Računalništvo, telefonija
Poslovne rešitve
18.02.2023 11:14

Deli z drugimi:

Share

Vojna čipov: ASML pravi, da je kitajski uslužbenec ukradel občutljive podatke

Eden glavnih akterjev v proizvodnji opreme za računalniške čipe ASML pravi, da je nekdanji zaposleni v tovarni na Kitajskem ukradel zaupne podatke o njihovi proizvodni tehnologiji.
Foto: Unsplash
Foto: Unsplash

ASML, eden od največjih dobaviteljev svetovne polprevodniške industrije in edini dobavitelj fotolitografskih strojev za ekstremno ultravijolično (EUV) litografijo je razkril, da je neimenovani kitajski delavec ukradel občutljive podatke, ki se nanašajo na njihovo lastniško tehnologijo. Kršitev so razkrili v nedavno objavljenem poročilu za leto 2022.

ASML je pomemben temelj globalne tehnološke dobavne verige, saj od leta 2021 po podatkih iz Gartnerjeve raziskave nadzoruje več kot 90 odstotkov svetovnega trga litografske opreme za izdelavo čipov. Kar je še bolj pomembno za vsakogar z najnovejšim telefonom ali prenosnikom, je dejstvo, da je ASML tudi edini svetovni dobavitelj EUV litografskih strojev. Ti specializirani litografski stroji so potrebni za ustvarjanje najnaprednejših polprevodnikov, ki jih proizvajajo svetovni proizvajalci čipov, kot sta TSMC in Intel.

Na podlagi začetnih ugotovitev ASML ne verjame, da bodo poneverjeni podatki škodili tekočemu poslovanju, vendar priznava, da so bili morda kršeni nekateri »predpisi o nadzoru izvoza«. Kršitev podatkov je bila od takrat prijavljena ustreznim organom in ASML interno »izvaja dodatne popravne ukrepe zaradi tega incidenta.«

Že druga tovrstna kraja

Kateri podatki so bili ogroženi in kdaj se je zgodila odtujitev, ni bilo razkrito. To je že druga tovrstna kraja, ki se je zgodila nizozemskemu podjetju na Kitajskem. 2021 so tehnološko podjetje DongFang JingYuan Electron s sedežem v Pekingu obtožili kraje intelektualne lastnine.

Domnevna vpletenost Kitajske v poslovne skrivnosti ASML je logičen sklep glede na nedavni sporazum med vladami ZDA, Nizozemske in Japonske, ki omejuje izvoz naprednih strojev za izdelavo čipov v to državo. Pogoji sporazuma niso bili razkriti, vendar sledijo pritisku ZDA iz leta 2018, ki so prepričale nizozemsko vlado, da odvzame licenco ASML za izvoz svojih strojev EUV na Kitajsko. In to kljub temu, da je Kitajska za Tajvanom in Južno Korejo za ASML tretji največji trg.

Peter Wennink, glavni izvršni direktor podjetja ASML, je že izrazil zaskrbljenost zaradi omejitev, ki veljajo za poslovanje podjetja s Kitajsko. »Če boste Kitajce izključili z ukrepi za nadzor izvoza, jih boste prisilili, da si bodo prizadevali za tehnološko suverenost, v njihovem primeru resnično tehnološko suverenost,« je dejal Wennink v intervjuju za Politico. »Čez 15 let bodo lahko vse naredili sami – in njihovega trga [za evropske dobavitelje] ne bo več.«


Prijavi napako v članku


Kaj berejo drugi?

Partnerji Računalniških novic Prikaži vse

Zlati partner

MICROSOFT d.o.o.

Ameriška ulica 8, 1000 Ljubljana, Tel: 01 584 61 11
Slovenska podružnica Microsofta je bila ustanovljena leta 1994 z željo, da bi tudi slovenskemu trgu ponudili inovativno programsko opremo. Od začetkov, ko so bili v podjetju zaposleni ... Več
Zlati partner

E-športna zveza Slovenije (EŠZS)

Zvezda 19, 1000 Ljubljana,
E-šport je v preteklem desetletju doživel izjemno rast, tako glede gledanosti, raznovrstnosti in prihodkov. Povečana gledanost, k čemer so prispevale platforme za pretakanje vsebin ... Več
Zlati partner

GENIS d.o.o.

Likozarjeva 1a, 4000 Kranj, Tel: 04 251 93 00
Podjetje Genis je eden vodilni slovenskih proizvajalcev informacijskih rešitev za poenostavitev in digitalizacijo delovnih postopkov v srednjih in velikih podjetjih. Njegove ... Več

NEXT LINE d.o.o.

Ob železnici 16, 1000 Ljubljana, Tel: 041 776 822
Next line, specializirane storitve tiska pod eno streho V podjetju Next line iz Ljubljane so se osredotočili na specializirane storitve tiska s termičnimi, sublimacijskimi in ... Več