Telefoni
Računalništvo, telefonija
Telefonija
Triki in nasveti
08.01.2024 07:00
Posodobljeno 12 mesecev nazaj.

Deli z drugimi:

Share

Kaj se zgodi, ko vaš telefon ne prejema več posodobitev?

Morda ste v zadnjem letu ali dveh lahko opazili, da medtem ko med telefoni poteka dirka, kateri je najhitrejši, kateri ima najboljšo kamero in podobno, vzporedno med proizvajalci poteka še bitka, kateri ponuja najdaljšo podporo.

Do pred kratkim sta bila v tem segmentu najboljša Apple in Samsung. Apple že dalj časa slovi po radodarnosti, kar se tiče podpore. Na primer, iPhone X še danes prejema ključne posodobitve. Samsung je med Android proizvajalci kot prvi ponudil 4-letno podporo za posodobitev operacijskega sistema in 5 let varnostnih popravkov. Sledili so mu OPPO, OnePlus in pred kratkim tudi Xiaomi, ki je telefonoma Xiaomi 13T in Xiaomi 13T Pro prav tako podaljšal podporo na 4 leta.

Če plačate za telefon blizu 1000 evrov ali celo več, je povsem razumljivo, da si želite čim daljše podpore. Sicer nima smisla kupovati paradnih konjev, če bodo ti postali zastareli v dveh ali treh letih.

V srednjem in nižjem razredu je zgodba povsem drugačna. Tam opravimo nakup z zavedanjem, da lahko pričakujemo samo dve leti podpore ali celo manj. To je kompromis, ki ga sklenemo v zameno za občutno nižjo ceno. Glede na to, da telefoni srednjega razreda postajajo vse zmogljivejši – in po našem mnenju dovolj zmogljivi za skoraj vsakega uporabnika – je povsem možno, da jim bodo proizvajalci začeli nuditi daljšo podporo. Če ne iz drugega razloga zato, da jo zagodejo konkurenci.

Kaj pa se zgodi, ko se telefonu izteče podpora? Se telefon nenadoma izklopi? Vam začne nagajati na vsakem koraku? Nič od tega, čeprav je zadnja možnost eden od simptomov, ki se sčasoma lahko pojavi zaradi nepodprtega sistema. A več o tem v nadaljevanju.

Posodobitve operacijskega sistema in varnostni popravki. Kakšna je razlika?

Kdaj se izteče podpora vašemu telefonu? Vsak proizvajalec ima glede podpore drugačno politiko. Kot rečeno, Samsung za svoje paradne konje nudi 4 leta Android nadgradenj in 5 let varnostnih popravkov. Enako tudi Xiaomi, Google ima celo 7-letno podporo za svoje telefone Pixel. Honor trenutno ponuja tri leta Android posodobitev, verjamemo pa, da bodo to kmalu spremenili, saj si bodo želeli izenačiti »uspeh« konkurentov.

Pravilo je, da bo telefon najprej izgubil podporo za posodobitve operacijskega sistema, leto ali dve kasneje pa še varnostne posodobitve.

Ni vam treba takoj skočiti v dir v najbližjo prodajalno ali klicati operaterja, da bi radi zamenjali telefon. Telefon bo še dolgo po izgubi podpore funkcionalen. To potrjuje izkušnja iz uredništva: “V lasti imam skoraj 5 let star telefon (POCO F1), ki mi še danes dobro služi. Uporabljam ga za igranje določenih iger in za poigravanje z določeni elementi operacijskega sistema, ki so mi nedosegljivi na novejšem telefonu.” Če boste kupili nov telefon, lahko starega uporabite tudi v pametnem domu, na primer kot nadzorno kamero, daljinski upravljalnik in podobno.

Vsak proizvajalec ima svojo preobleko Androida, ki jo sproti posodablja. Samsung telefoni imajo One UI, Xiaomi bo odslej imel HyperOS (prej MIUI), Honorjev sistem se imenuje MagicOS … Vsi delujejo na določeni različici Androida, te preobleke pa Googlov operacijski sistem le še dodatno začinijo z določenimi funkcijami, možnostmi personalizacije in podobno. To so posodobitve, ki naredijo največje spremembe na vašem telefonu, še posebej, ko proizvajalec pripravi večjo posodobitev, kot na primer prehod iz Androida 13 na 14.

Ko se telefonu izteče podpora, se praviloma nič ne spremeni. Z redkimi izjemami bodo vse aplikacije delovale enako kot prej, hitrost bo enaka, funkcije telefona bodo ostale enake. Če ste kdaj v Googlovi trgovini brskali med podrobnostmi aplikacij, ste morda opazili, da večina podpira sisteme izpred številnih let, na primer celo Android 5. Manjši razvijalci ne morejo nuditi tako dolgoročne podpore, večina pa želi poskrbeti, da njihove aplikacije in storitve delujejo na širokem številu naprav.

Razen tega, da z izgubo podpore ne boste dobili najnovejših funkcij, se izkušnja s telefonom bistveno ne spremeni.

Kako pomembni so varnostni popravki? Kaj se zgodi, ko jih ne prejemate več?

Varnost ima vedno prednost pred funkcionalnostjo, čeprav je na prvi pogled slednja za uporabniško izkušnjo bolj pomembna. Verjetnost, da boste ravno vi tarča nepridipravov, je majhna, nikoli pa ničelna. Google mesečno pripravlja varnostne popravke, ki jih proizvajalci zelo hitro tudi prevzamejo in pošljejo v izbrane telefone.

Če imate telefon, star 4 leta ali več, morda sodite v kategorijo, ki je prenehala prejemati varnostne popravke, še posebej, če ste takrat kupovali v srednjem in nižjem razredu.

