5 stvari, zaradi katerih vaši telefoni še vedno ne morejo tekmovati s prenosniki
Čeprav pametni mobilni telefoni v mnogočem nadomeščajo računalnike, obstaja kar nekaj scenarijev, v sklopu katerih pametni telefon še ne more nadomestiti prenosnega računalnika. Mi smo izbrali 5 najbolj vidnih načinov, kjer lahko to sami preizkusimo.
Upravljanje elektronske pošte
Velika večina nas elektronsko pošto redno spremlja tako na računalnikih kot na telefonih, kjer se včasih zalotimo, da pogledamo vsebino in potem kar ne moremo pozabiti na to. Ste že kdaj poskusili s taktiko, da ste izključili obvestila in enostavno na telefon niste premljali mailov?
Dejstvo je, da z elektronsko pošto na telefonu ne moremo upravljati na enak način kot na prenosniku. Vzemimo za primer Gmail. Tukaj je nekaj stvari, ki jih lahko delamo na računalniku in ne na telefonu: premikamo maile med kategorijami, pošiljamo sporočila skupinam kontaktov, hitro preskakujemo med “plain” tekstom in “bogatim” tekstom ter pošiljamo denar s preprostim sporočilom.
Poleg naštetega nam mobilna verzija aplikacije ne omogoča ustvarjanja filtrov. Če k temu dodamo še sam način pisanja mailov, ki je na telefonu, tako kot marsikatera druga stvar, precej neroden, je razlog, zakaj v primeru upravljanja elektronskih sporočil izbiramo prenosnik, jasen.
Nekatere e-mail aplikacije sicer obstajajo samo za mobilne naprave in te so po navadi bolj prikladne za upravljanje, vendar za kakršnokoli resno stvar še vedno ostaja prva izbira prenosnik ali stacionarni računalnik.
Urejanje fotografij
Mobilne aplikacije so sicer dobre za hitre filtre in enostavne popravke, to pa je po večini vse. Če delamo karkoli drugega kot zgolj objavljamo na Instagram, potem moramo resno razmisliti, ali je prava izbira za nas prenosnik ali telefon.
Razlogi za to so večplastni. Prvi je seveda večji ekran, in to pomeni boljši občutek za delo in upravljanje z efekti. Drugi razlog je recimo uporaba miške in tipkovnice – to pomeni precej bolj natančna orodja, če želimo izrezati kakšen manjši del fotografije ali karkoli podobnega.
Tretji razlog, zakaj izbrati prenosnik je, ker je programska oprema po navadi precej bolj zmogljiva kot na pametnih telefonih. Mobilne aplikacije v marsikaterem pogledu prekašajo namizne, vendar urejanje fotografije ni eden od teh pogledov – Adobe je že pred časom obljubil, da bo izdelal “polno” verzijo Photoshopa za iPad, a do takrat nekako nismo najbolj prepričani, da lahko telefoni nadomestijo prenosnike ali računalnike. Če se odločate, ali bi fotografijo uredili na hitro s telefonom, počakajte, da pridete do računalnika, kjer lahko zadevo izpeljete bolj kakovostno.
Upravljanje seznamov predvajanja
Glasba nas dandanes spremlja praktično na vsakem koraku, zahvaljujoč se predvsem našim pametnim telefonom. Nikakor vas ne želimo odvrniti od uporabe Spotifyja ali aplikacije Apple Music, brez katerih glasbena izkušnja na naših mobilnih napravah ne bi bila ista. Ne glede na to pa je treba izpostaviti, da namizne aplikacije ponujajo precej dodatnih funkcionalnosti, ki jih na telefonih ne dobimo, še posebej, ko govorimo o urejanju seznamov predvajanja.
Za začetek se lahko ustavimo pri klasičnem “drag-and-drop” premikanju skladb ali celotnih albumov v nove sezname predvajanja. Ustvarjamo lahko cele mape, v katere po želji razvrstimo sezname predvajanja – te lahko brez omejitev premikamo, spreminjamo njihov vrstni red in vse našteto je na računalnikih veliko lažje opravilo kot pa na pametnih telefonih.
