Računalništvo, telefonija
Življenjski slog
02.08.2023 15:00

Deli z drugimi:

Share

Tadej Pogačar ima na kolesu 3D natisnjene komponente

Novo enodelno krmilo, verižniki in zavorni rotorji iz Carbon-Ti, pnevmatike za kronometrsko kolo in predvsem 3D natisnjene komponente delajo tekmovalno cestno kolo dvakratnega zmagovalca Tour de France še bolj unikatno.

3D NATISNJENE KOMPONENTE KOLESA

Ste vedeli, da je v profesionalnem pelotonu, ki je potoval po francoskih alpah med dirko Tour de France, na kolesih vse več tudi 3D natisnjenih komponent? Kot zanimivost, tudi kolo našega zvezdnika v svetu kolesarstva, Tadeja Pogačarja, ima nekaj unikatnih komponent, ki so narejene s 3D tiskalnikom.

Profesionalni kolesarji sicer že nekaj časa uporabljajo dele, ki so 3D natisnjeni. 3D natisnjena krmila iz titana smo lahko videli na kolesih ekipe Sky že na dirkah leta 2015 in na Tour de France 2016. V naslednjih letih so bili na različnih profesionalnih kolesih opaženi drugi 3D natisnjeni plastični deli, kot recimo lovilci verige.

OMEJITEV TEŽE KOLES

V kolesarstvu se veliko vrti okoli teže opreme, predvsem pa koles oziroma njihovih rotirajočih se komponent. Kolesa imajo celo omejeno najnižjo težo za zagotavljanje varnosti, saj bi v nasprotnem primeru inženirji in mehaniki oskubili kolo na minimum, kar pa z vidika varne vožnje ni najbolj primerno. Meja teže kolesa je s strani UCI postavljena na 6,8 kg. S kolesom, ki je lažji od te teže, tekmovalec ne sme tekmovati oziroma je diskvalificiran, v kolikor to ugotovijo po dirki. S prihodom kolutnih zavor, višjih obročnikov ipd., pa je tudi težo 6,8 kg težko doseči, zato se nekateri že poslužujejo 3D natisnjenih komponent.

POMEMBNOST TOGOSTI IN NIZKE TEŽE

Komponente koles morajo biti jasno kar najbolj optimizirane, da zagotavljajo potrebno togost in s tem neposreden prenos sile iz nog kolesarja na podlago. Izgub sil v materialu mora biti čim manj. Poudarek je tako na statičnih, še bolj pa na vrtljivih delih kolesa. Nekatere komponente se težje proizvajajo masovno, saj so še v fazi razvoja, predvsem pa bi bile drage zaradi svoje kompleksnosti. Na tem mestu so se inženirji za njihovo izdelavo odločili uporabiti 3D tiskalnike.

KOLO TADEJA POGAČARJA – VEČ 3D NATISNJENIH KOMPONENT

Tadej Pogačar na letošnjem Tour de France, kjer je zasedel 2. mesto v skupnem seštevku, vozi kolo Colnago V4RS. Mehaniki so ga s sodelovanjem z inženirji opremili tudi z nekaterimi 3D natisnjenimi komponentami. Zakaj? Nekatere komponente so zelo specifične in zahtevajo točno določeno obliko, zaradi česar jih je najlažje izdelati s 3D tiskalnikom. Zahvaljujoč naprednim materialom imajo lahko komponente celo boljšo strukturo, kot pa če bi jih izdelali z metodami odstranjevanja materiala, saj se jih lahko recimo ojača v točno določeni smeri.

1. POKROV NAD KRMILNIM LEŽAJEM

Pokrov nad ležajem krmila, ki se nahaja pod nosilcem krmila, ima Tadej Pogačar izdelan iz karbona, ojačanega s titanom. Gre za v celoti 3D natisnjen kos, ki je optimiziran z vidika aerodinamike. Zapolnjuje luknjo med nosilcem krmila in okvirjem, s čimer zagotavlja optimalen pretok zraka.

