Vlada ZDA je generator spletnega piratstva
Ameriški zvezni preiskovalni urad (FBI) je januarja v bliskoviti akciji poskrbel tako za zaprtje priljubljene spletne strani za gostovanje datotek MegaUpload kot aretacijo večine njenih upraviteljev. Glavi razlog za to so bile piratske vsebine, saj so na portalu dobesedno mrgolele nelegalne filmske uspešnice in televizijske nadaljevanke. Upravitelji portala MegaUpload naj bi s kršitvami avtorskih pravic in pranjem denarja ZDA povzročili za preračunanih 390 milijonov evrov škode in pri tem zaslužili kar 135 milijonov evrov.
Med aretiranimi upravitelji portala MegaUpload je bi tudi njegov ustanovitelj Kim Dotcom. Tega je novozelandsko sodišče konec februarja sicer izpustilo iz zapora, saj je presodilo, da ni možnosti za njegov pobeg, saj so mu zasegli večino njegovega imetja in mu namestili elektronsko zapestnico. Takoj zatem je Kim Dotcom vzpostavil stik z novinarji Guardiana in jim predstavil svoj vidik glede spletnega piratstva. Tega je celo primerjal z razmerami, ki so privedle do Zalivske vojne.
Kim Dotcom je prepričan, da je bila podlaga za njegovo aretacijo enaka, kot je bila za pričetek Zalivske vojne. Možakar meni, da če želi ameriška vlada nekoga napasti in ima v ozadju močno politično motivacijo, bo vedno našla kakšen razlog za to. Ta celo meni, da je za filmsko piratstvo v celoti kriva prav ameriška vlada. Glavni razlog tiči v tem, da v številne države pridejo nove ameriške filmske uspešnice z nekajmesečno zamudo ali sploh ne. To dejansko ljudi sili v prenos nelegalnih različic iz spleta.
Ključni generator spletnega piratstva naj bi bila torej vlada ZDA, ki ščiti monopolistični model poslovanja. Kim Dotcom je prepričan, da ta poslovni model v internetni dobi preprosto ne deluje več. Možakar je intervju zaključil z besedami, da on ni kralj spletnih piratov. On je spletnim deskarjem ponudil le prostor za shranjevanje podatkov. Prebrisana izjava, ni kaj.
Prijavi napako v članku