Xiaomi 11 Lite 5G NE recenzija: ali mu bo uspelo izstopati med konkurenco?
Ocena: ⭐⭐⭐⭐
Prednosti | Slabosti |
✔AMOLED zaslon | ❌Ultraširoka kamera ni na nivoju ostalega telefona |
✔Tanek, lahek dizajn | ❌Povprečna baterija |
✔Dostojna zmogljivost |
Zakaj se je Xiaomiju v zadnjem letu uspelo povzpeti na sam vrh mobilne telefonije? Veliko zaslug za uspeh gre pripisati njihovi razvojni in prodajni strategiji. Xiaomi ni osredotočen le na paradne konje, čeprav jim na tem področju ne manjka uspehov. Paradni konji so super za napenjanje mišic med proizvajalci, uporabniki pa dobijo občutek, kaj zmore trenutna mobilna tehnologija. Xiaomi je letos predstavil številne inovacije, vključno z novim ultra hitrim 120-vatnim polnjenjem in kamero pod zaslonom. Kljub temu pa paradni konji običajno niso glavni razlog za uspeh podjetja.
Za to poskrbijo nizko in srednje cenovni telefoni, ki so v največjem številu v rokah uporabnikov. Na tem področju je težko konkurirati Xiaomiju. V portfelju imajo vedno fantastično družino telefonov POCO, potem Redmi in sedaj so dodali še novega člana k družini telefonov Lite. Xiaomi 11 Lite 5G NE lahko na prvi pogled hitro zamenjamo s starejšim bratom Xiaomi Mi 11 Lite 5G, saj sta po zunanjem izgledu skoraj identična. Razlike se opazijo, ko si telefon ogledamo od blizu. Pa začnimo.
Za namene preizkusa smo uporabili različico s 128 GB prostora in 6 GB RAM-a. Na voljo so še različice: 8GB/128GB, 8GB/256GB.
Xiaomi 11 Lite 5G NE: eleganten dizajn, 158 g
V klasični Xiaomi embalaži nas je čakal novi Xiaomi 11 Lite 5G NE v modri preobleki (Bubblegum Blue). Izbirate lahko še med belo (Snowflake White), roza (Peach Pink) in črno (Truffle Black). Najprej smo opazili nekoliko drugačno postavitev sprednje kamere. Ne gre za revolucionarno spremembo, kot na primer pri Xiaomi MIX 4, pri katerem se sprednja kamera nahaja pod zaslonom. Tega tudi nismo pričakovali v pametnem telefonu srednjega razreda, vendar je sprememba vseeno dobrodošla. Sprednja kamera se tako nahaja v zgornjem levem kotu, kar pomeni, da pri uporabi dobimo občutek, da imamo na voljo celoten zaslon. Seveda temu v realnosti ni tako, ampak je tovrstna postavitev vseeno boljša od klasične.
Ko smo telefon prijeli v roke, nas je presenetila njegova lahkotnost. Tehta komaj 158 gramov in je izredno tanek (6,81 mm), kar si je vredno zapomniti, ko bomo v nadaljevanju govorili o strojni opremi. To pomeni tudi, da je telefon neopazen, ko ga nosimo v žepu ali torbici. Lahkotnost pa prav tako inženirje ni ovirala pri sami kakovosti izdelave. Zadnja stran je steklena in ne plastična, steklo pa dopolnjuje mat prevleka, ki pomaga zamaskirati madeže prstov. Steklena površina je v roki dokaj drseča, zato priporočamo uporabo ovitka (že priložen). Na standardnem položaju najdemo sistem 3 kamer. Okoli glavne leče boste opazili obroč, ki nekoliko popestri celoten videz. Razveselilo nas je, da so kamere postavili na zelo tanek modul. Iz preostalega ohišja izstopa za le 1,77 milimetrov, kar pomeni, da je nihanje telefona v ležečem položaju skorajda neopazno v primerjavi z nekaterimi drugimi telefoni.
Motivu lahkotnosti in minimalizmu sledijo tudi tanki okvirji okoli zaslona (1,88 mm). Celotna leva stran je prazna, na desni strani pa najdemo gumba za glasnost in gumb za vklop. Ker gre za napravo srednjega cenovnega razreda, se boste morali sprijazniti s senzorjem prstnih odtisov, ki je vgrajen v gumb za vklop. Ne gre za premijsko rešitev, kot na primer pri telefonih, ki imajo senzor vgrajen v zaslon, vendar med uporabo ne boste opazili občutne razlike. Nekateri uporabniki bi raje videli, da je senzor za branje prstnih odtisov na zadnji strani, vendar bi s tem uničili dokaj eleganten izgled telefona. Povrhu pa telefona ne bi mogli odkleniti, brez da bi ga dvignili.
