Na testu zvočnik Sony ULT Field 7: 30 ur »non stop« zabave
Sony ULT Field 7 je 6-kilogramski zabavljač. In niti ni največji v družini, kajti obstaja še stolp ULT Tower 10. Ali je še vedno dovolj kompakten, da bi ga vzel s seboj na kampiranje? Jaz ga zagotovo ne bi, ker bi mi zadoščal manjši Bluetooth zvočnik. Mislim pa da vseeno ni prevelik za tiste, ki jim ni težko potrpeti za boljši zvok in možnost povezovanja kitar in mikrofona.
Prednosti | Slabosti |
Zelo dober zvok in prodoren bas | Visoka cena |
Privlačna in vzdržljiva zasnova | Magnet za prah |
Vsi potrebni priključki | |
Napredni kodeki za Android in iOS | |
Dobra baterija |
Sony ULT Field 7 glavne specifikacije in cena
- Gonilniki: 2x visokotonec (46 mm), 2x nizkotonec (114 mm)
- Dimenzije: 512 x 224 x 222 mm
- Teža: 6,3 kg
- Povezljivost: Bluetooth 5.2 (SBC, AAC, LDAC), 3,5-mm AUX, 6,3-mm priključek za mikrofon/kitaro, USB-A
- Baterija: približno 30 ur
- Ostalo: IP67
Sony ULT Field 7 – drugačen, ampak na zanimiv način
Res da me je najprej spominjal na pepelnik, okoli katerega se zgrinjajo pred kavarno, kasneje pa sem cenil, da nima klasične podobe party zvočnika. Namesto velike pravokotne škatle je Sony zvočniku dodal nekaj oblin, ki pa niso samo lepe, ampak tudi funkcionalne. Cilindrična oblika pomeni, da ga lahko postavimo horizontalno ali pa vertikalno, direktno nad pasivnim radiatorjem, ki pa je zavarovan z vdolbeno stranico z ročaji za lažjo nošnjo. Razlika med obema postavitvama je tudi nekoliko drugačna razpršenost zvoka, še en plus cilindrične zasnove.
Postaviš ga lahko horizontalno ali vertikalno
Za mrežasto masko se skrivajo štirje gonilniki, dva visokotonca in nizkotonca, pri pasivnih radiatorjih pa je še LED obroč, barve pa lahko spreminjamo v aplikaciji. Frekvenčni razpon je 20–20kHz. Podpira Bluetooth (5.2) povezavo z vsemi osnovnimi in naprednimi kodeki (SBC, AAC, LDAC), podpira tudi hitro seznanjanje z Google Fast Pair in povezovanje z dvema napravama hkrati.
Nadzorna plošča na zvočniku ima gumbe za vklop/izklop, Bluetooth povezavo, začetek/premor predvajanja, prilagajanje glasnosti in poseben gumb ULT za preklop med profiloma ULT 1 in ULT 2, ki spreminjata intenzivnost basa. Če želimo preskočiti skladbo, dvakrat pritisnemo gumb za začetek predvajanja, za prejšnjo skladbo pa trikrat. Intuitivno in preprosto, aplikacije niti ne potrebujemo za vsakdanjo rabo.
Na hrbtni strani je prostor za priključke, ki je zaščiten z gumijastim pokrovom. Spodaj so priključki za polnjenje, USB-A za predvajanje glasbe iz združljivih naprav ali za polnjenje drugih naprav, priključek za slušalke, kitaro in mikrofon. Kable boste morali priskrbeti sami, s pritiskom na gumb pa lahko zvočniku sporočite, ali uporabljate mikrofon ali kitaro. Na vrhu je vrsta gumbov, s katerimi lahko nadzorujemo LED osvetljavo, preverimo stanje baterije – s kratkim pritiskom boste slišali stanje baterije, daljši pritisk pa vklopi varčevanje –, spreminjamo ton glasbe in odmev. Zadnja dva delujeta le, ko imamo povezan mikrofon ali kitaro.
Ocena IP67 pomeni, da je Sony ULT Field 7 pripravljen za zunanjo uporabo. Lahko ga postavite na teraso, vzamete s seboj na kampiranje in vlaga ter rahel dež ne bosta pustila trajnih posledic. Vseeno ne priporočam, da ga namerno izpostavljate curkom vode ali potopite v vodo, čeprav bi bilo zanimivo slišati, kakšen zvok bi dobili pod vodom, če bi se seveda Bluetooth povezava obdržala. Zvočnik je odporen na prah in podobno umazanijo, ki pa se pridno nabira na mreži in še posebej na stranicah, ko je postavljen vertikalno.
Oglaševana avtonomija baterije je 30 ur, vendar to je pri zmerni glasnosti (okoli 25 %), brez vklopljenega ULT načina in izklopljeni osvetljavi. Realno ga boste večinoma uporabljali pri 40-50 % glasnosti in želeli si boste vklopiti ULT profil, ker je razlika v basu opazna. Osvetljava mi ni bila pomembna, zato sem jo imel izklopljeno. Tako sem dobil dobrih 15 ur poslušanja, kar je še vedno dobro. Polnjenje je kar dolgo, približno pet ur.
V aplikaciji Sony Music Center (iOS in Android) ne boste našli ogromno funkcij. Najbolj uporaben je 7-kanalni izenačevalnik, s katerim si lahko po želji spreminjate tone in njihovo intenzivnost. Nudi dostop do vaše lokalne glasbene knjižnice, nadzor zunanjih naprav (na primer USB), Spotifyja in podobno. V nastavitvah lahko preklapljate med profili ULT, tako kot na zvočniku, ali pa napotite v izenačevalnik. Na voljo je še ena funkcija Sound Field Optimization, ki naj bi prilagajala zvok glede na okolico, iskreno pa nisem opazil razlike.
Ogromno značaja, še posebej basovskega
Čeprav se mi zdi, da je Sony uspel ujeti uravnotežen zvok, so nizki toni prava zvočna pokušina. Med poslušanjem Wrong Side of Heaven in Gone Away (skupina Five Finger Death Punch) tudi brez vklopljenega ULT profila lahko začutiš surovo moč vsakega nizkega tona in to brez popačenja, razen morda pri res najvišji glasnosti. Ko vklopiš ULT 1 ali ULT 2, je intenzivnost še močnejša in se splača preizkusiti različne profile.
Vokali pri Legends Never Die (skupina Against the Current) so izraziti in tudi ko je čas za visoke note, se najprej lepo slišijo vokali in v ozadju pa tudi spremljevalni instrumenti, ki niso preveč zasenčeni.
Najvišja glasnost je zelo visoka, preveč, če ga mislite uporabljati na terasi. Za zasebne zabave in v večjih prostorih pa bo prišla v poštev.
Odličen zvočnik za zabave in za ležerno poslušanje na terasi
Super zvok, solidna prenosljivost, dobra izdelava, vsi potrebni priključki … Če to iščete v zvočniku, si umestite Sony ULT Field 7 na vrh seznama. Edina prava ovira je visoka cena, vendar je za pravega uporabnika to lahko dobra naložba.
Prijavi napako v članku