Znanje je znanje, ne glede na to, kje in kako se učiš!
Z gotovostjo lahko trdimo, da ste se vi ali kdo od vaših bližnjih v zadnjih treh letih, odkar so se začeli varnostni ukrepi pred nalezljivim virusom, srečali s spletnim učenjem. Spletno ali e-izobraževanje je že dalj časa v porastu, pandemija pa je to rast še dodatno pospešila ter hkrati opozorila na obstoj in prednosti, ki jih ponuja e-izobraževanje. Obstajajo pa tudi pomanjkljivosti, ki pa so tako zanemarljive, da se vse več podjetij ali posameznikov vseeno odloča za učenje na daljavo.
Kako je z IT izobraževanjem, ko gre za vprašanje učenja na daljavo?
Takšen način izobraževanja, ki je bil v času epidemije, pa je na drugi strani močno prizadel IT sektor, ki mu je bilo sicer takšno učenje najbližje. Vaje v nekem »lab« okolju, ki so zelo pomemben del usposabljanja, so za informatika precejšen izziv, za predavatelja pa še toliko večji, saj se težko vključi v pomoč posamezniku, ne da bi pri tem izključil celotno skupino ali spremljal, kateremu učencu gre bolje kot drugemu, kar je bilo pri klasičnem izobraževanju že utečeno. Kljub temu ima spletno izobraževanje na splošno in na področju informacijskih tehnologij veliko prednosti.
Bistvene prednosti pred klasičnem izobraževanjem so, poleg različnih možnih načinov ter oblik e-izobraževanj, veliko lažja dostopnost ter časovna neodvisnost. Mnogi so že prepoznali te prednosti in jih izkoristili na najboljši način, spet drugi še potrebujejo »push up«. Vsi smo potrebni socializacije ali krajše spremembe okolja, pa vendarle je znanje znanje, ki pa je, ne glede na to, kje in kako se učiš, zelo pomembno za razvoj katerega koli kadra.
Strah pred spletnimi izobraževanji zavira razvoj kadra
Housing, enega vodilnih ponudnikov IT izobraževanj, smo povprašali, kje vidijo dodatne težave v usposabljanju na daljavo. V njihovem podjetju poleg spremljanja potreb po izobraževanjih pri strankah hkrati preverjajo tudi kulturo ter odnos do izobraževanj njihovih zaposlenih. Vsako leto znova izpostavljajo, da pomanjkanje informacij v dotičnih oddelkih vodi do strahu pred tehnologijo ter spremembami na področju izobraževanj.
Že dalj časa opozarjajo tudi na pomanjkanje kakovostnih IT kadrov v večini slovenskih podjetij in prav tako velikem pomanjkanju drugih mehkih veščin pri posameznikih. V sodelovanju z vodilnimi slovenskimi informatiki spodbujajo tako podjetja kot posameznike k zanimanju po dodatnem znanju, želji po nadgradnji že pridobljenih izkušenj in hkrati želji po rasti na poslovnem kot tudi osebnem področju. Iz tega je že leta 2017 nastal produkt, imenovan Mojeznanje.si, kjer se lahko prav vsi kadri v podjetju naučijo nekaj novega.
Prvi in edini slovenski portal za spletno izobraževanje s širokim naborom tematik
Konec leta 2017 so v Housingu razširili svojo ponudbo e-izobraževanja z vzpostavitvijo portala MojeZnanje.si, ki zajema vse, kar je do sedaj manjkalo pri dodatnem spletnem izobraževanju. Sem sodijo predvsem predavanja v živo, možnost osebne interakcije med učencem in predavateljem ter širok nabor tematik za osebno in poslovno rabo, ki so zbrane na enem mestu. Portal redno osvežujejo z aktualnimi tečaji in ga prilagajajo uporabnikom, da je njihova izkušnja kar najboljša. Že 12 let pa je v podjetju Housing uveden edinstven poslovni model IT izobraževanja – NLT (no limIT training), s katerim je omogočen dostop do vseh IT učnih vsebin brez omejitev v obdobju 365 dni. Namenjen je fizičnim osebam, podjetnikom, podjetjem in njihovim zaposlenim, skratka vsem z željo po nadgradnji svojega IT znanja. Bistvena novost v njihovi ponudbi pa je možnost sklenitve skupinske NLT naročnine, ob kateri lahko vsem zaposlenim podarijo neomejen dostop do portala MojeZnanje.si. (P.R.)
Prijavi napako v članku