Kaj dogaja v vašem omrežju?
Informacijsko – komunikacijski sistemi so skozi čas postali pomemben, če že ne osrednji del življenja na vseh tržnih segmentih (javni upravi, zdravstvu, industriji…). V splošnem je njihova glavna naloga vezana na operiranje s podatki, kar pomeni njihovo prejemanje, hranjenje, obdelavo, analizo in nenazadnje tudi proizvajanje in pošiljanje, bodisi osnovnih podatkov, ali podatkov namenjenih kasnejši obdelavi v drugih sistemih. Enako pomembno kot sama vsebina, ki jo podatki prenašajo, je tudi njihova varnost in zaščita pred nepooblaščenimi dostopi.
Potrebe po tem praktično obstajajo od samega začetka civilizacije, ko so že ločevali, komu se določeni podatki zaupajo oz. kdo je do njih upravičen in kdo ne. Kar v IKT svetu predstavlja analogijo z uporabo uporabniških računov. Kasneje se je pojavila še potreba po tem, da poleg imena za dostop do podatkov oseba potrebuje še dodatno besedo oz. geslo, na podlagi katerega so npr. Rimljani ločevali prijatelje od sovražnikov (če si geslo poznal si bil prijatelj, sicer sovražnik). Odkar se izvaja prenos podatkov, obstajajo tudi omejitve do kolikšne količine in katere vrste podatkov ima nekdo dostop.
Z vidika informacijske varnostni uporabniki z več pravicami predstavljajo večjo varnostno grožnjo, zato je potreba po nadzoru in upravljanju takšnih uporabniških računov nujna. Priporočljivo je, da se takšne račune uporablja samo, ko je to res nujno potrebno, v minimalnih časovnih okvirjih. Iz tega naslova se je v IKT sistemih formiral skupek strategij in tehnologij za nadzor in upravljanje nad tovrstnimi računi, ki mu pravimo PAM (Privileged Access Management).
Več o privilegiranih dostopih in rešitvah za varnost le-teh, si preberite v blogu.
Prijavi napako v članku