostejša grožnja na globalni ravni s 4,38 odstotka in s 3,66 odstotka vseh groženj v Evropi. INF/Autorun je ime, ki označuje vrsto škodljivih programov, ki izkoriščajo datoteko autorun.inf kot način okužbe računalnika. Win32/Conficker se še vedno drži v vrhu statistik, vendar se je njegova širitev upočasnila. Trenutno je Win32/Conficker globalno gledano na petem mestu z 2,20 odstotka in prav tako peti v Evropi z 1,76 odstotki vseh groženj. Win32/Dorkbot se počasi vzpenja po lestvici škodljivih programov in je globalna grožnja številka dve, z nekoliko višjim odstotkom (3,43 %) kot prejšnji mesec. Tudi Win32/Dorkbot se širi preko izmenljivih medijev, napadalcem pa omogoča nadzor nad okuženimi računalniki. Prav tako zbira uporabniška imena in gesla, ki jih uporabnik vpisuje na določene spletne strani, nato pa vse zbrane podatke pošlje na oddaljen računalnik.


Prijavi napako v članku

Povezave

Članek je pripravljen v sodelovanju s partnerjem SI SPLET d.o.o.
Za več informacij so vam na voljo pri SI SPLET d.o.o.
Ob kontaktu povejte, da ste objavo zasledili v Računalniških novicah.

Želite biti obveščeni o novostih, ki jih pripravljamo s partnerjem SI SPLET d.o.o.? Vpišite svoj e-mail in se prijavite na BREZPLAČNE e-novice, od katerih se lahko kadarkoli odjavite.




Kaj berejo drugi?

Partnerji Računalniških novic Prikaži vse

ARES RAČUNALNIŠTVO d.o.o.

Tržaška cesta 330, 1000 Ljubljana, Tel: 01 256 21 50
Ares računalninštvo d.o.o. vam po nakupu nudi brezplačno tehnično pomoč, izvaja pa tudi kompletne instalacije in servis računalniške opreme. Več

ALTERNA DISTRIBUCIJA d.o.o.

Litostrojska cesta 56, 1000 Ljubljana, Tel: 01 520 28 00
S svojimi dolgoletnimi izkušnjami in poslovno zrelostjo poznana kot ena vodilnih in najtrdnejših tovrstnih družb v Sloveniji. Osnovna dejavnost družbe je distribucija računalniške ... Več

Pilon AEC

Dunajska cesta 144, 1113 Bežigrad, , Tel: 0590 3 0590
Informacijsko modeliranje gradenj (BIM) je veliko več kot le tehnologija – to je zapleten postopek načrtovanja in gradnje, ki arhitektom pomaga pri ustvarjanju inovativnih stavb ... Več
Zlati partner

SELECTIUM ADRIATICS d.o.o.

Letališka cesta 29c, 1000 Ljubljana, Tel: 01 543 88 88
Podjetje Selectium Adriatics d. o. o., ki v Sloveniji nastopa pod imenom Hewlett Packard Enterprise operated by Selectium, je lokalni zastopnik družbe Hewlett Packard Enterprise (HPE). ... Več