Triki in nasveti
25.07.2020 16:58
Posodobljeno 2 leta nazaj.

Deli z drugimi:

Share

Vse, kar morate vedeti o brezžičnih slušalkah

Foto: Unsplash
Foto: Unsplash

Ko se je Apple leta 2016 za vedno poslovil od klasičnih, žičnih slušalk, so številni uporabniki pametnih telefonov reagirali panično in se spraševali, kako bodo uporabljali njihove slušalke. Danes lahko izbiramo med različnimi brezžičnimi slušalkami, ki uporabljajo Bluetooth povezavo. Mnenja o tem, ali so brezžične slušalke boljše od klasičnih, so deljena.

Kaj pa vi pravite? So brezžične slušalke bolj uporabne kot klasične, žične slušalke? Veseli bomo vaših komentarjev in mnenj. 

Torej, kaj so prave brezžične slušalke in zakaj bi jih morali uporabljati?

Ker se zavedamo, kako težko se je odločiti za uporabo nove tehnologije, smo se odločili, da vam pomagamo in vam poizkušamo olajšati vašo odločitev. 

Brezžične slušalke se lahko uporabljajo za različne namene in aktivnosti. Med drugim igranje iger, poslušanje glasbe na telefonih, povežemo jih lahko z računalniki, televizijami in tudi nekaterimi ostalimi novejšimi napravami. Najbolj pomembna razlika med klasičnimi in brezžičnimi slušalkami je “svoboda”, ki nam jo brezžične slušalke dajejo. Nič več zapletanja kablov, nič več lomljenja in cefranja kablov, samo Bluetooth povezava. 

Kaj pomeni “resnično brezžično” (angl. “true wireless”)?

Prva stvar, ki jo moramo vedeti je, da obstaja razlika med “brezžično” in “resnično brezžično”, kar v angleščini prevajamo kot “wireless” in “true wireless”. Pomembna razlika je ta, da “true wireless” slušalke nimajo nobenega kabla, ali kakršnegakoli konektorja, s katerim bi bile med seboj povezane, medtem ko “wireless” slušalke še vedno imajo nekaj, s čimer so povezane med seboj, vendar ne potrebujejo klasičnega vhoda za slušalke. 

Zakaj bi naj uporabljal brezžične slušalke?

Obstaja kar nekaj prednosti, zakaj uporabljati “true wireless” slušalke. Ključne prednosti so:

  • PRIROČNOST – Kot smo že omenili je kabel lahko konstanten motilec, ne glede na to, kaj počnemo. Brezžične slušalke te ovire nimajo. Nenehno se izboljšuje tudi kakovost Bluetooth tehnologije, med drugim lahko danes povsem jasno in čisto poslušamo glasbo na telefonu, ki je oddaljen več kot 10 metrov. Še ena priročana lastnost, ki jo premorejo sicer samo redke slušalke pa je, da so polnilne škatlice kot prenosne baterije, kjer lahko brez težav polnimo tudi svoje telefone. 
  • DOSTOPNOST – Samo pomislite, kolikokrat ste se znašli v situaciji, ko ste slušalke nosili v torbi ali nahrbtniku in so se vam zapletele s stotimi drugimi predmeti. Pogosto so tudi slušalke, ki so pokrite z blagom, težko razvozljive. Zahvaljujoč se “brezžičnosti” to pri brezžičnih slušalkah ni problem.
  • HITRA POVEZLJIVOST – Vzpostavljanje Bluetooth povezave med slušalkami in napravami je enostavno. Je kot učenje vožnje s kolesom, enkrat ko znanje osvojimo, ga lahko ponavljamo na vseh napravah. Pri večini brezžičnih slušalk je tako, da ko jih enkrat povežemo z napravo, se naslednjič avtomatsko sinhronizirajo. 

Kako pa “true wireless” slušalke delujejo?

