Računalništvo, telefonija
Računalniške komponente
Tipkovnice in miške
13.10.2023 08:00

Deli z drugimi:

Share

TEST: Logitech G Pro X TKL Lightspeed – težko jo bo prekositi

Za mnoge je misel, da bi za nakup tipkovnice in miške zapravil več kot 50 evrov, nedojemljiva. Za ljubitelje iger in e-športnike, ki se preživljajo z igranjem iger, pa je to nekaj povsem normalnega in pravzaprav tudi nujno.
Preizkusili smo najnovejšo Logitech gaming tipkovnico in miško. Kako sta se obnesli?
Preizkusili smo najnovejšo Logitech gaming tipkovnico in miško. Kako sta se obnesli?

Logitech je pred kratkim predstavil novo gaming mehansko tipkovnico Logitech G Pro X TKL Lightspeed, ki nadaljuje zapuščino predhodnice G Pro X, in gaming brezžično miško Logitech Superlight 2 Lightspeed, prav tako naslednica miške Logitech G PRO X Superlight, ki je še danes v rokah številnih gamerjev.

V zadnjih dveh tednih sem imel priložnosti temeljito testirati oba dodatka v že tako impresivni zbirki računalniške periferije Logitech. Kako sta se obnesli? Kaj so njune glavne prednosti in slabosti? In kdo bi moral razmisliti o nadgradnji svoje trenutne zasedbe?

Logitech G Pro X TKL Lightspeed – odlična gaming tipkovnica s prostorom za izboljšave

PrednostiSlabosti
Odlične in udobne tipke za gaming in deloNezamenljiva stikala
Nizek zakasnitveni časŽelel bi si več (gaming) funkcij
Več možnosti povezljivosti
Kompaktna in robustna
Priložena je trpežna torbica za prenašanje
Uporabna programska oprema za personalizacijo

Le redko ostanemo brez besed pri odpiranju embalaže. Običajno je to dolgočasen postopek, kjer iz škatle izvlečemo kabel za polnjenje, navodila in listek za garancijo.

Pri novi tipkovnici Logitech G Pro X TKL Lightspeed pa smo bili prijetno presenečeni, ko nas je v škatli pričakala moderna torbica iz trpežne tkanine, v kateri se je skrivala nova gaming tipkovnica. Logitechu se ni bilo potrebno potruditi do te mere, a se je, zato lahko to le pohvalimo. Čeprav osebno tipkovnice ne prenašam, tudi med domačimi prostori ne, vidim potencialne scenarije v svetu e-športa, kjer bo torbica zagotovo zelo dobrodošla. Škoda le, da v torbici ni dovolj prostora še za hrambo miške.

Na test sem dobil črno različico, na voljo sta še bela in roza (slednja ni na voljo v Sloveniji). Logitech G Pro X TKL Lightspeed je brezžična mehanska tipkovnica s »tenkeyless« (TKL) postavitev, kar pomeni, da so za potrebe kompaktnosti in priročnosti »odrezali« numerični del. Med delom sem pogrešal številčnico, vendar sem se sčasoma navadil na drugačno postavitev. Med igranjem iger pa sem bil hvaležen, da sem imel na moji razmeroma majhni računalniški mizi malenkost več prostora za premikanje miške, še posebej, ker večinoma igram pri manjših DPI-jih.

Vesel sem krmilnih tipk (Page Up/Down, Home …) polne velikosti, prav tako vrstice s funkcijskimi tipkami (F1, F2 …). Na vrhu so še dodatne funkcijske tipke za spreminjanje povezljivosti (Lightspeed, Bluetooth), medijske tipke, tipka za vklop funkcije Game Mode in drsnik za nadzor glasnosti, ki je med vsemi še najbolj uporaben in dobrodošel.

Tipkovnica Logitech G Pro X TKL Lightspeed ni lahka. Kljub temu, da ni numeričnega dela, tehta dobrih 900 gramov, večino od tega pa lahko pripišemo kovinski sredici, ki pa v zameno ne dovoljuje upogibanja – znak dobro izdelane tipkovnice. Če ste bolj »strasten« ljubitelj iger, ki svojo vnemo rad prenese na tipkovnico, je to tipkovnica za vas.

