Računalništvo, telefonija
Poslovne rešitve
Nas in strežniki
10.04.2025 09:20

Deli z drugimi:

Share

6 mitov o oblaku, ki jih razbijamo tudi še v letu 2025

Oblačne tehnologije so od svojih začetkov prehodile dolgo pot – od eksperimenta do infrastrukture, ki postaja standard.

V praksi pa se tudi med izkušenimi ekipami še vedno pojavljajo trdovratni miti o oblaku. Pri razbijanju teh mitov in svetovanju o oblaku vam pomagajo tudi pri Telemachu Slovenija v partnerstvu s podjetjem Mainstream in njihovimi priznanimi strokovnjaki, ki zagotavljajo različne vrste oblakov.

Katere so najpogostejše napačne predstave? 

1. Migracija v oblak = lift-and-shift

Pogost prvi korak pri migraciji je: “preprosto prestavimo VM-je v oblak.” Čeprav je lift-and-shift najhitrejši način za začetek, redko izkoristi prave prednosti oblaka, ki so elastičnost, avtomatizacija in natančen nadzor nad viri. V določenih primerih je lahko smiselna začasna rešitev (npr. zaradi rokov ali regulatornih zahtev), vendar brez kasnejše prilagoditve arhitekture pogosto vodi do nepregledne porabe in previsokih stroškov.

2. Multi-cloud je vedno boljša strategija

Na papirju – da: izogib zaklepa na samo enega ponudnika, večja fleksibilnost, razpršeno tveganje. V praksi? Večja kompleksnost, podvajanje virov, razlike med storitvami in API-ji. Namesto boljše neodvisnosti in razpoložljivosti dobimo operativni kaos in dodatno breme za DevSecOps ekipe.

“Multi-cloud bi moral biti posledica konkretne potrebe, ne strateška privzeta izbira,” pravi David Bevc, strateg za digitalno preobrazbo v podjetju Mainstream.
“Preden se odločite za več ponudnikov oblaka, si mora ekipa zastaviti nekaj ključnih vprašanj: Kdo bo to operativno upravljal? Kje so tveganja? Smo pripravljeni na kompleksnost, ki prihaja? Bomo vse vzdrževali sami ali s partnerji?”

Brez jasnega namena multi-cloud hitro postane breme, ki stane več kot prinaša.

3. Reserved instances so najboljši način za prihranek

RI modeli (ali Savings Plans) pogosto veljajo za sinonim optimizacije stroškov. Težava? Napačna izbira instanc, nefleksibilno načrtovanje ali – še slabše – plačevanje za vire, ki se sploh ne uporabljajo. Brez kakovostne analitike in spremljanja vzorcev delovanja lahko RI povzroči več stroškov kot koristi. Kombinacije spot instanc in samodejnega skaliranja pogosto ponujajo boljše rezultate za spremenljive potrebe.

4. On-prem = več nadzora

Fizični dostop do strežnikov daje občutek popolnega nadzora. V praksi pa oblak ponuja več možnosti za upravljanje dostopov, revizije, granularne politike, avtomatizacijo in preglednost. Nadzor brez vpogleda je le iluzija, oblak pa v tem segmentu hitro napreduje.

5. Varnost je ovira za uporabo oblaka

V resnici oblak pogosto omogoča uvedbo varnostnih praks, ki so bile lokalno neizvedljive: enkripcija privzeto, avtomatizirani »compliance« pregledi, centralizirani logi in podroben IAM. Največji izziv ni varnost v oblaku, temveč ali so varnostne ekipe pripravljene razmišljati na cloud-native način.

6. Oblak je vedno cenejši

Oblak lahko zlasti dolgoročno pomeni nižje stroške, vendar le, če se uporablja pravilno. Brez pravil, optimizacije in nadzora stroški hitro uidejo izpod nadzora. Brez FinOps pristopa in aktivnega upravljanja viri postanejo le še en drag peskovnik.

“Najpogostejši znak, da so stroški oblaka ušli iz nadzora, je trenutek, ko ekipa ne ve več, za kaj sploh plačuje – kar se, žal, dogaja pogosto,” pravi Bevc.

Gre za spremembo miselnosti, ne le za uvedbo orodij. Lastništvo nad stroški mora biti razdeljeno med ekipe, ne centralizirano v financah – le tako bo mogoče ohraniti preglednost in odgovornost.

Oblačne tehnologije še naprej beležijo močno rast po vsem svetu, in tudi v Sloveniji je opazen porast zanimanja. Lokalne organizacije vse bolj raziskujejo možnosti, ki jih ponuja oblak zlasti z vidika fleksibilnosti, skalabilnosti in optimizacije stroškov. Kljub temu lahko vztrajni miti še vedno zavirajo celovito uvedbo teh tehnologij. Tisti, ki bodo znali pragmatično oceniti svoje potrebe in se prilagoditi, bodo tudi v prihodnosti korak pred konkurenco.


Pridružite se Telemachovi biznis akademiji »Prednosti in možnosti poslovanja v oblaku«!

Vabljeni na dogodek, kjer bodo vrhunski strokovnjaki z vami delili svoje bogato znanje in praktične izkušnje na področju oblačnih rešitev. Potekal bo v četrtek, 15. 5. 2025, od 8:45 do 13:15, na Telemachu Slovenija, Brnčičeva 49, 1231 Ljubljana – Črnuče.

Prijavite se tukaj



Prijavi napako v članku
Vas zanima več iz te teme?
oblak

Članek je pripravljen v sodelovanju s partnerjem TELEMACH d.o.o.
Za več informacij so vam na voljo pri TELEMACH d.o.o.
Ob kontaktu povejte, da ste objavo zasledili v Računalniških novicah.

Telemach Slovenija logotip

Želite biti obveščeni o novostih, ki jih pripravljamo s partnerjem TELEMACH d.o.o.? Vpišite svoj e-mail in se prijavite na BREZPLAČNE e-novice, od katerih se lahko kadarkoli odjavite.




Kaj berejo drugi?

Partnerji Računalniških novic Prikaži vse

Diamantni partner

Miklavčič marketing, d.o.o.

Zgornji Brnik 130H, 4210 Brnik aerodrom, Tel: 041 414 847

MIT INFORMATIKA d.o.o.

Sveti Duh 274, 4220 Škofja loka, Tel: 04 281 31 00
Celovite ERP rešitve za podjetja MIT informatika je vodilni partner proizvodnih, gradbenih in storitvenih podjetij. Že 30 let svetujejo in implementirajo inovativne informacijske ... Več

Seyfor d.o.o.

Cesta Goriške fronte 46, 5290 Šempeter pri Gorici, Tel: 05 393 40 00
Poslovni računalniški programi za javni sektor, podjetje, zasebnike ali obrtnike Saop je leta 1987 med prvimi v Sloveniji ponudil programsko opremo in je danes eden izmed vodilnih ... Več
Bronasti partner

openIT d.o.o.

Dimičeva ulica 13, 1000 Ljubljana, Tel: 01 589 81 89
OpenIT od leta 2012 izvaja poslovna izobraževanja s področja digitalnega marketinga, računovodstva, upravljanja s človeškimi viri (HR), prodaje, prava, financ, time managementa ... Več