Telefoni
Računalništvo, telefonija
Telefonija
Triki in nasveti
07.10.2022 15:09

Deli z drugimi:

Share

Na testu novi Xiaomi 12T Pro: 200 MP kamera in flagship zmogljivost

Xiaomi je le za nekaj mesecev zgrešil priložnost, da predstavi prvi telefon z 200 MP kamero. Prehitela jih je Motorola s telefonom X30 Pro, ki pa ni na voljo v Sloveniji. Xiaomi ni naredil iste napake.

Xiaomi je v torek, 4. oktobra, predstavil dva »budget« flagship telefona: Xiaomi 12T in Xiaomi 12T Pro. Slednji je romal tudi v naše roke in naš prvi vtis smo že ovekovečili. Ali se je po nekaj dnevih testiranja naše mnenje o telefonu kaj spremenilo? Smo odkrili, kaj novega ali alarmantnega?

PrednostiPomanjkljivosti
📱 Snapdragon 8+ Gen 1📵 Povprečna svetilnost
📱 5000 mAh in 120 W žično polnjenje📵 Ni IP zaščite, samo Gorilla Glass 5
📱 Odličen AMOLED zaslon📵 Visoka cena
📱 Spodobni zvočniki📵 Sekundarne kamere nezadostne
📱 Fascinantna 200 MP glavna kamera   

Xiaomi 12T Pro cena Slovenija

  • Xiaomi 12T Pro 8GB/256GB: 819 €

V času prednaročila (do 12. oktobra) dobite ob nakupu še darilo Mi Robot Vacuum Mop 2 Lite.

Barve: črna, srebrna in modra.

Xiaomi 12T Pro: enkrat premijski, drugič plastični občutek

Sliši se zelo čudna kombinacija, a tak je občutek pri rokovanju novega Xiaomi 12T Pro. Večji del prefinjenosti se nahaja na zadnji strani. Ta je steklena, z rahlo krivuljo pri robovih. Ima tudi zaščito proti bleščanju, ki dokaj uspešno skriva madeže prstnih odtisov in poskrbi, da telefon ne polzi skozi prste. Tudi postavitev osrednjega elementa novega telefona – 200 MP kamera – je po našem okusu. Ne izstopa preveč, še vedno pa je sklop kamer postavljen na način, da lahko zlahka na daljavo prepoznaš, za kateri telefon gre. Ohišje kamere se lepo barvno preliva z ostalim telefonom, kar le še izpopolni videz telefona. Čisto spodaj najdemo še Xiaomi logo, ki je pa tudi edini element na splošno zelo minimalističnem ozadju.

Sprednja stran je tipično dolgočasna, tako kot pri večini telefonov. 6,7-palični zaslon ima razmeroma tanke robove (videli smo že tanjše in tudi debelejše), na sredini se nahaja zareza za selfie kamero, ki pa ne vpliva na izkušnjo gledanja vsebin na zaslonu, za razliko od dinamičnega otoka iPhone 14 Pro Max. Zaslon ni ukrivljen, kar nas osebno ne moti, vendar je zaradi tega telefon nedvomno manj prefinjen.

Ni ravno lahkokategornik (205 g), lahko bi shujšal za kakšen gram in milimeter okoli pasu (163,1 x 75,9 x 8,6 mm). To vas vseeno ne bi smelo ovirati pri enoročni uporabi, prav tako vam daljša uporaba ne bo povzročila sindrom karpalnega kanala, kar pomeni, da so padci telefona tako manj mogoči. Kar je dobra novica, saj smo prišli do prve očitne lastnosti, kjer je Xiaomi 12T Pro presenetljivo skoparil pri odločitvi. Zaslon je zaščiten s Corning Gorilla Glass 5 in ne Victus+ ali Victus, kot njegov predhodnik 11T Pro. Prav tako ni uradne zaščite IP, kar je dodatno neprijetno presenečenje, še posebej, ko pomislimo na visoko ceno. Ta manjko pa ne vpliva na dejstvo, da gre za kakovostno napravo, ki deluje robustno v vseh pogledih. Fizični gumbi na desni strani so otipljivi in odzivni. Zaslon pod seboj skriva še zanesljiv čitalec prstnih odtisov, ki tehtnico nekoliko prelevi na premijsko stran.