Namizne aplikacije za Windows in macOS nam poleg vsega naštetega omogočajo urejanje seznamov predvajanja oz. njihovih naslovnih kreativ/fotografij (vse kar moramo narediti je, da izberemo fotografijo in jo preprosto spremenimo). Naslednje, kar nam aplikacije omogočajo, pa je to, da lahko pogledamo bolj podrobno zgodovino skladbe, torej več informacij, ki so sicer na telefonu dostopne, vendar v skrajšani obliki.
Pisanje in urejanje
Verjetno je vsem jasno, da lahko tudi na telefonu napišemo svojo pripovedko, dokaj podobno kot na prenosniku ali namiznem računalniku. Kljub temu so prednosti pisanja na računalniku precej večje kot samo prikladnost naprave.
Samo pomislimo na enostaven način označevanja stvari, kopiranja in lepljenja itd. – tukaj pridejo še kako prav ravno bližnjice, ki jih lahko uporabljamo na tipkovnici. Vsi, ki smo kdajkoli bili primorani urediti nek tekst ali prezentacijo na telefonu, vemo, kako težavno lahko postane vse skupaj.
Ne smemo pa pozabiti niti na to, kako lahko je na računalnikih, tako macOS kot Windows, odpreti več oken naenkrat. S tem si recimo olajšamo citiranje in navajenje virov, prepisovanje, prevajanje itd. Definitivno lažje kot večopravilnost na Androidu in iOS sistemu.
Povedano na kratko, vsakršno daljše pisanje – od esejev do raznoraznih novičnikov – še vedno ne moremo izvesti enako kvalitetno preko telefona kot preko prenosnika, tudi če imamo na telefon priklopljeno tipkovnico. Mogoče je pa ravno to glavni razlog, zakaj Samsung in Huawei tako silita z namiznimi načini rabe telefonov.
Uporaba spleta
Vsak moderen spletni brskalnik ima tudi mobilnega ekvivalenta, ki brez težav sinhronizira zgodovino iskanja, gesla in zaznamke – vsakršno daljše brskanje po spletu nam takoj pokaže, zakaj spletna izkušnja na mobilni napravi ni primerljiva s prenosnikom. Tukaj ne govorimo o tehničnih slabostih, temveč zgolj o uporabniški izkušnji.
Večina spletnih strani je že optimiziranih tako, da jih lahko brez težav gledamo tako na prenosnikih kot na mobilnih napravah. To načeloma pomeni, da nimamo težav pri branju vsebine. Po drugi strani pa je neizogibno dejstvo, da je ekran telefona manjši, kar pomeni, da so meni in ikone postavljeni na rob ekrana in to do določene mere oteži brskanje po spletu oz. podaljša uporabo.
Če na pametnih telefonih še vedno lahko vidimo menije, filtre in označevalne kvadratke, pa po navadi postanejo premajhni za uporabo. Če se slučajno srečamo s kakršnokoli situacijo, v kateri moramo izpolniti kak obrazec, ali če delamo v kakšnem od sistemov za upravljanje vsebin (“Content Management System“), uporaba mobilnega brskalnika hitro postane nočna mora, ki nam lahko povzroči kar nekaj sivih las. Če ste slučajno kdaj preko mobilne naprave skušali napisati objavo na forum ali ste želeli rezervirati hotelsko sobo, potem verjetno veste, o čem je govora.
Ena najbolj pogosto uporabljenih lastnosti spletnih brskalnikov je nalaganje novih povezav v ozadju, dokler jih dejansko ne uporabljamo. Na mobilnih napravah to čez čas postane dolgotrajen proces, ki se zdi brez cilja in brez prave vrednosti. Poleg vsega naštetega tudi pri brskanju po spletu plus točke za prenosnike prinaša več oken naenkrat in različne “copy-and-paste” opcije, ki smo jih že izpostavili zgoraj. Končna ocena je, da za vse primere “resnega” brskanja po spletu uporabljamo prenosnik.
Prijavi napako v članku