Kaj pa zajemajo varnostni popravki? Pogosto kritične popravke, ki odpravljajo hude ranljivosti v Android sistemu, programskih vmesnikih (API) in na drugih mestih, ki jih lahko nepridipravi uporabijo za dostop do vašega telefona.

Varnostni popravki vas ne varujejo pred klasičnimi napadi, kot so na primer phishing sporočila, ki jih boste prejeli na mail, ali pa zlonamerna programska oprema, ki ste jo naložili s klikom na sumljiv oglas ali sporočilo. V domeni vsakega posameznega uporabnika je, da je pozoren na to, kaj počne na spletu. Varnostni popravki so usmerjeni h kritičnim ranljivostim, ki lahko prizadenejo več milijonov naprav.

Za lažjo predstavo, Google je v novembrski izdaji varnostnih popravkov odpravil 37 ranljivosti, vključno z napako v jedru sistema, ki »lahko privede do razkritja lokalnih informacij brez dodatnih pravic za izvajanje.« Z izjemo varnostnih strokovnjakov se uporabniki niti ne zavedajo, koliko ranljivosti je odpravljenih na mesečni ravni. Zaradi tega so varnostni popravki veliko bolj pomembni kot Android nadgradnje. Nihče si ne želi uporabljati okuženega telefona ali pa med uporabo razmišljati, kdaj bo izgubil vse podatke ali pa bodo ti zašli v roke najvišjega ponudnika na temnem spletu.

Kaj lahko storite, če telefon ne prejema posodobitev?

Ne veliko. To je usoda, ki čaka vsak telefon in vsako drugo elektronsko napravo. S tem se lahko sprijaznite ali pa začnete počasi razmišljati o drugem telefonu. Če ste prenehali prejemati varnostne popravke, to pomeni, da vam je telefon dobro služil vsaj 4 leta, kar je spodobna doba. Telefon lahko seveda uporabljate še naprej z zavedanjem, da morate biti odslej previdnejši. Sicer pa boste po vsej verjetnosti telefon prej menjali zaradi slabe baterije ali pa zaradi upočasnitve, kot pa zaradi manjkajočih varnostnih popravkov ali Android posodobitev. 

Bolj napredni uporabniki imajo druge možnosti. »Rootanje« oziroma odklepanje sistemskih privilegijev je hobi majhne skupine uporabnikov, ki so nezadovoljni z obstoječimi sistemi ali pa želijo izkoristiti vse, kar ponujajo mobilni telefoni. Z rootanjem in odklepanjem sistemskega zaganjalnika (angl. bootloader) se lahko telefonu podaljša življenjska doba za kar nekaj let. Res pa je, da bo v tem času potrebna tudi menjava baterije, kar pa za tovrstne uporabnike ni velika ovira.

Če vas mika rootanje in odklepanje zaganjalnika in boste to storili, medtem ko še vedno prejemate varnostne popravke, boste izgubili programske posodobitve na daljavo (OTA; Over-the-Air). Odslej boste to morali storiti ročno, na primer s posodobitvijo vdelane programske opreme (angl. firmware). Samsung uporabniki si lahko pomagajo s programom ODIN, ki olajša posodabljanje odklenjenih telefonov, za druge znamke pa nimamo podatkov, ali obstaja kakšna podobna rešitev. Ko smo ravno pri Samsungu, z odklepanjem sistemskega zaganjalnika boste izgubili tudi dostop do varnostnih storitev Knox, kar morate vzeti v obzir, če se boste podali na to pot. Vsekakor je to početje v vseh pogledih dvorezen meč.

Varnost je vse bolj pomembna. Na telefonih hranimo digitalne podpise, uporabljamo mobilne bančne aplikacije, hranimo gesla, uporabljamo jih za delo in za dostopanje do oddaljenih naprav. To je ogromno podatkov, ki so zelo mikavni za kibernetske napadalce.

Bodite pozorni, kdaj se vašemu telefonu izteče podpora in se takrat odločite, ali ga boste še naprej uporabljali ali boste bolj previdni in kupili novega. Tu je pa še tretja možnost – da se podate na pot sistemskega odklepanja.


Prijavi napako v članku


Kaj berejo drugi?

Partnerji Računalniških novic Prikaži vse

Zlati partner

INFO-KOD d.o.o.

Cesta v Gorice 34a, 1000 Ljubljana, Tel: 01 256 24 99
Skupina INFO-KOD že dvajset let ponuja rešitve na področju avtomatske identifikacije, ki je podlaga za računalniško izmenjavo podatkov. INFO-KOD d.o.o. je eden izmed glavnih distributerjev ... Več
Zlati partner

NIKON GmbH – Podporna pisarna Slovenija

Leskoškova 9e, 1000 Ljubljana, Tel: 01 280 08 12
Nikon je vodilno podjetje s področij fotografije, digitalnega zajema ter natančne optike. Njegove izdelke odlikujejo vrhunska kakovost izdelave, napreden dizajn ter odlične zmogljivosti, ... Več

ZwCAD SLOVENIA

Prečna 9b, 2000 Maribor, Tel: 02 471 12 40
ZwCAD Slovenia pod okriljem podjetja Birocom 2000 d.o.o. ponuja rešitve na področju CAD, CAD/CAM in CAE programske (in strojne) opreme. Več

VideoExpert.eu – trgovina s profesionalno video opremo

Gunceljska cesta 14, 1210 Ljubljana Šentvid, Tel: 01 512 22 11
Spletna trgovina VideoExpert.eu Spletna trgovina videoexpert.eu je vodilna slovenska trgovina s profesionalno video, cinema in broadcast opremo. Njihovo vodilo je nuditi najprimernejše ... Več