Xiaomi 12T Pro: dinamično prilagodljiv AMOLED zaslon

Raven AMOLED zaslon se razprostira 6,7 palcev med obema diagonalama telefona. Ne gre za tipični AMOLED zaslon, ampak gre za zvrst, ki lahko prilagodi hitrost osveževanja, v tem primeru med 30, 60, 90 in 120 Hz. Iz vidika porabe baterije je to dobrodošla lastnost, čeprav ne gre za raven sofisticiranosti LTPO zaslona. Frekvenco osveževanja lahko nastavite tudi ročno (60 ali 120 Hz) v primeru scenarijev, kjer aplikacija samodejno ne vklopi hitrega osveževanja.

Zaslon je izjemno odziven, po zaslugi 480 Hz vzorčenja na dotik, kar bo navdušilo predvsem gamerje. Svetlost je presenetljivo podpovprečna. Pri ročni nastavitvi je največja svetilnost 500 nit, v načinu visoke svetilnosti pa se povzpne do 900 nit, kar je klavrn rezultat v primerjavi z drugimi flagship telefoni. Na srečo to ne vpliva na njegovo uporabo na jesenski sončni dan.

Xiaomi 12T Pro svoj premijski status upraviči še s podporo za Dolby Vision in HDR10+ ter čitalec prstnih odtisov pod zaslonom.

200 MP kamera je osamljena

200 MP kamera je pobrala vse naslovnice od naznanitve telefona. Na papirju večja velikost senzorja običajno pomeni boljše fotografije pri slabši svetlobi in manjšo globinsko ostrino. Kar je obljubljeno na papirju, Xiaomi 12T Pro dostavi tudi v praksi. Čeprav nismo preživeli veliko časa z novo kamero, smo bili več kot zadovoljni z rezultati. V osnovi kamera zajema 12 MP fotografije s pomočjo 16-v-1 »pixel-binning« tehnologije, ki 16 slikovnih pik združi v eno super slikovno piko. Na voljo je fotografiranje v ločljivosti 200 MP in 50 MP, vendar morate predhodno vklopiti funkcijo Ultra HD v nastavitvah. Glavni senzor ima še optično stabilizacijo slike (OIS), ki se dobro obnese ter 2-kratno optično povečavo, primarno namenjena za zajem portretnih posnetkov.

200 MP kamera je odličen fotograf. Pri dobri in šibki svetlobi v večini primerov brez težav zajame dober nivo podrobnosti. Fotografiranje pri šibki svetlobi je zelo hitro, s skoraj ničelnim zamikom za programsko obdelavo fotografij. S povečavo fotografije do določene mere uspejo zadržati uporaben raven detajlov, ampak se ne more primerjati s Samsungom, ki bo še naprej kraljeval na tem področju. Način 200 MP ne priporočamo za uporabo v temnih pogojih, saj je razlika v kakovosti v primerjavi s privzetim načinom očitna.

Glavna kamera lahko snema v ločljivosti 8K (24 fps) in 4K (60/30 fps). Pri vklopu stabilizacije bodite pozorni, saj se kamera samodejno nastavi na ločljivost 1080p.

Sekundarne kamere, 8 MP ultraširoka in 2 MP makro kamera, si ne zaslužita veliko pozornosti. Ultraširoka kamera (120°) se povsem logično ne more primerjati z glavnim objektivom, hkrati pa ne prinese dodane vrednosti, zaradi katere bi priporočali njeno uporabo. Enako velja za makro kamero, ki povsem zgreši bistvo in njeno funkcijo prevzame glavni objektiv. S sprednjo 20 MP kamero smo zadovoljni. Posnetki so čisti in ne preveč nasičeni z barvami.

