Digitalizacija
Poslovne rešitve
18.09.2024 18:05

Deli z drugimi:

Share

UPS uvaja RFID identifikacijo še v dostavna vozila

Globalni logistični velikan UPS je začel v okviru iniciative »Pametni paket pametna skladišča« vgrajevati v svoja dostavna vozila naprave za radiofrekvenčno identifikacijo (RFID).

V letošnjem letu bo podjetje opremilo s tehnologijo, ki omogoča brezkontaktni prenos podatkov med nosilcem podatkov in bralno napravo RFID, 60 tisoč tovornih vozil in naslednje leto še 40 tisoč. Nov razvojni korak predstavlja pomemben korak na poti uresničevanja vizije podjetja o inteligentnih paketih, ki omogočajo slednje lokacije skozi ves proces pošiljanja.

UPS, ki vsak dan obdela okoli 20 milijonov paketov po vsem svetu, se je odločil za vgradnjo RFID čitalcev v dostavna vozila po uspešni implementaciji enake tehnologije v več kot tisoč distribucijskih centrih. S širitvijo tehnologije, ki za branje podatkov s paketov ne rabi vidnega polja (deluje na principu prenosa podatkov s pomočjo ultravisokih frekvenc), bo dostava paketov potekala bolj hitro in v smislu logističnih emisij manj škodljivo. Kakovostnejši bo nadzor nad trenutno lokacijo paketov, kjer bo nova tehnologija odpravila potrebo strank po poizvedovanju o statusu pošiljk. Lokacija njihovih paketov bo v vsakem trenutku dejanska in vedno dosegljiva. Velja dodati, da RFID tehnologija deluje tudi v zahtevnih pogojih, kot sta mraz, vlaga in umazanija.

Vgradnja tehnologije RFID v dostavna vozila predstavlja za UPS drugo fazo digitalne transformacije , ki naj bi se nadaljevala s popolno avtomatizacijo sortirnih obratov – vključno z integracijo robotskih sistemov. Danes je zato že velika večina njihovih obratov opremljena z RFID čitalci. Njihove pakete pa zaznamujejo RFID oznake že ob prejemu, kar pomeni, da RFID oznake nosijo ključne informacije o cilju paketa že od prvega koraka, kar predstavlja osnovo za učinkovito sortiranje in sledenje. Velja poudariti, da ima povprečni UPS obrat za sortiranje paketov okoli 250 kilometrov transportnih trakov, ki dnevno obdelajo več kot štiri milijone paketov. Procesi sledenja, usmerjanja in prioritet so zato s pomočjo RFID odčitavanja neprimerno kakovostnejši. Hkrati ni več potrebe po klasičnem odčitavanju črtnih kod na paketih, kar pomeni, da ni treba osebju na dnevnem nivoju odčitati okoli 20 milijonov črtnih kod.

UPS je z uvedbo novega pristopa znatno zmanjšal napake pri sortiranju. Odkar je tehnologija v uporabi, je logistični gigant zmanjšal stopnjo napačnih pošiljk za 67 odstotkov, kar izboljšuje zadovoljstvo strank in zmanjšuje okoljski odtis podjetja. Tehnologija RFID omogoča nadzor in spremljanje paketov med njihovim sortiranjem na razdalji do približno enega metra, kar omogoča pravočasno zaznavanje in odpravljanje napačno usmerjenih paketov. Z drugo fazo iniciative »Pametni paket pametna skladišča« postajajo poleg obratov za sortiranje »pametna« tudi dostavna vozila. Tehnologija RFID zajame med nalaganjem paketov v vozila informacije o shranjenih paketih, kar omogoča posodabljanje statusa pošiljke, izboljšuje natančnost časa dostav in odpravlja morebitne napake pri vnosu neustreznih paketov v vozilo.

Po trenutni fazi bo UPS zagnal še tretjo fazo operacije s tako imenovano oznako »Pametni voznik«. Slednja bo omogočala voznikom dostop do informacij o lokaciji vsakega RFID označenega paketa v njihovem vozilu, kar bo znižalo čas iskanja paketov, dvignilo produktivnost in zmanjšalo emisije ogljikovega dioksida pri dostavi posameznega paketa. Zadnja faza, imenovana »Pametna stranka«, bo strankam omogočila tiskanje nalepk z RFID oznakami, kar bo avtomatiziralo zajem podatkov že od začetka pošiljanja, kar pomeni, da bo implementacijo RFID tehnologije zajela vsak premik paketa od paketnega avtomobila do UPS centra.


Prijavi napako v članku
Vas zanima več iz te teme?
RFID značke logistika

Članek je pripravljen v sodelovanju s partnerjem GS1 Slovenija
Za več informacij so vam na voljo pri GS1 Slovenija
Ob kontaktu povejte, da ste objavo zasledili v Računalniških novicah.

Želite biti obveščeni o novostih, ki jih pripravljamo s partnerjem GS1 Slovenija? Vpišite svoj e-mail in se prijavite na BREZPLAČNE e-novice, od katerih se lahko kadarkoli odjavite.




Kaj berejo drugi?

Partnerji Računalniških novic Prikaži vse

PROLON d.o.o.

Rogaška cesta 27, 3240 Šmarje pri Jelšah, Tel: 041 364 535
Podjetje Prolon v Šmarju pri Jelšah je najbolj poznan s trgovino in poslovalnico Telekoma, a to še zdaleč ni njihov edini projekt. Že tri leta uspešno vodijo grafični studio ... Več

MIT INFORMATIKA d.o.o.

Sveti Duh 274, 4220 Škofja loka, Tel: 04 281 31 00
Celovite ERP rešitve za podjetja MIT informatika je vodilni partner proizvodnih, gradbenih in storitvenih podjetij. Že 30 let svetujejo in implementirajo inovativne informacijske ... Več

noviSplet, ATRIBUT d.o.o.

Verovškova ulica 55, 1000 Ljubljana, Tel: 01 565 32 61
Agencija za spletne storitve noviSplet Spletna agencija noviSplet deluje od leta 2004. Izdelala je že več kot 1000 spletnih mest. Na področju izdelave spletnih strani spada med ... Več

GRID d.o.o.

Cesta v Šmartno 49a, 1000 Ljubljana, Tel: 040 299 901