Digitalizacija
17.05.2024 15:16
Posodobljeno 6 mesecev nazaj.

Deli z drugimi:

Share

Kako skladnost z NIS 2 pomaga pri kibernetski zaščiti

Praktični ukrepi za proizvodna podjetja pred napadi z izsiljevalskim virusom.

Zlonamerna programska oprema organizacijam v sodobnem svetu predstavlja visoko raven tveganja za izgubo ali odtujitev podatkov in informacij ter posledično onemogočanje nemotenega poslovanja. Za okrepitev varnosti na tem področju je evropska direktiva NIS 2 določila posebne zahteve in ukrepe. Problematiko in določila NIS 2 pa je lažje razumeti s pomočjo primera iz prakse.

Za primer vzemimo, da je bilo proizvodno podjetje, ki je pomemben subjekt po evropski direktivi NIS 2, tarča kibernetskega napada z izsiljevalskim virusom. Podjetje je napad odkrilo šele, ko jim je napadalec onemogočil dostop do aktivnih podatkov, nakar so odkrili, da so tako aktivni kot arhivski podatki šifrirani. Od napadalca so prejeli e-pošto s sporočilom, da je bil uspešno izveden kibernetski napad, pri katerem so bili vsi njihovi poslovni podatki šifrirani in odtujeni. Zagrozili so, da bodo podatke objavili oziroma prodali na temnem spletu, v kolikor podjetje ne nakaže 30 tisoč evrov v protivrednosti bitcoin-ov na račun napadalcev.

Odgovorni za informacijsko varnost v podjetju so najprej sami poizkusili z dešifriranjem podatkov, vendar so bili pri tem neuspešni. Ko so ugotovili, da do podatkov sami nikakor ne morejo dostopati, so se znašli pred dilemo, ali napadalcem plačati odkupnino za dešifriranje podatkov, ali tvegati izgubo podatkovnih zbirk ter objavo podatkov na temnem spletu. Tudi v primeru plačila pa podjetje nima nobenega zagotovila, da jim bodo napadalci podatke dejansko dešifrirali in jih ne bodo objavili na temnem spletu.

Kakšni so ukrepi za obrambo pred zlonamerno programsko opremo?

Napade, podobne zgornjemu, lahko organizacije preprečijo ali vsaj zmanjšajo negativne posledice s sprejemom ustreznih ukrepov in tehnološkimi rešitvami za obrambo pred napadi z zlonamerno programsko opremo. K temu stremi tudi evropska direktiva NIS 2, ki predpisuje ukrepe za dvig ravni kibernetske odpornosti.

Do okužbe sistemov z zlonamerno programsko opremo lahko pride na več načinov. Najbolj pogosti so naslednji:

  • napadi z lažnim predstavljanjem (»phishing«),
  • prenos datoteke s škodljivo programsko kodo s spleta, spletne povezave ali e-pošte,
  • preko nezavarovanega oddaljenega dostopa,
  • nezaveden prenos vohunske programske opreme,
  • priključitev okužene naprave v sistem.

Kaj priporoča evropska direktiva NIS 2?

S tega vidika evropska direktiva NIS 2 nalaga poslovodstvu neposredno odgovornost za posledice kibernetskih napadov ter usposabljanje poslovodstva na področju kibernetske varnosti. NIS 2 subjektom nalaga izvajanje politik kibernetske higiene, ki predstavljajo temelj za zaščito varnostne infrastrukture organizacij. Izpostavlja tudi, da je pomembno oblikovanje ustreznih politik s področja varnosti, izvedba analize tveganj in varnosti informacijskih sistemov ter določiti ukrepe in način ocenjevanja teh ukrepov za obvladovanje varnostnih tveganj ter način odzivanja na incidente.

Vabilo na strokovno delavnico NIS 2

Morate poskrbeti za skladnost z NIS 2?

Preverite, ali mora vaša organizacija zagotoviti skladnost z novo evropsko direktivo NIS 2 >>


Prijavi napako v članku
Vas zanima več iz te teme?
kibernetska varnost

Članek je pripravljen v sodelovanju s partnerjem SMART COM d.o.o.
Za več informacij so vam na voljo pri SMART COM d.o.o.
Ob kontaktu povejte, da ste objavo zasledili v Računalniških novicah.

Želite biti obveščeni o novostih, ki jih pripravljamo s partnerjem SMART COM d.o.o.? Vpišite svoj e-mail in se prijavite na BREZPLAČNE e-novice, od katerih se lahko kadarkoli odjavite.




Kaj berejo drugi?

Partnerji Računalniških novic Prikaži vse

Zlati partner

Sony Europe B.V., podružnica v Sloveniji

Dunajska cesta 156, 1000 Ljubljana, Tel: 01 888 8761
Sony Europe B.V. je multinacionalno podjetje za elektroniko s sedežem v Tokiu na Japonskem. V Evropi deluje prek svoje evropske podružnice Sony Europe B.V., ki je prisotna v več ... Več
Zlati partner

XLAB

Pot za brdom 100, 1000 Ljubljana, Tel: 01 244 77 50
XLAB je globalno IT podjetje, osredotočeno na področja oddaljenega namizja (ISL Online), avtomatizacije in upravljanja hibridne infrastrukture (XLAB Steampunk) ter umetne inteligence, napredne ... Več

Seyfor d.o.o.

Cesta Goriške fronte 46, 5290 Šempeter pri Gorici, Tel: 05 393 40 00
Poslovni računalniški programi za javni sektor, podjetje, zasebnike ali obrtnike Saop je leta 1987 med prvimi v Sloveniji ponudil programsko opremo in je danes eden izmed vodilnih ... Več

PROLON d.o.o.

Rogaška cesta 27, 3240 Šmarje pri Jelšah, Tel: 041 364 535
Podjetje Prolon v Šmarju pri Jelšah je najbolj poznan s trgovino in poslovalnico Telekoma, a to še zdaleč ni njihov edini projekt. Že tri leta uspešno vodijo grafični studio ... Več