WordPress: kako poskrbeti za varnost spletne strani?
Pri NEOSERV, enem največjih ponudnikov spletnega gostovanja v Sloveniji, opažajo, da ima velika večina njihovih naročnikov svoja spletišča postavljena v sistemu WordPress. Tudi podatki W3Techs kažejo na visoko priljubljenost omenjene platforme, saj naj bi skoraj vsako drugo spletno mesto temeljilo na WordPressu. Njegova izjemna popularnost pa je hkrati razlog, da je sistem pogosta tarča vdorov, zlonamernih kod in virusov, ki lastnikom spletnih mest povzročajo škodo. Še posebej, ko gre za spletne trgovine, je ta lahko izjemno velika.
Ali tudi vaše spletno mesto temelji na omenjenem sistemu? Potem je vsekakor nujno, da spoznate bistvene ukrepe za povečanje varnosti vašega WordPress spletišča in jih v čim krajšem času realizirate. Nikoli namreč ne veste, kdaj bo zlonamerna skripta “obiskala” vašo spletno stran. Morda ravno jutri.
Varno geslo in dvostopenjska avtentikacija
Osnovni korak k varnosti je uporaba močnega gesla, ki ga uporabljate za prijavo v WordPress administracijo. Geslo naj sestoji iz vsaj 12 znakov, sestavljeno pa naj bo iz malih in velikih črk, številk in posebnih znakov. Poskrbite tudi za dvostopenjsko avtentikacijo (2FA), ki jo dosežete z namenskim vtičnikom (npr. miniOrange Google Authenticator).
Originalne grafične predloge in vtičniki
Vedno se poslužujte le originalnih WordPress grafičnih predlog in vtičnikov. Številne brezplačne vtičnike in grafične predloge boste našli na spletnem naslovu WordPress.org, kjer velja preveriti datum zadnje posodobitve. Vtičnikov in predlog, ki jih razvijalci že dolgo niso posodobili, ne uporabljajte. Plačljive predloge in vtičnike iščite na preverjenih platformah, kot sta ThemeForest in CodeCanyon.
Redno posodabljanje vseh komponent
Korak za varnost, pri katerem največ lastnikov WordPress spletišč naredi napako, je redno posodabljanje spletne strani. Izjemno pomembno je, da posodobitve opravljate dosledno in sistematično, pri čemer ne smete pozabiti na nobeno izmed treh komponent, ki sestavljajo vaše WordPress spletno mesto: jedro (ang. core), vtičniki (ang. plugins), grafična predloga (ang. template).
Uporaba varnostnega vtičnika
Svetujemo uporabo vtičnika Wordfence Security, ki je na voljo tako v plačljivi kot brezplačni različici. Že brezplačna verzija prinaša učinkovite funkcionalnosti, kot so pregled datotek WordPress jedra, vtičnikov in grafične predloge, odstranjevanje morebitne zlonamerne kode, blokiranje IP naslovov ali držav, zaščita spletišča s požarnim zidom, onemogočanje zaporednih poskusov vpisa v administracijo, aktivacija dvostopenjske avtentikacije, obveščanje o poskusih vdora na e-naslov in še mnogo več.
Varno spletno gostovanje
Varnost je, poleg zanesljivosti in hitrosti, izjemno pomemben element spletnega gostovanja, saj vpliva na stabilnost in delovanje spletnih storitev, zaščito podatkov ter zasebnost uporabnikov. Pri NEOSERV se tega dobro zavedajo, zato so tako v WordPress gostovanje kot v vse druge vrste spletnega gostovanja implementirali napredno tehnologijo antivirusne zaščite, ki samodejno zazna morebitne varnostne luknje v spletnih straneh in jih zakrpa. Obenem zaščita samodejno očisti tudi obstoječe viruse, npr. po prenosu spletne strani od drugega ponudnika gostovanja na njihov strežnik, če se izkaže, da je spletišče že pred prenosom vsebovalo zlonamerno kodo. Postopek iskanja in saniranja virusov je za lastnika splene strani in obiskovalce neopazen, saj se procesi izvajajo v ozadju in ne vplivajo na delovanje strani.
Ekipa NEOSERV svojim naročnikom spletnega gostovanja zagotavlja celovit pristop k varnosti, s katerim skrbi za visok nivo zaščite in zanesljivosti storitve. Ponudnik zagotavlja tudi brezplačne varnostne kopije vseh podatkov (spletne strani, e-poštni predali) na dnevni, tedenski in mesečni ravni. Prav tako pa velik poudarek daje hitrosti delovanja spletnih strani, kar primarno dosega z investicijami v najsodobnejše strežnike proizvajalca Dell ter z uporabo naprednih NVMe SSD diskovnih enot in bliskovito hitre tehnologije LiteSpeed.
Več informacij lahko najdete na spletni strani www.neoserv.si (P.R.)
Prijavi napako v članku