Za nakup očal za navidezno resničnost bo kmalu treba odšteti manj kot 100 evrov!
Navidezna resničnost je v zadnjih nekaj letih ena glavnih tem na tehnološkem področju. Tehnologija je namreč dovolj napredovala in postala dovolj zmogljiva, da zna prikazovati že zelo realistične navidezne svetove, to pa prinaša ogromen potencial tako na področju zabave kot tudi na družbeno koristnih področjih. Trenutno edino prepreko za pričetek množične uporabe navidezne resničnosti predstavljajo samostojna očala za navidezno resničnost, saj je za izdelke vodilnih proizvajalcev, kot je na primer Microsoft HoloLens, treba odšteti tudi več kot 3.000 evrov.
Na srečo je podjetje Leap Motion napovedalo pričetek projekta »Project North Star«, katerega ključni cilj je priprava očal za navidezno resničnost, ki bodo cenovno dostopna vsem. Njegovi inženirji so namreč pripravili referenčni model očal za navidezno resničnost, katerih maloprodajna cena naj bi se v ZDA gibala okoli preračunanih 81 evrov oziroma okoli 100 evrov v Evropi. Tako rauvojna dokumentacija kot namenska programska oprema za novost je prosto dostopna vsem podjetjem, ki si to želijo in to brez zahteve, da bi za njihovo uporabo plačevali licence.
Superpoceni očala za navidezno resničnost Leap Motion so grajena na osnovi dveh zaslonov podjetja BOE Displays, ki se ponašata s 8,9-centimetrsko (3,5-palčno) diagonalo, ločljivostjo 1.600 x 1.400 slikovnih točk in 120 herčno frekvenco osveževanja. Microsoft HoloLens, za primerjavo, pa razpolaga z zasloni ločljivosti zgolj 1.268 x 720 slikovnih točk, frekvenco osveževanja 60 hercev in vidnim poljem 70 stopinj, medtem ko imajo nova očala podjetja Leap Motion vidni kot 100 stopinj, kar seveda naredi uporabniško izkušnjo še toliko boljšo in zanimivejšo.
Zelo zanimiva očala za navidezno resničnost podjetja Leap Motion so za nameček opremljena še s tipalom za zaznavanje položaja rok. Ta ima frekvenco osveževanja 150 hercev in pokriva kot 180 stopinj in sicer tako v vodoravni kot navpični smeri. To pomeni, da lahko očala brez težav spremljajo položaj rok uporabnika, kar naredi uporabniško izkušnjo še boljšo.
Kot že omenjeno podjetje Leap Motion poceni očal za navidezno resničnost ne bo ponudilo v prodajo. To bodo po vsej verjetnosti storila kitajska podjetja, saj za njihovo proizvodnjo ne bodo plačevala licenčnin. Prvi tovrstni izdelki bi se lahko na trgu pojavili že pred koncem leta.
Prijavi napako v članku