Pet korakov za večjo varnost na FB
Na Facebook se je znova vsul plaz kritik zaradi posegov v zasebnost in lastništvo podatkov. Na dan so prišle informacije o psihološkem eksperimentu, s katerim so raziskovalci vplivali na čustva skoraj 700 tisoč uporabnikov. Kaj lahko torej storimo uporabniki za zasebnost in varnost naših podatkov? Predstavljamo 5 ključnih korakov za upravljanje nastavitev zasebnosti Facebooka, s katerimi lahko določimo, katere podatke bomo delili z drugimi:
1. Prevzemite nadzor nad objavami!
Prvi korak za nadzor objav je gumb, ki se pojavi, kot spustni meni na vsaki sliki, objavi ali povezavi. Priporočljivo je, da omejimo objave le na Prijatelje. Omejevanje objav pa postane nesmiselno, če smo prijatelji z osebami, ki jih sploh ne poznamo.
2. Upravljajte objave prijateljev v katerih ste označeni
Facebookov spletni iskalnik Graph Search omogoča uporabnikom, da hitreje najdejo podatke in fotografije o ljudeh. Nadzor nad tem določimo tako, da vsako oznako na fotografijo odobrimo, preden se pojavi na Časovnici. Fotografija bo objavljena, vendar se vaše ime ne bo pojavilo v iskalniku. Prav tako je priporočljivo, da zaščitimo svoje dosedanje in prihodnje objave. Ta mora biti vidna samo Vam oz. vašim Prijateljem. V nasprotnem primeru bo lahko vsakdo dostopal do vaših podatkov.
3. Preglejte Časovnico in oznake
Vaša Časovnica ni zanesljiv pokazatelj, kaj lahko drugi najdejo v povezavi z vami na Facebooku – lahko so to fotografije, komentarji ali všečki. Edini način, da to spremenimo je, da v zavihku Časovnica in označevanje prilagodimo nastavitve zasebnosti za vsako objavo. V nasprotnem primeru lahko uporabniki enostavno vnesejo vaše ime in najdejo vse objave v katerih ste označeni, ne glede na to, ali so skrite z vaše Časovnice.
4. Izbrišite zgodovino iskanja
Nekateri uporabniki se ne zavedajo, da Facebook shranjuje celotno zgodovino iskanja, npr. ste večkrat iskali določeno osebo, posledično se vam prikazujejo imena, ki ste jih iskali najbolj pogosto. Če želite izbrisati zgodovino iskanj pojdite na Dnevnik dejavnosti in izberite možnost Več, nato Iskanja. Tako lahko zgodovino izbrišete delno ali v celoti.
5. Če je to potrebno, izbrišite svoj račun
Velikanske količine podatkov, ki jih uporabniki objavljamo na Facebooku nas lahko včasih spravijo v težave ali zadrego. Zato lahko v skrajnem primeru izbrišemo svoj račun. To lahko storimo na povezavi https://www.facebook.com/help/delete_account.
Poleg zgoraj naštetih korakov, vam za večjo varnost na spletu predlagamo:
- Namestitev dodatne zaščitne programske opreme (ESET);
- Uporabo ESET Social Media Scanner – BREZPLAČEN program, ki v storitvi Facebook varuje vaše vire novic, sporočila, časovnico in časovnice vaših prijateljev;
- Redno nameščanje zadnjih varnostnih posodobitev operacijskih sistemov in programske opreme.
Prijavi napako v članku