Xiaomi je v primerjavi s prejšnjimi iteracijami nekoliko več pozornosti posvetil programski obdelavi. Zelo uporabna funkcija, še posebej za novince, je Xiaomi ProCut, ki pomaga samodejno obrezati in preoblikovati fotografije. Na voljo je samo pri fotografijah, posnete v načinu Ultra HD, torej 200 MP in 50 MP. Izboljšali so tudi sledenje motivov v gibanju.

Snapdragon 8+ Gen 1 – najboljša zmogljivost, ki je na voljo za Android telefone

Kaj naj rečemo o procesorju, kar do sedaj še nismo. Gre za najmočnejši Android procesor, ki si lasti zasluge za flagship zmogljivost in hiter zajem ter obdelavo fotografij. Sintetični testi so na nivoju ostalih telefonov z enakim procesorjem. Xiaomi 12T Pro dobro odvaja toploto, vsaj med našem kratkem gaming preizkusu v igri Genshin Impact. V Sloveniji bo na voljo samo različica z 8 GB RAM-a in 256 GB prostora za shranjevanje.

Baterija je prav tako svetla točka telefona. S kapaciteto 5.000 mAh in vgrajenimi funkcijami za varčevanje baterije Xiaomi 12T Pro brez težav zdrži do konca dneva in v rezervoarju ostane še kar nekaj energije (okoli 40 %). Žično polnjenje tako kot pri 11T Pro ostaja 120 W, manjka pa podpora za brezžično polnjenje.

Končno mnenje

Xiaomi 12T Pro je impresiven dosežek kitajskega podjetja. AMOLED zaslon bo navdušil vsakega uporabnika, kar velja tudi za zmogljivost, ki je na nivoju vseh flagship telefonov. Dizajn je nekoliko zadržan in osnoven po izgledu, glavna kamera 200 MP pa v veliki meri upraviči svoj medijski direndaj. Ostale kamere so le bleda senca glavnega objektiva, z izjemo sprednje kamere, ki lahko zajame dobre fotografije. Baterija je odlična, prav tako polnjenje, čeprav nekateri uporabniki v tem cenovnem razredu pričakujejo tudi brezžično polnjenje.


Prijavi napako v članku
Vas zanima več iz te teme?
Xiaomi 11T Pro Xiaomi 12T Pro Xiaomi 12T


Kaj berejo drugi?

Partnerji Računalniških novic Prikaži vse

PREVOZI KLEMEN LIBANOV s.p.

Andreaševa ulica 8, 1000 Ljubljana, Tel: 041 621 332
Prevoz, odvoz ali čiščenje Ko iščemo katero koli storitev, je svetovni splet prava zakladnica virov. Prevoz materiala ali čiščenje okolice sta opravili, ki zahtevata veliko ... Več

Koenergija d.o.o.

Ilichova 21, 2000 Maribor, Tel: 040 730 010
Večina se zaveda, da je vključitev neke oblike industrijske avtomatizacije v njihov proizvodni obrat ali podjetje koristna. Lahko zmanjša proizvodne stroške, poveča učinkovitost, ... Več

PLANET GV d.o.o.

Likozarjeva ulica 3, 1000 Ljubljana, Tel: 080 33 44
V podjetju Planet GV posameznikom in podjetjem v Sloveniji pomagamo do novih znanj in boljših poslovnih rezultatov. Živimo in delujemo v skladu s svojim sloganom »Povezujemo priložnosti«. Bogati ... Več
Zlati partner

E-LABORAT d.o.o.

Letališka cesta 5, 1000 Ljubljana, Tel: 01 565 52 92
E-laborat, svetovalno analitična družba, d.o.o. je vodilni slovenski center za raziskave poslovnega interneta. Vsako leto analizirajo poslovno učinkovitost več kot tisoč spletnih ... Več