Na zadnji strani sta dva para nogic, ki omogočata uporabo pri 4- ali 8-stopinjskem naklonu. Gumijaste nogice poskrbijo, da tipkovnica ostane na svojem mestu, tudi pri bolj intenzivnih trenutkih med igranjem iger.

Zadaj najdemo še USB-C priključek za polnjenje in kabelsko povezavo, gumb za vklop/izklop in posebno režo za hrambo Lightspeed adapterja.

Na začetku sem omenil, da nova gaming tipkovnica nadgrajuje predhodnico (povsem pričakovano). Najbolj se to opazi pri izboru tipk. Namesto ABS plastike, ki na dolgi rok hitreje pokaže znake starosti (zbledele tipke in znaki), so uporabili dvoslojno (angl. double shot) PBT plastiko, ki je neprimerljivo bolj trpežna in tudi prijetnejša na dotik. Izbor materiala vpliva tudi na RGB svetlobo, ki lepo pronica skozi vgravirane znake in ustvari pristno RGB svetlobno izkušnjo. Nadziramo jo lahko v aplikaciji G Hub ali pa s funkcijskimi tipkami na vrhu tipkovnice.

Pod PBT tipkami se v mojem primeru nahajajo taktilna stikala GX Brown. Izbirate lahko še med linearnimi GX Red in GX Blue s prepoznavnim »klik« zvokom. Na žalost so stikala spajkovana neposredno na ploščo, zato naknadna menjava ni mogoča. Presenetljivo, glede na to, da je predhodnica to omogočala.

Na vrhu stikal je križni vzorec polne velikosti, kar pomeni, da lahko menjamo tipke s tistimi tretjih proizvajalcev, kar je dobra novica za uporabnike, ki radi spremenijo svojo tipkovnico po svojih željah.

Če ste vajeni naslonjala za roko, ga boste v tem primeru pogrešali.

Odlična brezžična izkušnja, udobno in hitro tipkanje, več možnosti povezave

Dve največji hibi brezžičnih tipkovnic (in mišk) sta latenca in napajanje prek baterije. Profesionalizem zahteva preciznost. O zmagovalcu, še posebej pri streljačinah, odločajo milisekunde. Visok zakasnitveni čas je nesprejemljiv, zato klasične brezžične tipkovnice in miške običajno ne pridejo v poštev za resne uporabnike.

V prid nove Logitechove tipkovnice pa govori izboljšana Lightspeed povezava z impresivno hitrostjo vzorčenja 1000 Hz (latenca 1 ms). Pričakovano je na voljo tudi polna podpora za N-key rollover. V laičnem jeziku to pomeni, da imamo v rokah brezžično tipkovnico z zmogljivostjo žične tipkovnice.

Med igranjem streljačin, kjer je odzivnost izredno pomembna (Apex Legends, Valorant …), nisem nikoli naletel na zakasnitev pri ukazih. Ker gre za brezžično tipkovnico, sem jo v večini primerov seveda tako tudi uporabljal. Samo enkrat ali dvakrat sem se poslužil Bluetooth povezave za spoj s televizorjem. Hitrost vzorčenja se pričakovano zmanjša, in sicer na 125 Hz, kar pa ni predstavljalo težav, saj sem jo v tem načinu uporabljal zgolj za krmiljenje. Bluetooth povezavo pa zagotovo ne bi uporabljal za igranje iger.

Baterija po podatkih Logitecha zdrži do 50 ur igranja ob vklopljeni RGB osvetlitvi. Med preizkušnjo sem brez težav dosegel približno 45 ur aktivne uporabe. V vsakem primeru pa baterija ni ovira, saj lahko tipkovnico priklopimo na kabel in jo uporabljamo med polnjenjem. Hitrost vzorčenja je v tem primeru prav tako 1000 Hz.