Kako pa dejansko dobimo glasbo in na sploh zvok iz telefona do naših ušes, če pa vmes ni nič? Kljub temu, da se morda tehnologije Bluetooth zdi kot neke vrste čarovnija, je celoten koncept precej preprost. Bluetooth tehnologija pošilja neke vrste signalov, ki si jih lahko predstavljamo kot “walkie-talkie”. Slušalke na drugi strani delujejo kot televizijska antena, ki sprejema te signale in jih ustrezno predvaja. Podobno kot pri radiu ali televiziji, včasih moramo tudi slušalke pravilno namestiti, da bi dobili karseda kvaliteten signal. Logično kajne?

Bluetooth se je od svojega zčetka znatno izboljšal in to pomeni, da lahko preko Bluetooth povezave poslušamo CD kvaliteto zvoka. To je skupaj s tehnologijo “noise cancellation”, redukcijo odmeva in pri nekaterih naprednejših modelih še tehnologijo “actice noise cancellation” dalo rezultate v obliki vrhunske avdio kakovosti brezžičnih slušalk. Trenutno se na trgu razlikujejo mnenja o tem, kateri avdio standard bi moral biti uporabljen: Qualcommov standard je AptX HD, Sony prisega na LDAC, Apple pa Bluetooth AAC kodiranje. 

Je uporaba brezžičnih slušalk varna?

Vsekakor, Bluetooth tehnologija uporabljena v brezžičnih slušalkah deluje podobno kot običajno Wi-Fi omrežje. Razlika pa je v tem, da so frekvence, ki jih oddaja Bluetooth tehnologija tisoč-krat nižje od klasičnega pametnega telefona. To pomeni, da nikakor niso nevarne za človeka.

Če vas skrbi, kako se brezžične slušalke obnesejo med vožnjo avtomobila, vas moramo opozoriti, da je najbolj varno, če zmanjšate vse potencialne motilce in distrakcije, ki vam lahko škodujejo med vožnjo. Kakorkoli že, če že morate odgovoriti na nujen klic, je to vsekakor boljše narediti s prostoročnimi Bluetooth slušalkami. 

Glede na to, kaj se je zgodilo z baterijo Samsunga Galaxy Note 7, se najde marsikdo, ki dvomi v varnost naprav, ki jih poganjajo litij-ionske baterije. Med te spada tudi večina brezžičnih slušalk. Tukaj seveda moramo povedati, da se kakršnakoli eksplozija slušalk praktično ne more zgoditi, vseeno pa lahko še dodatno poskrbimo za varnost in zaščito slušalk. Prvi ukrep je, da jih hranimo v polnilni škatlici, prav tako pa je pomembno, da jih poizkušamo zaščititi pred vsemi drastičnimi temperaturnimi spremembami. 

Lahko brezžične slušalke zdržijo cel dan?

Ko so na trg prišle prve brezžične slušalke, je bil največji problem slaba vzdržljivost baterije. Kljub razvoju naprav še danes vidimo, da prave brezžične slušalke ne moremo primerjati s telefoni, ko govorimo o vzdržljivosti baterije. Glavni razlog za to je, ker je vzdrževanje povezave med slušalkami in telefonom zahtevno za baterijo. 

Drugi razlog je majhna baterija, namreč slušalke nimajo dovolj prostora za večjo baterijo. Do danes so rekorderke v vzdržljivosti baterije zdržale okrog osem ur, medtem ko večina modelov zdrži med tremi in petimi urami. Na srečo so številni proizvajalci našli rešitev za slabo vzdržljivost baterije, in sicer so v polnilno škatlico dodali še eno baterijo, ki polni slušalke, ko so te v škatlici. Skoraj vse “true wireless” slušalke imajo polnilno škatlico, ki polni obe slušalki naenkrat. To pomeni, da lahko slušalke polnimo kar “na poti”, ko jih morda ne potrebujemo.

So “true wireless” slušalke primerne za uporabo med vadbo?

