Stellantisova baterija s trdnimi elektroliti se lahko napolni v 18 minutah

Stellantis napoveduje, da se njihove polprevodniške baterije oziroma baterije s trdnimi elektroliti približujejo realnosti. Starševsko podjetje znamk, kot so Jeep, Dodge in Ram, pri razvoju novih baterij sodeluje z zagonskim podjetjem Factorial. Te so bile uspešno certificirane za avtomobilsko uporabo in bodo leta 2026 nameščene v demonstracijsko floto vozil.
Večina električnih vozil uporablja litij-ionske baterije, ki za prenos energije uporabljajo tekoče elektrolite. Polprevodniške baterije, katerih prihod na trg je počasen, obetajo hitrejše polnjenje, večjo kapaciteto in daljši doseg vozil.
Stellantis in Factorial nove baterijske sklope imenujeta Factorial Electrolyte System Technology ali FEST. Trdita, da imajo te v primerjavi z običajnimi litij-ionskimi baterijami večjo energijsko gostoto in podpirajo hitrejše polnjenje – od 15 do 90 % v samo 18 minutah pri sobni temperaturi. Factorialova tehnologija uporablja litij-kovinsko anodo (pozitivni pol baterije), kvazi-trdni elektrolit in visoko zmogljivo katodo (negativni pol).
Stellantis navaja, da so njihove 77-Ah FEST celice dosegle energijsko gostoto 375 Wh/kg z več kot 600 cikli polnjenja, kar je »mejnik za litij-kovinsko polprevodniško baterijo velikega formata.«

Factorialove celice lahko delujejo v različnih vremenskih pogojih, vključno z ekstremnim mrazom in vročino. Podjetje navaja, da baterije dobro delujejo pri temperaturah od -30 °C do 45 °C.
»Razvoj baterij je kompromis. Medtem ko je optimizacija ene lastnosti preprosta, je uravnoteženje visoke energijske gostote, življenjske dobe ciklov, hitrega polnjenja in varnosti v bateriji avtomobilske velikosti velik preboj,« je v izjavi dejal Siyu Huang, izvršni direktor podjetja Factorial Energy. »Ta dosežek s Stellantisom prenaša baterijsko tehnologijo naslednje generacije iz raziskav v realnost.«
Stellantisova napoved je znak napredka, a ni edino podjetje, ki dosega uspehe na tem področju. Hyundai je investitor v Factorial, prav tako Mercedes, ki je po poročanju Reutersa dejal, da bo Factorialove poltrdne baterije vgradil v električna vozila leta 2026. Honda načrtuje uvedbo električnih vozil s polprevodniškimi baterijami v drugi polovici desetletja, medtem ko Toyotin načrt vključuje množično proizvodnjo polprevodniških baterij, ki bodo omogočale več kot 1000 kilometrov dosega do leta 2028. Volkswagen pa sodeluje s podjetjem Quantum State, ki je pred kratkim zabeležilo podoben mejnik.
Tudi polprevodniške baterije niso brez konkurence. Kitajska podjetja, kot sta CATL in BYD, že napovedujejo novo tehnologijo, ki bo omogočala hitro polnjenje električnih vozil v samo petih minutah.
Prijavi napako v članku