Zadovoljen sem z občutkom tipk med uporabo. Hod tipk (4 mm, pritisk 50 g) je bil ravno dovoljšen med igranjem iger, brez težav pa sem jo uporabljal tudi za delo. Na testu monkeytype sem v povprečju brez težav dosegel 100 besed na minuto s 96-% natančnostjo. Ni moj najboljši rezultat, vendar gre za gaming tipkovnico, na katero še nisem čisto privajen.

Za pisarniško rabo bi lahko glasnejši zvok tipk motil sodelavce. Če sem bil malenkost bolj nežen, je bil hrup tako minimalen, da ga je preglasil beli šum iz ozadja. Na splošno nisem opazil nobenega ropotanja, vse tipke delujejo trdno, vključno s preslednico.

Logitech G Hub – vozlišče za personalizacijo

Logitech omogoča globlje ponastavljanje mišk in tipkovnic preko aplikacije G Hub. Všeč mi je, kaj vse lahko spreminjam: makro ukaze, RGB osvetlitev, funkcije določenih tipk, vklop dodatnih funkcij (Game Mode …). Uporabniški vmesnik in meniji so dobro razčlenjeni in navigacija je posledično zelo enostavna. Funkcije oziroma nastavitve, ki bi lahko bile nejasne ali dvoumne, so naknadno razložene. Spremljal sem lahko tudi realno zakasnitev med uporabo tipkovnice.

Morda si bi želel še kakšno namensko funkcijo, kot na primer funkcijo Rapid Trigger, ki je sodeč po uporabniških mnenj na forumih izredno priročna v igrah, katere tudi sam igram (Apex Legends, Valorant, Counter Strike …). Ni faktor, ki bi vplival na mojo končno mnenje o tipkovnici in tudi razumem, zakaj omenjene funkcije ni v trenutnem portfelju. Za vgradnjo funkcije Rapid Trigger so namreč potrebna analogna stikala. Morda bo Logitech v prihodnosti pripravil tudi tako različico. 

Končno mnenje

Logitech G Pro X TKL Lightspeed je zelo dobra gaming mehanska tipkovnica. Uporabljamo jo lahko v brezžičnem ali žičnem načinu, ne da bi bila pri tem ogrožena njena zmogljivost. Pogrešamo zamenljiva stikala in morda še kakšno napredno funkcijo.

Če iščete tipkovnico, ki lahko sledi vašim veščinam za računalnikom, je to zelo dobra kandidatka, pod pogojem, da 200 € ni previsok zalogaj.

Tipkovnica je že v prodaji na mimovrste.


Prijavi napako v članku
Članek je pripravljen v sodelovanju s podjetjem Logitech test.
Vas zanima več iz te teme?
Logitech tipkovnice Logitech miške


Kaj berejo drugi?

Partnerji Računalniških novic Prikaži vse

Zlati partner

GROWTHCOM d.o.o.

PE Ljubljana, Šmartinska cesta 152, 1000 Ljubljana, Tel: 051 313 192
Growthcom - vaš specialist za digitalni marketing Svoje 10-letne izkušnje s področja prodaje in digitalnega marketinga je z nami delil direktor podjetja, David Fabjan. V Growthcomu ... Več

DRUŠTVO DUH ČASA

Trubarjeva cesta 72, 1000 Ljubljana, Tel: 06 815 40 63
Računalniki za socialno ogrožene Smo skupina računalniških zanesenjakov, ki le stežka gleda kako cele gore še uporabnih računalnikov in računalniških delov končajo na odpadu. ... Več

RETTRO d.o.o., vaš partner v razvoju IT-rešitev

Šlandrova 4b, 1000 Ljubljana, Tel: 031 313 312
Mikro podjetje Rettro d.o.o. je specializirano za razvoj različnih informacijskih sistemov z najnovejšimi tehnologijami po meri naročnika. Znanje in izkušnje Rettrovih strokovnjakov ... Več
Zlati partner

AGENCIJA ODMEV

Gregorčičeva ulica 3, 1000 Ljubljana,