Vpliv (v %) interneta na nakupne odločitve!
Po podatkih Consumer Barometra 2013 se v Sloveniji pred 77 % vseh nakupov o produktih in storitvah informiramo preko interneta! Podatek predstavlja vse nakupe, tako tiste, ki so bili kasneje izvedeni “on-line” kot tiste, ki so bili izvedeni “off-line”, torej v klasičnih trgovinah. Podatek pove, kolikšen je povprečen delež vpliva interneta na končno nakupno odločitev.
To je povprečen podatek, ki velja za vse nakupe, vseh izdelkov in storitev. Od tega se podatki razlikujejo za posamezne panoge in izdelke.
Kakšni so % spletnega informiranja pred nakupom za različne produkte in storitve?
- 97 % – počitniških paketov,
- 94 % – računalnikov in računalniške opreme,
- 92 % – nakupov avtomobilov,
- 85 % – mobilnih telefonov,
- 81 % – nepremičnin,
- 78 % – športne opreme,
- 75 % – pohištva in gospodinjska oprema
- 69 % – gospodinjskih izdelkov (izdelkov široke potrošnje),
- 86 % – osebnih kreditov (osebno bančništvo),
- 66 % – igrač,
- 65 % – avtomobilskih zavarovanj,
- 62 % – kozmetičnih produktov,
- 58 % – obutev,
- 40 % – izdelki iz samopostrežnih trgovin,
- …
Vrag je vzel šalo! Če ste v vlogi prodajalca (česarkoli) se skorajda več ne zgodi, da kupci vaših izdelkov ali storitev teh ne bi predhodno s konkurenčnimi primerjali preko interneta.
Če prodaja vaši izdelkov torej temelji na prodaji v klasičnih trgovinah, se morate zavedati, da se je več kot polovica vaše prodaje zgodila že preden so uporabniki stopili v vašo trgovino. Ko so v trgovino vstopili so o izdelkih, ki so jih kasneje kupil, bili že zelo dobro informirani in so pogosto vedeli, kaj in zakaj bodo kupili. Večina tistih, ki vaših trgovin ne obiskuje, ampak kupuje pri konkurenčnih ponudnik, k njim zahaja zato, ker so se (tudi) preko interneta in drugih digitalnih orodij predhodno informirali in odločili za njihovo ponudbo.
Skratka. Tudi za najbolj tradicionalne panoge so časi, ko jih internet ni zanimal, preteklost. Ne mislite, da ste svojo nalogo opravili, ko ste del sredstev za oglaševanje namenili tudi za digitalne medije. Uspešno digitalno poslovanje zahteva od vas mnogo več. Najbolje bo, če si predstavljate, da ste odprli novo podjetje, ki sicer prodaja iste izdelke, vendar na drugem trgu, kjer so pravila komuniciranja drugačna.
Rešitev se skriva v odgovoru na vprašanje: »Kako biti na internetu boljši od konkurence?« Začne se spravo strategijo in konča s trdnim in doslednim delom!
Prijavi napako v članku