Računalništvo, telefonija
31.07.2013 13:07
Posodobljeno 11 let nazaj.

Deli z drugimi:

Share

Želite umetne spomine na dogodke, ki jih niste doživeli?

Pred kratkim je bil na glodavcih opravljen prvi korak na poti do nečesa, kar je bila do sedaj izključno domena znanstvene fantastike. Raziskovalci inštituta MIT so namreč s pomočjo električnega šoka pri miših ustvarili spomine na dogodke, ki jih v resnici nikoli niso doživele.
Raziskovalcem inštituta MIT je kot prvim uspelo ustvariti spomine na dogodke, ki jih glodavci v resnici nikoli niso doživeli.
Raziskovalcem inštituta MIT je kot prvim uspelo ustvariti spomine na dogodke, ki jih glodavci v resnici nikoli niso doživeli.

Raziskovalci ameriškega tehnološkega inštituta MIT (Massachusetts Institute of Technology) so pred kratkim opravili prvi korak na poti do nečesa, kar je bila do sedaj izključno domena znanstvene fantastike. Ti so namreč pri glodavcih ustvarili spomine na dogodke, ki jih v resnici nikoli niso doživeli. Raziskovalci so lažni spomin »vgradili« neposredno v del možganov, ki je zadolžen za upravljanje s spomini, njihov dosežek pa je bil objavljen celo v znanstveni reviji Science in je dosegljiv s klikom na spletno povezavo http://goo.gl/BdqtOD.

Raziskovalci ameriškega tehnološkega inštituta MIT so poskus opravili na način, da so miši najprej postavili v prostor, kjer so se »naučile«, da nevarnosti ni. Nato so jim v drugem prostoru s pomočjo električnega šoka ustvarili spomin nevarnosti in jih ponovno postavili v prvi prostor. V njem so se glodavci odzvali panično, in sicer na način, kot da bi se jim nevarnost zgodila ravno tam. Poskus so raziskovalci večkrat ponovili, odziv pa je bil vedno enak.

Vodja raziskovalne skupine ameriškega tehnološkega inštituta MIT je prepričan, da bi se lahko tehniko oblikovanja lažnih spominov v bližnji prihodnosti uporabljalo tudi na človeku. Glavni namen uporabe te tehnike pa naj bi bil zdravljenje težkih psiholoških motenj. Mnogi so ob tem že izrazili bojazen, da bi bilo možnost vgradnje lažnih spominov v človeške možgane možno koristiti tudi za zlonamerne namene, čeprav je pot do tja po vsej verjetnosti še zelo dolga.


Prijavi napako v članku

Povezave



Kaj berejo drugi?

Partnerji Računalniških novic Prikaži vse

SICIRUS d.o.o.

Ulica 15. maja 10b, 6000 Koper/capodistria, Tel: 041 694 668
Vsako podjetje, vsak ustvarjalec in tudi novodobni družbeni »influencer« se zaveda, da sta trženje in oglaševanje ključnega pomena za uspeh in rast. Kje in kako začeti? Področje ... Več

NJORKA d.o.o.

Tovarniška cesta 4c, 5270 Ajdovščina, Tel: 05 901 21 22
Podjetja se srečujejo z vse več podatki, za njihovo učinkovito obravnavo pa potrebujejo številne programe in aplikacije, kar sčasoma vodi v administracijsko zmešnjavo in posledično ... Več
Zlati partner

VIBOR d.o.o.

Brnčičeva ulica 41d, 1231 Ljubljana Črnuče, Tel: 01 561 33 21
Podjetje Vibor z unikatnim pristopom že od leta 1993 zagotavlja neprekinjeno podporo celotni organizaciji z zanesljivo opremo ter rešitvami, ki poenostavljajo in povezujejo delovne ... Več
Zlati partner

AVTERA d.o.o. – LINKSYS

Litijska 259, 1261 Ljubljana - Dobrunje, Tel: 01 58 53 610
Linksys, internet - sinonim za kvalitetno mrežno opremo, ki zagotavlja stik s svetom. Zmogljiva, varna in zanesljiva oprema za dom in manjša podjetja. Rešitve, ki jih Linksys ponuja, ... Več