Kako ugotoviti, ali so bili vaši Facebook podatki ukradeni?
Nedavno smo poročali o tem, da je podatkovna baza zasebnih podatkov 533 milijonov uporabnikov Facebooka znašla na splet. Poleg tega je bilo do nje mogoče dostopati povsem prosto in brezplačno. Natančno število izmaknjenih uporabniških računov je bilo 533.313.128. Med njimi pa je skoraj vsak zapis vseboval uporabnikovo številko mobilnega telefona, njegov edinstven Facebook številko ID, ime in spol.
Med ukradenimi Facebookovimi računi je bilo kar 230 tisoč računov, ki so pripadali slovenskim uporabnikom. Kako pa najlažje ugotoviti, ali so bili tudi vaši Facebook podatki ukradeni? Najlažje bo z obiskom spletne strani »Have I Been Pwned«, ki je dosegljiva na spletnem naslovu https://haveibeenpwned.com/. Ta namreč hrani praktično vse elektronske naslove, ki so bili doslej ukradeni s strani spletnih nepridipravov.
Uporaba spletne strani »Have I Been Pwned« je nadvse enostavna. Za to zadošča le, da v iskalno okno vpišete vse vaše elektronske naslove, ki jih uporabljate, vključno s tistimi, ki jih uporabljate za delo. Če je bilo vaše geslo ukradeno, ga zamenjajte povsod tam, kjer za prijavo uporabljate izpostavljen elektronski naslov. Še bolje pa bo, da vključite dvonivojski način prijave za vse spletne storitve (na primer kombinacija s pametnih telefonom), kjer je to seveda možno, kot na primer Gmail, LinkedIn, Outlook 365 in druge.
V oblikovanje varnega dostopnega gesla do vaših storitev se vsekakor splača vložiti nekaj truda, saj je ta edina prepreka, ki vaše podatke loči od spletnih kriminalcev. Gesla seveda zamenjujte redno – vsaj enkrat na tri do štiri mesece. Ker pa vsaka spletna storitev bi morala imeti svoje dostopno geslo, vam priporočamo uporabo upravljavca gesel, kot je na primer LastPass (https://www.lastpass.com/). Na ta način bomo lahko imeli še boljša in varnejša dostopna gesla, ki nam bodo vedno na dosegu roke in jih zagotovo ne bomo pozabili.
Prijavi napako v članku