Ziggi – nov električni dirkalnik slovenskih študentov
Študenti strojništva, elektrotehnike, računalništva in informatike so se prijavili na najbolj uveljavljeno evropsko izobraževalno inženirsko tekmovanje Formula Student, ki zajema več dirk. Njihov cilj je jasen – v enem študijskem letu skonstruirati, izdelati, validirati, testirati in dirkati z električnim dirkalnikom. Vsako leto se v eno izmed evropskih mest odpravi več kot 100 univerzitetnih ekip z vsega sveta, da bi se pomerile v statičnih in dinamičnih dogodkih, na katerih se preizkušajo njihove priprave in trdo delo. Da je dirkalnik na koncu legalen in ustreza vsem pravilom je treba pri konstrukciji slediti smernicam iz Pravilnika, ki ga razpiše krovna organizacija Formule Student Formula SAE. Letos so se naši študentje uvrstili na tekmovanja v Italiji, Avstriji, na Madžarskem in na Hrvaškem.
Slovenski električni dirkalnik, že četrti po vrsti, odlikujejo nizka masa, hipni pospeški in odlična vodljivost po progi. Na njem je okoli 25 študentov delalo več 1000 ur. Eno izmed osnovnih pravil tekmovanja Formula Student je, da je treba za vsako tekmovalno sezono zgraditi povsem novo vozilo, kar pomeni, da je vsako leto treba zastaviti celovit projekt konstruiranja in izdelave. Sezona se običajno začne s koncem septembra, ko se oblikuje novo vodstvo ekipe in s tem tudi struktura. Največ tekmecev prihaja iz Evrope, predvsem Nemčije, Nizozemske, Italije in Španije. »Konkurenca je zelo huda, saj ogromno ekip uporablja zelo napredne sisteme, ki jih mi še nismo uspeli implementirati. Nagrada za dober uspeh je že uvrstitev sama, denarnih nagrad praviloma ni,« pojasni Julij Zupan, predsednik Inženirskega društva Superior Engineering in vodja ekipe med leti 2020 in 2022.
Ambiciozen projekt je za nekatere študente navdih za diplomsko delo, za mnoge pa odlična motivacija ob študiju. Žan Podlesnik, ki je letos zaključil 1. letnik na Fakulteti za elektrotehniko, je hvaležen za izkušnje in prijateljstva, ki mu jih je projekt prinesel: »Projekt mi je dal praktične izkušnje, ki jih zgolj z obiskom predavanj na fakulteti ne dobiš. Pokazal mi je, kako vso pridobljeno teoretično znanje pretvoriti v fizični izdelek. Občutek zadovoljstva, ko vidiš, kaj lahko dosežemo s skupnim znanjem, je nepopisen. Pridobljeno znanje pa nenehno nadgrajujemo. Spoznavanje novih sistemov je odlična motivacija pri doseganju zastavljenih ciljev.«
Za uspeh projekta je vitalnega pomena tudi pomoč slovenskega gospodarstva. Študentom omogoča tako dobavo materialov kot njihovo obdelavo. »Imamo srečo, saj je v Sloveniji ogromno podjetij, predvsem novonastalih, ki se s strastjo ukvarjajo z avtomobilsko industrijo in proizvodnjo. Imamo seveda tudi podpornike projekta, ki namenijo zgolj finančna sredstva, ki se jih porabi za sprotne stroške, kot so potni stroški in potrošni material. Veliko sponzorjev pa je tudi takih, ki nam nudijo popust pri nakupu njihovih komponent, ki jih potem uporabimo neposredno na dirkalniku,« pojasnjuje Zupan, ki zaključuje 3. letnik na Fakulteti za strojništvo.
Potencial projekta smo prepoznali tudi v podjetju Hewlett Packard Enterprise operated by Selectium in smo ponosi sponzor mlade ekipe: »Sodelovanje v projektu omogoča pridobivanje neprecenljivih inženirskih izkušenj v resničnem svetu. Združuje prakso z mehkimi veščinami, vključno s poslovnim načrtovanjem in vodenjem projektov. Ambiciozni mladi, ki se s takim žarom zanašajo na svoje znanje in kalijo v praksi, so svetla točka naše prihodnosti. Take projekte je treba podpreti,« povzema Boštjan Kosi, direktor podjetja.
Študenti, ki so se v prvih preizkušnjah preizkusili že konec julija, bodo s tekmovanji zaključili konec avgusta. Na sezono se običajno udeležijo štirih ali petih tekmovanj.
Več o projektu preberite TUKAJ.
Prijavi napako v članku