Trženje v zaostrenih razmerah
Imajo pa vsi ti primeri eno skupno točko. Kako so se v podjetjih lotili iskanja rešitev? V središče svojega delovanja so vedno postavili svoje kupce, potrošnike svojih izdelkov in storitev. Vprašali so se, kaj se je pri njih, v njihovih glavah, v njihovem nakupnem vedenju spremenilo. Vprašali so se, kaj morajo spremeniti, da bodo še vedno zanimivi za svoje kupce, da bodo še vedno njihova prva nakupna izbira. Od teh odgovorov je odvisno, kako bomo spremeniti svoje trženje in celotno poslovanje podjetja. In to velja za krizo in ko ni krize.
Če poskušamo strniti ukrepe na področju trženja, ki jih je uporabilo prek 150 podjetij v zadnjih letih, lahko te ukrepe združimo v naslednje skupine:
- Vlaganje v še boljše razumevanje kupcev/potrošnikov
- Vlaganje v razvoj novih izdelkov in storitev
- Prodor na nove trge, v nove industrije
- Aktivnejše komuniciranje in gradnja blagovne znamke.
Poleg teh, bolj trženjskih ukrepov, so podjetja rešitve iskala tudi v notranji optimizaciji procesov in resursov ter v primernem vodenju zaposlenih v zaostrenih razmerah.
Poglejmo podrobneje trženjske ukrepe, ko se okolje drastično spremeni.
Boljše razumevanje kupcev in potrošnikov pomeni vlaganje denarja in časa za raziskovanje spremenjenih navad kupcev in potrošnikov, več dialoga s kupci, več skrbi za probleme kupcev, iskanje novih »problemov«, skrb za še boljše zadovoljevanje potreb, boljše servisiranje kupcev od konkurence…Tu nam koristi poznavanje tržnega raziskovanja, kako voditi dialog s kupci, kako izkoriščati dobre podatkovne baze o nakupnih transakcijah …
Vlaganje v razvoj novih izdelkov in storitev pomeni pretvoriti boljše razumevanje potrošnikov v širitev ponudbe – v nove izdelke, dodatne storitve … Lahko gre samo za sledenje trendom ali za povsem nove, inovativne izdelke. Tu je potrebno uporabiti vse trženjsko znanje za uspešen razvoj novih izdelkov in storitev.
Prodor na nove trge, v nove industrije, pomeni iskanje novih kupcev, novih ciljnih skupin, ki jih predhodno sploh nismo želeli pridobiti. Lahko pomeni tudi »zaprtje« obstoječe dejavnosti in vstop v novo panogo. Eno od gradbenih podjetji je svojo osnovno dejavnost močno zmanjšalo in se preusmerilo v turizem, s poudarkom na ekologiji in energetski učinkovitosti.
Aktivnejše komuniciranje pomeni vlagati več sredstev v komunikacijo s potrošniki, oglaševanje novim segmentom, več direktne komunikacije s kupci …Med ukrepe lahko štejemo tudi odločitve o repozicioniranju, ko želimo percepcijo svoje znamke npr. približati višjim cenovnim segmentom … Sem sodijo tudi aktivnosti »co-brandinga«, kot je primer sodelovanja podjetja Riko Hiše z mednarodno priznanim in poznanim oblikovalcem Philippom Starckom.
Več o tem si lahko preberete v priročniku Direktor- ZEN vodenja.
Prijavi napako v članku