Tim, sodelovanje, zaupanje in negotovost
Udeleženci so izpostavili eno izmed pogostih vprašanj, ki ga dobijo od sodelavcev: »Kdaj bom lahko šel na dopust?«
V trenutni situaciji jim lahko odgovorijo »Takoj, ko bo mogoče.« ali pa »Takoj, ko se bo situacija umirila.«
In sodelavci s takšnimi odgovori seveda niso zadovoljni. Oni hočejo točen podatek – nekaj, na kar se lahko oprejo. In v tem trenutku jim ga vodja resnično ne more posredovati. Slaba volja narašča, učinkovitost pada, številni se odločijo za odhod na bolniško … In vodja zelo težko organizira delo, ohranja učinkovitost in pozitivno klimo v oddelku.
In so spraševali za recept, kako naj se odzovejo, kaj naj storijo.
Receptov pri delu z ljudmi NI – to vemo. Lahko govorimo o priporočilih, lahko spodbudimo vodjo k razmišljanju in oblikovanju njegove lastne strategije …
Za učinkovito reševanje takšne situacije je vredno osvetliti nekatere ključne elemente timskega sodelovanja:
- Zaupanje: zaupanje v timu gradimo postopoma: z iskrenostjo v odnosu, s skrbjo za druge (z empatijo), s sprejemanjem drugačne realnosti, s spoštovanjem in s hvaležnostjo, z izmenjavo pozornosti …
- Intenzivna medsebojna komunikacija: aktivna komunikacija, ki temelji na dejstvih poskrbi, da informacije razumemo vsi enako. Če nismo prepričani, preverimo razumevanje.
- Jasni cilji: vodja s sodelavci intenzivno komunicira skupni cilj/cilje, saj sodelavci lažje zavzeto in motivirano sodelujejo pri doseganju ciljev, če so jim ti jasni in razumljivi.
- Povezanost med člani tima: v zahtevnejših situacijah (kot je tudi trenutno stanje) je za veliko večino ljudi pomemben občutek, da niso sami, da lahko z nekom delijo dobre in slabe trenutke ter da si pri doseganju ciljev medsebojno pomagajo in se podpirajo.
Kadar so zgornje štiri točke izpolnjene, lahko govorimo o visoko produktivnih timih, kjer vladata tako visoka učinkovitost kot tudi visoka stopnja psihološke varnosti.
Ko v delovnem okolju vlada občutek psihološke varnosti, sodelavci lažje sprejmejo spremembe, neprijetne novice … Nepopolne informacije o tem, kdaj bodo lahko odšli na dopust, še vedno ne bodo sprejeli z veseljem. Sprejeli pa jo bodo z razumevanjem trenutne situacije in z zavedanjem, da jim bo vodja resnično omogočil dopust takoj, ko bo to mogoče. Tak odnos in takšna reakcija sta posledici globokega zaupanja med vsemi deležniki. In posledica kvalitetnega dolgoročnega sodelovanja v oddelku.
Psihološko varnega okolja ne moremo ustvariti čez noč. Smiselno je torej najprej preveriti, v kakšnem okolju delujete (diagnoza tima), pripravite kvalitetne strategije za ohranjanje in izboljšanje psihološke varnosti v svojem timu in jih takoj tudi implementirajte.
Za zaključek misel prof. Carlosa Davidovicha:
Odnos brez zaupanja je kot telefon brez povezave – namesto pogovarjanja se igramo igrice!
Več na www.business-success.si.
Ker so igrice lahko zelo nevarne, so v podjetju Business Success za vas pripravili več delavnic, ki nagovarjajo vsebine:
- V kakšni formi je vaš tim?
- Vpliv razpoloženj na učinkovitost
- Vem, kaj misliš! A res?
- Vodja – zgled, ki vleče
- Razumevanje odnosov in učinkovito reševanje konfliktov
Prijavi napako v članku