2. NOSILEC ZA ŠTEVILKO

Kolesarji morajo imeti na kolesu pripeto tudi svojo številko. Za nosilec so se v ekipi UAE odločili, da bodo svojim kolesarjem izdelali prav posebnega. Tadej Pogačar ima unikatno sedežno oporo, ki je narejena v obliki črke D. Zaradi nestandardne sedežne opore so nosilec morali prilagoditi. To seveda ni bil problem, saj so ga preprosto izrisali v programu in CAD model 3D natisnili. Rezultat je ultralahek nosilec za številko.

3. POKROVČKI ZA VIJAKE NA GONILKI

3D natisnjeni pokrovi vijakov zagotavljajo gladek prehod med gonilko in verižnikom. Tako kot v primeru pokrova med nosilcem krmila in okvirjem, gre tudi v tem primeru za optimizirano aerodinamiko. Po podatkih naj bi vsak pokrovček tehtal le 2,3 g.

SMISELNOST 3D NATISNJENIH KOMPONENT NA KOLESU

Kot smo že omenili, v kolesarstvu ima velik vpliv na rezultat, seveda ob predpostavki, da je kolesar v vrhunski formi, tudi njegov glavni del opreme, torej kolo. V kolikor vzamemo za primer dirko po Franciji oziroma “Tour de France”, se zaostanki merijo v promilih, zato je lahko tudi oprema ključnega pomena. Z optimizacijo opreme lahko ekipa oziroma posameznik ne pridobi, temveč privarčuje nekaj dragocene energije, ki jo lahko kasneje porabi za odločilen napad in morda na koncu celo zmago na dirki takega kova. Lahke in toge komponente so ključnega pomena, slednje pa so zaradi kompleksnosti najlažje izdelane s pomočjo 3D tiskalnika.

Prepričani smo, da bo število 3D natisnjenih komponent na kolesih profesionalcev z leti vse večje. Seveda pa se lahko vsak kolesarski navdušenec, ki ima znanje 3D tiskanja, tudi sam kdaj malo poigra in mu morda uspe izdelati kakšno koristno komponento. Možnosti z uporabo 3D printerjev so neomejene.

Članek je pripravljen v sodelovanju s partnerjem 3WAY d.o.o.


Prijavi napako v članku

Članek je pripravljen v sodelovanju s partnerjem 3WAY d.o.o.
Za več informacij so vam na voljo pri 3WAY d.o.o.
Ob kontaktu povejte, da ste objavo zasledili v Računalniških novicah.

Želite biti obveščeni o novostih, ki jih pripravljamo s partnerjem 3WAY d.o.o.? Vpišite svoj e-mail in se prijavite na BREZPLAČNE e-novice, od katerih se lahko kadarkoli odjavite.




Kaj berejo drugi?

Partnerji Računalniških novic Prikaži vse

Zlati partner

Huawei

Ameriška ulica 8, 1000 Ljubljana, Tel: 080 9808

Apogej Tech, d. o. o.

Špindlerjeva 22 , 2250 Ptuj, Tel: 041 739 655
Težko je doumeti razsežnost informacijske tehnologije in njenega vpliva na poslovno in zasebno sfero. Uporablja se praktično povsod, od običajne elektronike (tablice, računalniki, ... Več

LabelProfi d.o.o. – digitalna produkcija etiket in fleksibilne embalaže

Ozare 18a, 2380 Slovenj Gradec, Tel: 080 10 12
Podjetje LabelProfi d.o.o. je svojo poslovno pot začelo leta 1994 kot majhen studio za grafično oblikovanje in pripravo za tisk. V podjetju od same ustanovitve stremijo k uporabi ... Več

ARCHUS.SI d.o.o.

Cankarjeva ulica 9c, 6000 Koper/capodistria, Tel: 070 890 096
O podjetju Archus.si  ARCHUS.SI d.o.o. je podjetje iz Kopra. Kot prvi v Sloveniji so leta 2008 oz. 2009 začeli ponujati nekaj aktualnih in zanimivih produktov nove tehnologije, kot ... Več