Na obeh straneh najdemo po en zvočnik, ki ustvarita stereo učinek. Na spodnji strani se nahaja še glavni mikrofon in USB-C priključek za polnjenje. Manjka 3,5 mm priključek za slušalke, kar je postal že trend med novejšimi pametnimi telefoni. Nekaj bonus točk pa si je Xiaomi prislužil s priloženim USB-C/3,5 mm adapterjem, zaradi katerega ne boste niti opazili manjkajočega priključka za slušalke.
Xiaomi 11 Lite 5G NE: AMOLED zaslon, 90 Hz, Dolby Vision
Zaslon je nedvomno osrednji motiv Xiaomi 11 Lite 5G NE. Brskali boste na 6,55-palčnem (16,38 centimetrov) zaslonu z ločljivostjo do 1080 x 2400 in hitrostjo osveževanja 90 Hz. Xiaomi se je odločil za AMOLED zaslon, za kar smo izredno hvaležni. Na voljo je 10-bitna podpora za prikaz globine barv, Dolby Vision in HDR 10+, ki poskrbijo za vrhunski prikaz vsebine. Nekoliko nižja hitrost osveževanja (nekateri zasloni v tem razredu osvežujejo s 120 Hz) ne pokvari uporabniške izkušnje. Če bi imeli na izbiro 120 Hz+ LCD zaslon in 90 Hz AMOLED zaslon, bi skoraj vsakič raje izbrali AMOLED, saj se LCD ne more primerjati na področju kakovosti.
Zaslon v HDR načinu doseže 800 nitov svetlosti, pri tipični uporabi pa 500 nitov. Ne gre za rekordne številke in tudi sam telefon ni bil izdelan za podiranje rekordov. To nalogo so pri Xiaomiju prepustili pravkar predstavljenemu Xiaomi 12. Svetlost omogoča udobno gledanje pri skoraj vseh svetlobnih pogojih. Zaman smo čakali bolj sončno vreme, da bi lahko preizkusili telefon pri močnejši sončni svetlobi. Srečni uporabniki, ki imajo v tem času nekoliko več sonca, pa poročajo, da Xiaomi 11 Lite 5G NE premore dovolj svetlosti tudi ob nekoliko močnejši svetlobi.
Na voljo so seveda tudi vse prednosti AMOLED zaslona, še posebej ob vključeni funkciji Always-On Display, kjer izstopajo črne barve in različne animacije, ki jih ponuja MIUI vmesnik. V nastavitvah lahko preklapljate med običajnim svetlim in temnim načinom. Način sončne svetlobe samodejno prilagodi svetlost glede na okolje, kjer se nahajate. Če pa bi radi telefon uporabljali za branje e-knjig, pa lahko vklopite način branja, ki zmanjša količino modre svetlobe. Zaslon je zaščiten z Gorilla Glass 5, telefon pa si je pridobil zaščitno oznako IP53, kar pomeni, da je odporen proti prahu in kapljicami vode.
Xiaomi 11 Lite 5G NE: kamera in zajem posnetkov
Na voljo so tri kamere: glavna 64MP, 8MP ultraširoka in 5MP tele-makro objektiv. Za zajem sebkov pa boste uporabljali 20MP kamero. Fotografije, posnete z glavno 64MP kamero in v dobrih svetlobnih pogojih, so spodobne. Slike so ostre, barve natančne, saturacija in kontrast barv pa sta privzeto nekoliko večja od pričakovanega. V slabših svetlobnih pogojih se kamera nekoliko izgubi. Z nočnim načinom lahko fotografijam povrnete nekoliko ostrine in svetlobe.
Ultraširoka kamera v večini primerov ne najde svojega ritma. Ne moremo reči, da gre za slabo lečo, vendar prav tako ne spada med boljše, ki smo jih do sedaj preizkusili. Slike so videti nekoliko motne in pogrešamo večjo raven podrobnosti. Makro objektiv je popolnoma drugačna zgodba, saj uspešno ujame tudi najmanjše podrobnosti. Tisti, ki se radi igrate s kamero na telefonu, boste največ veselja doživeli z makro kamero.
