Računalništvo, telefonija
Računalniške komponente
Grafične kartice
24.02.2022 12:06
Posodobljeno 2 leta nazaj.

Deli z drugimi:

Share

Integrirana ali namenska grafična kartica? Kdaj izbrati eno in kdaj drugo?

Čeprav se na prvi pogled zdi, da bi vsak resen uporabnik moral izbrati namensko grafično kartico, odgovor vseeno ni tako preprost, še posebej zaradi trenutnega viharja na trgu grafičnih kartic.

Grafična kartica je poleg procesorja osrednja komponenta v računalniku. Neposredno vpliva na zmogljivost računalnika in njegovo življenjsko dobo, še posebej, ko govorimo o igranju računalniških iger. Če boste danes kupili nekoliko starejšo grafično kartico, na primer GTX 1060 (6 GB), ki še vedno ponuja dostojno zmogljivost, ne pričakujte, da bo ta stara kartica delovala več kot nekaj let. Današnje igre in programi postajajo vse bolj zahtevni oziroma so sposobni izkoristiti vsako kapljico zmogljivosti računalnika. Z nakupom starejše kartice ste se obsodili, da boste v roku dveh let po vsej verjetnosti morali nadgraditi grafično kartico, če boste želeli igrati najnovejše igre pri srednjih ali visokih nastavitvah.

Kaj pa, če nimate druge izbire, kot da kupite starejšo kartico ali pa celo procesor z integrirano grafično kartico? Dejstvo je, da se nahajamo v volatilnih časih. Ponudbe je več kot kadarkoli doslej, dejanska dostopnost do izdelkov pa je ničelna oziroma so dostopni le po »navitih« cenah. Če smo pred dvema letoma, tik pred izdajo nove generacije grafičnih kartic RTX 3000, lahko za tisoč evrov in nekaj drobiža sestavili kompleten računalnik z eno izmed boljših grafičnih kartic v tistem času, bodisi RX 5700 XT ali RTX 2070 (Super), lahko danes za podoben denar (z redkimi izjemami) dobimo dve generaciji staro grafično arhitekturo, več let rabljeno grafično kartico, ki je bila po možnosti uporabljena za rudarjenje, ali pa se enostavno zadovoljimo z integrirano grafično kartico, medtem ko čakamo, da se nevihta poleže.

Pa so integrirane grafične kartice zasluženo na slabem glasu? Ni dvoma, da so namenske grafične kartice v skoraj vseh scenarijih boljše od integriranih, vendar se obenem poraja vprašanje, zakaj potem proizvajalci vztrajajo pri proizvodnji tovrstnih dva-v-enem čipov. To ne velja samo za AMD in Intel, tudi Apple v svojem zmogljivem čipu M1 skriva še 8 grafičnih jeder. To pomeni, da obstaja skupina uporabnikov, ki dajejo prednost integriranim karticam.

Pa smo prišli do zaključnega sklepa – vse je odvisno od vas. Če ste zahteven uporabnik, boste iskali namensko grafično kartico. Za manj zahtevne uporabnike pa integrirana grafična kartica ponuja več kot dovolj moči.

Vseeno si poglejmo, čemu ste se odpovedali in kaj ste pridobili z nakupom integrirane grafične kartice ter kakšna je razlika med namensko in integrirano kartico.

Kaj lahko delate z integrirano grafično kartico?

Integrirana grafična kartica se nanaša na računalnik, kjer je grafična procesna enota vgrajena na isti matrici kot procesor. To prinaša številne prednosti: manjša velikost, nižja cena v primerjavi z namensko grafično kartico in energijska učinkovitost. Zaradi tega integrirane grafične kartice najbolj pogosto opazimo v prenosnikih in računalnikih za nezahtevne uporabnike.

Integrirana grafika je imela v preteklosti slab sloves, vendar se je moč tovrstnih kartic v zadnjih nekaj letih občutno izboljšala. Sedaj premorejo več kot dovolj računske moči za opravljanje splošnih opravil, igranje nezahtevnih iger in nekatere AAA igre na najnižjih nastavitvah. Vseeno pa še niso primerne za uporabo pri grafično najbolj intenzivnih programih.

Druga pomembna opomba je, da si integrirana grafična kartica deli pomnilnik z glavnim sistemskim pomnilnikom (RAM). Če imate 8 GB RAM-a in si grafično jedro sposodi 4 GB, potem vam bo ostala zgolj polovica (manj, če vštejemo še delovanje operacijskega sistema) pomnilnika za zagon ostalih aplikacij. Če se nagibate k nakupu integrirane grafične kartice, potem ne pozabite zakupiti nekoliko večjo kapaciteto RAM-a.

