Skoraj osem od desetih Slovencev do spleta dostopa prek mobilnega telefona
Mobilni dostop je od junija lani do letošnjega junija rasel z upočasnjeno stopnjo rasti, in sicer je zabeležil rast za pet odstotnih točk.
»V novi normalnosti smo uporabniki spleta postali vsepovezani. Prva naprava, s katero v vsakem trenutku dostopamo do digitalnih medijev, je postal pametni telefon, za poglobljeno prebiranje vsebin v digitalnih medijih pa v petini primerov še vedno uporabljamo računalnike,« analizo komentira Tomaž Tomšič, vodja iPROM Labsa.
V zadnjem letu počasnejša rast mobilnega dostopa do digitalnih medijev
Uporabniki slovenskih medijev do vsebin v digitalnih medijih v večini (79,45 %) dostopajo prek mobilnih telefonov. Dobra petina (20,55 %) pa vsebino v digitalnih medijih še vedno poglobljeno raziskuje prek računalnikov. Dostop prek mobilnih telefonov je v enoletnem obdobju od junija 2021 do junija 2022 v primerjavi z obdobjem pred tem dosegel rast za pet odstotnih točk, je pa ta rast v primerjavi s preteklimi obdobji nekoliko upočasnjena.
Analiza je letos prvič zaznala trend rasti dostopov do digitalnih vsebin z uporabo VR-naprav, odstotek takšnih naprav pa je sicer še vedno zanemarljiv (0,01 %).
Rast uporabe brskalnika Edge predvsem na račun ukinitve brskalnika Internet Explorer
Delež uporabe brskalnikov na računalnikih se med junijem 2021 in junijem 2022 ni bistveno spremenil. Vodilni tržni delež ohranja brskalnik Chrome (65,30 %), sledita mu Firefox (18,48 %) in Safari (7,46 %). Največjo rast uporabe, kar 40-odstotno, je v analiziranem obdobju zabeležil brskalnik Edge, ki ga je junija 2022 uporabljalo že 4,25 odstotka Slovencev. Ta rast je posledica ukinitve brskalnika Internet Explorer v letošnjem letu.
Na mobilnih napravah že tri četrtine Slovencev uporablja operacijski sistem Android
Največji delež uporabnikov za dostop do digitalnih medijev uporablja pametne telefone z operacijskim sistemom Android. Na trgu mobilnih operacijskih sistemov mu pripada kar 77,55-odstotni delež, kar še utrjuje njegov položaj vodilnega mobilnega operacijskega sistema v Sloveniji. Uporaba Androida je med junijem 2021 in junijem 2022 zrasla za 5,65 odstotka. Applov mobilni operacijski sistem (iOS) dosega 22,45-odstotni tržni delež.
Uporabljena metodologija
iPROM pridobljene podatke o vedenju uporabnikov spleta beleži in obdeluje s tehnološko platformo iPROM Cloud, analizo pa pripravlja že od leta 2004. Letošnja analiza je bila izvedena na vzorcu 1,65 milijona slovenskih uporabnikov interneta in je po standardu organizacije IAB zajela 22,7 milijarde meritvenih zahtevkov.
Prijavi napako v članku