Prisoten je tudi portretni način, ki omogoča dobro ločitev ozadja in motiva, vse skupaj pa deluje naravno. Xiaomi 20MP selfie kamera je dobra za večino scenarijev. Zajame ostre slike z dovoljšno mero obraznih podrobnosti, še posebej, če se nekoliko poigrate z nastavitvami. Ko boste preklopili na video, boste lahko snemali do 4K pri 30 sličicah na sekundo. OIS ni vgrajen, kar je manjše razočaranje, a niti ne tako presenetljivo za ceno telefona. Kakovost videa je vseeno odlična, podrobnosti so jasne, barve pa natančne z dobrim dinamičnim razponom.
Primeri kakovosti fotografij
Kaj pa zmogljivost?
Xiaomi 11 Lite 5G NE poganja Qualcomm Snapdragon 778G 5G, do 8 GB LPDDR4X RAM-a in do 256 GB UFS 2.2 shranjevalnega prostora. Telefon je hiter in odziven in mu pri vsakdanjih nalogah (brskanje, Youtube …) ne bo zmanjkalo sape, četudi boste v spominu imeli več prižganih aplikacij. Čeprav ne gre za gaming telefon, ima vseeno več kot dovolj moči za igranje bolj zahtevnih iger. Call of Duty: Mobile, Genshin Impact, KOTOR smo brez težav igrali na visokih nastavitvah. Po uri ali dve igranja se je telefon pričakovano nekoliko segrel, vendar ni bilo razloga za skrb.
4250 mAh baterija vsaj na papirju ne deluje preveč impresivno. Želeli bi si nekoliko večjo kapaciteto, saj se potrebe uporabnikov konstantno povečujejo. Ko se bo Xiaomi lastniška polnilna tehnologija (120W) pojavila tudi v telefonih srednjega razreda, bo tovrstna pomanjkljivost zanemarljiva. Do takrat pa upamo, da bodo Xiaomi in ostali proizvajalci vlagali v razvoj bolj zmogljivih baterij.
V praksi se 4250 mAh baterija vendarle izkaže za dovolj zmogljivo, da preživi celoten dan. Pri tem ji pomagata varčen procesor in dobro optimizirana MIUI 12.5 Android prevleka. Pri povprečni uporabi smo ob koncu dneva imeli še vsaj 30 % rezerve. Z igranjem iger in 90-herčnim osveževanjem smo zmogljivost baterije potisnili do skrajne meje. Telefonu je ob zahtevni rabi uspelo zdržati do konca dneva, vendar je nato potreboval krajši počitek. Xiaomi 11 Lite 5G NE podpira hitro polnjenje (33W), kar pomeni, da je bil telefon v eni uri pripravljen za nadaljnjo rabo.
Če vas zanimajo številke, si spodaj oglejte rezultate testov:
- 3DMark (Wild Life): 2483; 14,9 fps
- Geekbench 5: 771 (Single-Core), 2377 (Multi-Core), 2204 (OpenCL)
- PCMark (Work 3.0): 9311
Na področju povezljivosti nimamo pripomb. Na voljo je podpora za 5G omrežje, Wi-Fi 6, Bluetooth 5.2, NFC in reži za dve SIM kartici. Xiaomi se je zavezal za tri Android nadgradnje in 4 leta varnostnih popravkov, kar bo zagotovo privlačilo dolgoročne uporabnike telefonov.
Končno mnenje
Xiaomi nas s Xiaomi 11 Lite 5G NE ni razočaral. Pričakovali smo srednjerazredni telefon in to smo tudi dobili. Ima standardno življenjsko dobo baterije in zmogljivost srednjega razreda, navdušujoč AMOLED zaslon, dolgoročno tehnično podporo in privlačen dizajn. Glavna kamera in makro objektiv poskrbita za dobro fotografsko izkušnjo, ultraširoka kamera pa bi pridobila na kakovosti z nekoliko boljšo optimizacijo.
Pametni telefon Xiaomi 11 Lite 5G NE priporočamo uporabnikom, ki si želijo zabavno in gladko mobilno izkušnjo za ugodno ceno.
Xiaomi 11 Lite 5G NE lahko kupite na uradni Xiaomi spletni trgovini mi-store.si.
Prijavi napako v članku