Eden glavnih razlogov, zakaj se ljudje odločijo za nakup pravih brezžičnih slušalk je, da se izognejo težavam s kabli med vadbo. Večina “true wireless” slušalk je primerna za uporabo med vadbo, saj so vodoodporne in tudi odporne na pot. To seveda velja do določene stopnje. Vse to pomeni, da lahko svoj telefon odložimo, poslušamo glasbo in se prosto gibljemo po fitnesu ali telovadnici, brez da bi morali skrbeti za zapletanje kablov. Nekateri modeli, ki uporabljajo tehnologijo “bone conduction”, so uporabni tudi v bazenih.

Ojoj, kaj pa, če izgubimo slušalke?

Kaj se zgodi, če izgubite slušalke, ali že samo eno slušalko? To seveda ni nekaj, kar bi se nam lahko zgodilo vsak dan, pa vendarle. Večina brezžičnih slušalk je nekoliko večja od klasičnih žičnih slušalk, vendar so te kljub temu lahke in udobne. Torej, da izgubimo brezžične slušalke, se moramo kar konkretno potrudtiti. Če pa vseeno izgubimo slušalke, nam številni proizvajalci (kot sta Apple in SOL Republic) za nekoliko nižjo ceno od originala prodajo nadomestne slušalke. 

Kaj je novega na področju “true wireless” slušalk?

Novi standard Bluetooth tehnologije je standard Bluetooth 5 povezljivost. Glede na to, da vse več naprav ima Bluetooth 5, lahko prilčakujemo, da bomo kmalu dobili marsikatero izboljšavo na področju povezljivosti, življenjske dobe baterije in dosega. Vedno bolj popularna lastnost je tudi opcija Wireless Qi, kar predstavlja brezžično polnjenje slušalk. Tukaj velja omeniti, da nekateri modeli že dobivajo tudi USB-C polnilne kable. 

Drugo pomembno področje pri razvoju brezžičnih slušalk pa so standardi na področju avdio kvalitete. Tukaj postavljajo trende največji akterji, kot so Apple, Google in Sony. Na trgu lahko najdemo različne opcije, je pa težko z gotovostjo napovedati, kateri je tisti standard, ki bo dominiral v industriji. 

Tako, pa smo prišli do konca našega “mini” vodiča po trenutno izredno popularnih brezžičnih slušalkah. Zdaj veste vse, kar je potrebno vedeti, preden se odločite za nakup tovrstnih slušalk. Dejstvo je, da razvoj brezžičnih slušalk še ni povedal zadnje, da imajo slušalke še nekaj pomanjkljivosti, vendar po drugi strani pa imajo tudi precej prednosti. Brezžične slušalke so praktične, imajo inovativen dizajn, v veliko primerih pa nudijo celo boljšo kvaliteto zvoka, kot žične slušalke. Ste pripravljeni na nakup?


Prijavi napako v članku

Povezave



Kaj berejo drugi?

Partnerji Računalniških novic Prikaži vse

Zlati partner

iRobot Slovenija

Masljeva ulica 3, 1230 Domžale, Tel: 01 530 04 60
Podjetje iRobot se kot vodilni svetovni proizvajalec robotov za domačo rabo že več kot 25 let posveča razvoju, oblikovanju in izdelavi robotov, ki ljudem pomagajo postoriti več. ... Več

ARES RAČUNALNIŠTVO d.o.o.

Tržaška cesta 330, 1000 Ljubljana, Tel: 01 256 21 50
Ares računalninštvo d.o.o. vam po nakupu nudi brezplačno tehnično pomoč, izvaja pa tudi kompletne instalacije in servis računalniške opreme. Več

PRIMO TELEFONIJA d.o.o.

Šmartinska cesta 106, 1000 Ljubljana, Tel: 07 490 14 50

DATA COM. d.o.o.

Tržaška cesta 2, 1000 Ljubljana, Tel: 041 757 560
Komunikacija je moč. Je temeljni steber vseh področij življenja. V poslovni niši je vizualna komunikacija ključ za uspeh tržnih in oglaševalnih strategij. Človekova zmožnost ... Več