Računalništvo, telefonija
04.07.2015 07:25
Posodobljeno 9 let nazaj.

Deli z drugimi:

Share

Sam v letalu na sredi Tihega oceana

Sam v letalu na sredi Tihega oceana
Sam v letalu na sredi Tihega oceana

V današnjem času in razvojnem stanju tehnologije je zaenkrat malo rekordov, ki jih je možno preseči. A se kljub temu zgodi, da se posamezniku uspe zapisati v zgodovino. To je uspelo Andréju Borschbergu, švicarskemu pilotu, ki s pomočjo letala na električni pogon leti okoli sveta. Po 118 urah je pristal na Havajih, natančneje na letališču Kalaeloa blizu glavnega mesta Honolulu. Prejšnji rekord, katerega nosilec je bil ameriški pilot Steve Fossett, je znašal 76 ur neprestanega leta.

Projekt Solar Impulse se je začel marca 2015 v Abu Dhabiju in zajema prvi polet okoli sveta z letalom izključno na električni pogon. V ta namen so krila prekrita s sončnimi celicami, ki se polnijo čez dan in praznijo čez noč. Za let okoli sveta, ki naj bi se končal avgusta letos ponovno v mestu Abu Dhabi, se uporablja drugi prototip letala imenovan Solar Impulse 2. V primerjavi s prvim, ki je v zraku lahko letel zgolj nekaj več kot en dan, predstavlja neprimerljivo večjo vzdržljivost in s tem dolet. V pilotski kabini je prostora za zgolj enega pilota. Največja hitrost, ki jo je možno doseči znaša 80 km/h.

Misija se v tem trenutku sooča z velikimi zamudami. Razlog tiči v nepredvidljivem vremenu zaradi katerega so načrtovani let iz Kitajske do Havajev morali prekiniti morali prekiniti in pristati v Nagoyi na Japonskem. Sledilo je en mesec trajajoče čakanje na izboljšanje razmer in možnost za nadaljevanje poleta. André Borschberg pa ni edini pilot, ki opravlja polete. Izmenjuje se namreč z Bertrandom Piccardom, ki se bo, po preletu Združenih Držav, med drugim odpravil čez Atlanski ocean. Po preletu Atlantika sledi prečkanje Evrope in vrnitev nazaj v Abu Dhabi.

V tem trenutku je največ pozornosti usmerjeno na koledar. Prelet Atlantika se namreč mora zgoditi pred šestim avgustom. V nasprotnem primeru bo potrebno z nadaljevanjem misije počakati do naslednje pomladi. Razlog je sončno obsevanje, ki se postopoma zmanjšuje. Po omenjenem roku Solar Impulse 2 več ne bo obsijan z dovolj sončne svetlobe in posledično prihranka energije za let v nočnem času.

Za tiste, ki jih zanimajo tehnični podatki letala pa nekaj zanimivih informacij. Razpon kril znaša 72 metrov kar na prvi pogled ni veliko vendar pa je ob tem potrebno navesti razpon kril največjega potniškega letala na svetu, Airbusa A 380, ki znaša 80 metrov metrov. Teža praznega letala znaša 2300 kg. Dodatno težo predstavljata tako samo teža pilota in hrana ter pijača na krovu. Na zgornji površini kril in horizontalnega stabilizatorja se nahaja 17.248 sončnih celic, ki v debelino ne merijo več kot človeški las. Celice skrbijo za dovolj energije shranjene v štiri baterije na letalu s skupno težo 633 kg. Solar Impulse 2 poganjajo 4 propelerji z razponom 4 metre in doseženo učinkovitostjo pretvarjanja električne energije v pogon, ki znaša 94 odstotkov.


Prijavi napako v članku

Povezave



Kaj berejo drugi?

Partnerji Računalniških novic Prikaži vse

MLACOM d.o.o.

Pot heroja Trtnika, 1261 Ljubljana - Dobrunje, Tel: 01 500 87 75
Tehnologija se nezadržno razvija naprej. Za vogalom je vedno novo odkritje, ki lahko spremeni tako zasebna kot poslovna okolja. Eden največjih izumov je zagotovo računalnik, ki ... Več
Zlati partner

Kingston Technology

Middlesex, TW16 7EP, Združeno kraljestvo, , Tel: +44 (0)1932 738888

J-LAB d.o.o.

Šaleška cesta 20a, 3320 Velenje, Tel: 040 757 323
Vizija podjetja J-Lab je zadovoljiti stranke v skladu s sloganom - hitro, učinkovito in cenovno ugodno, ob tem pa so potrpežljivi in zanesljivi, na voljo ves dan, vse dni v tednu. Klik ... Več

Nova Vizija, informacijski inženiring in svetovanje, d.d.

Celjska cesta 9, 3310 Žalec, Tel: 03 71 21 800
Odločitev, v katero informacijsko tehnologijo bi moralo vlagati vaše podjetje in v katere ne, je težka. Po eni strani želite biti tisti, ki je odgovoren za inovacije in rast ... Več