S predstavitvijo integriranih grafičnih kartic Intel Xe Iris, AMD Vega 8 in tudi Applovega M1, so se manj zahtevnim uporabnikom odprla vrata do večstorilnosti. Predhodniki omenjenih kartic so bili primarno namenjeni za vsakdanja opravila, sedaj pa lahko z omenjenimi karticami tudi urejate v 4K ločljivosti, igrate bolj zahtevne igre, kot so Borderlands 3, Far Cry New Dawn, Metro Exodus, The Witcher 3 in podobno, seveda večinoma na najnižjih nastavitvah, kar pa je vseeno impresiven dosežek.

Integrirane grafične kartice priporočamo tistim, ki dajejo prednost proračunu pred igranjem iger, vendar vseeno želijo imeti možnost, da lahko vsake toliko časa potešijo svojo željo po virtualnih dogodivščinah.

Namenske grafične kartice: edini naslov za AAA gaming pri 1080p, 1440p in 4K

Ko je govora o zmogljivosti, namenske grafične kartice prevladujejo v vseh parametrih: delovnem spominu (VRAM), arhitekturi, frekvenci delovanja in funkcijah (Ray Tracing, DLSS, FSR). Če želite uživati v igrah, kot se to vendarle spodobi (pri vsaj 1080p in visokih nastavitvah), potem pozabite na integrirane grafične kartice. Čeprav se trg sooča s pomanjkanjem in višjimi cenami kot pred nekaj leti, so grafične kartice še vedno enako pomembne. Ravno zato povpraševanje po karticah ne pojenja oziroma se še povečuje. Uporabniki so za zmogljivost pripravljeni plačati več.

Ali v teh časih lahko najdete dobro kupčijo? Seveda, morate pa biti vztrajni in potrpežljivo čakati na akcijske dneve pri slovenskih ali tujih prodajalcih. Ravno sedaj poteka akcija na izbrane grafične kartice pri links.si. Znižali so ceno tako vstopnim gaming modelom, kot na primer RX 6500 XT, RX 6600, RTX 1660 Ti, in tudi tudi tistim najboljšim, na primer RTX 3070, RTX 3060 Ti, RX 6800 XT in še več.

Katero izbrati? To je odvisno od vas oziroma od tega, na kateri razred ciljate. V tem primeru je pomemben tudi monitor. Na primer, če imate 1080p monitor in potrebujete grafično kartico izključno za igranje iger in obenem ne nameravate nadgraditi monitorja, potem ne kupujte RTX 3090, ker bi bil v tem primeru to zgrešen nakup. RTX 3090 je bila zasnovana za 4K in tudi 8K gaming ter za bolj napredna opravila, kot sta 3D upodabljanje in šifriranje.

Če imate 1080p monitor in nimate nobene želje po nadgradnji, potem iščite grafično kartico, ki ustreza tej ločljivosti, na primer RX 6600, RTX 3060 Ti, RTX 3050 in podobno. Tega pravila se lahko držite tudi pri izbiri ostalih komponent.

Nakupovanje grafične kartice je lahko izredno nagrajujoče. Ko jo boste vstavili v osnovno ploščo računalnika, prvič zagnali vašo najljubšo igro ali najbolj uporabljeno aplikacijo, boste začutili nekaj, kar je težko pojasniti. Mešanico evforije, navdušenja in olajšanja. Vaše (dolgo) iskanje in neskončna potrpežljivost sta se vendarle izplačala.

Poleg grafičnih kartic, ki so trenutno v akciji na spletni strani links.si, si lahko ogledate še ostalo ponudbo vstopnih in premijskih kartic.


Prijavi napako v članku
Članek je pripravljen v sodelovanju s podjetjem LINKS.


Kaj berejo drugi?

Partnerji Računalniških novic Prikaži vse

VENUM PC

Cesta Jaka Platiše 18, 4000 Kranj, Tel: 06 999 39 83
Gaming računalniki, kot ste si jih vedno želeli Venum PC je inovativno podjetje, ki se ukvarja s servisom, odkupom in prodajo računalniške opreme. Na njihovi spletni strani ... Več

OBLIKOVANJE.COM

Slovenska ulica 25, 9000 Murska Sobota, Tel: 02 522 14 21
Podjetje Oblikovanje.com je v slovenskem računalniškem prostoru prisotno že od samega začetka. Z več kot 20 leti izkušenj ter s strategijo kakovostnega poslovanja in storitev ... Več
Zlati partner

RITTAL d.o.o.

Letališka cesta 16, 1000 Ljubljana, Tel: 01 546 63 70
Rittal spodbuja inovacije in živi svoje vrednote To je Rittal. Globalni igralec, vodilni inovator, družinsko podjetje in zgleden delodajalec. Rittal zgodba Prihodnost Rittala se je ... Več
Zlati partner

MIKROCOP d.o.o.

Ulica Ambrožiča Novljana 7, 1000 Ljubljana, Tel: 01 587 42 80
Mikrocop je vodilni ponudnik celovitih IT rešitev in storitev za digitalno poslovanje. S povečevanjem učinkovitosti in zagotavljanjem zakonske skladnosti podpira podjetja na ... Več