Prenosni računalniki
Računalništvo, telefonija
Triki in nasveti
10.02.2025 07:30
Posodobljeno 12 ur nazaj.

Deli z drugimi:

Share

TEST: ASUS Zenbook Duo (2025) – osvežitev odličnega prenosnika z dvema zaslonoma

Lani sem dobil upanje, da bom lahko tudi na potovanjih svoj pogled usmeril na dva zaslona ali pa da v prihodnje sploh ne bo potrebno, da imam v pisarni (ali doma) klasično namizno postavitev.
Obnese se kot klasičen prenosnik, kot tablica in kot prenosnik z dvema zaslonoma ... Sliši se zanimivo, ampak ali je tudi uporabno?
Obnese se kot klasičen prenosnik, kot tablica in kot prenosnik z dvema zaslonoma ... Sliši se zanimivo, ampak ali je tudi uporabno?

ASUS Zenbook Duo (2025) je osvežitev koncepta prenosnika z dvema zaslonoma, ki sem ga testiral pred točno enim letom. Dobil je novi čip, na pogled pa je večinoma ostal enak. Upam pa, da so odpravili nekatere programske pomanjkljivosti oziroma je Windows dobil kakšno posodobitev za boljšo podporo takšnega prenosnika.

Tako kot prejšnjič lahko takoj rečem, da to ne bo prenosnik za vsakega. Občudujem, kako enostavno je z njim delati na poti ali pa v pisarni, ampak vem, da bo marsikoga ovirala teža in pa cena, ki ni tako dostopna, da bi računalnik kupil čisto vsak, ne da bi pomežiknil.

PrednostiSlabosti
Novi procesor in grafika sta odličnaPovprečna baterija
Še vedno zelo dobra OLED zaslonaKonkretna cena
Eden boljših za delo na poti 
Vsestransko priročen 

ASUS Zenbook Duo (2025) cena?

ASUS Zenbook Duo (2025) glavne specifikacije

ProcesorDo Intel Core Ultra 9 285H
Integrirana grafična karticaIntel Arc Graphics
RAM32 GB LPDDR5X
Zaslona2x 14-palčni OLED, 120 Hz, 2880 x 1800, certifikat Pantone
PogonDo 2 TB PCIe 4.0 SSD
Priključki1 x USB 3.2 Gen 1, 2x Thunderbolt 4, 1x HDMI 2.1, 3,5-mm avdio
PovezljivostWi-Fi 7, Bluetooth 5.4
Teža1,35 kg (brez tipkovnice)
Baterija75 Wh

ASUS Zenbook Duo (2025) – oblika ni samo funkcionalna, ampak tudi dovršena

Dvanajst mesecev je premalo časa, da bi proizvajalec drastično spremenil obliko, še posebej, če to niti ni potrebno. Zdi se mi, da je že lanski Duo dobro izvedel koncept dveh zaslonov, tako da je uporaba res smiselna in intuitivna. Pred tem so proizvajalci drugi zaslon tlačili na sto in en način in noben mi ni deloval tako dobro kot pri ASUS Zenbook Duo (ali Yoga Book, Spectre Fold …).

Ker imaš na voljo dva (odlična) OLED zaslona, se ti odprejo več možnosti za uporabo.

  • Kot klasičen prenosnik, torej spodaj tipkovnica in zgoraj zaslon
  • Način dveh zaslonov (levo-desno), kot da bi imeli na mizi dva monitorja, tipkovnica je ločena
  • Način dveh zaslonov (zgoraj-spodaj), priročno za deljenje vsebine, zopet ločena tipkovnica
  • Način dveh zaslonov (zgoraj-spodaj) z uporabo virtualne tipkovnice in pisala (priložen), odlično za oblikovanje

Prikaz vseh načinov si lahko ogledate tukaj.

Tako kot lansko leto sta si zaslona identična. Oba sta OLED s 3K ločljivostjo in 120-Hz osveževanjem. Ker baterija tudi letos, kljub novemu čipu, ni maratonka, si lahko osveževanje nastavite tudi na 60 Hz, da privarčujete kakšen odstotek energije. Svetilnost (500 kandel) je zadovoljiva, razen ko sta bila zaslona neposredno izpostavljena soncu, ko ponagaja tudi bleščanje.

Res je, da sem na začetku rekel, da bo nekoga lahko zmotila teža, ampak če upoštevam, da gre za prenosnik z dvema zaslonoma in Bluetooth tipkovnico, je teža čisto znosna. Tudi dimenzije ohišja niso tako hudo razvlečene, kot bi nekdo pričakoval za tak računalnik. Vsega je več kot pri klasičnem prenosniku, ampak ta nima dodatnega zaslona in vse, kar to potegne za seboj.

Ste pa postavljeni pred vprašanje, ali ste pripravljeni vleči s seboj nekaj gramov več in ali vas bo nekoliko debelejši okvir motil na hrbtu.

Večinoma lahko ponovim občutke iz lanskega leta. Izdelava je dobra, še vedno me motijo opaznejši črni robovi okoli zaslonov, ki rada privabita madeže, in vrzel med zaslonoma, ko tipkovnica ni priključena. Še vedno tudi nisem pristaš postavitve prenosnika kot dva monitorja, ker deluje zelo nerodno. Kovinsko stojalo na hrbtu je drugače dobro, ampak si predstavljam, da bi ga uporabljal samo v postavitvi zaslonov zgoraj-spodaj. Še najbolj se mi zdi, da bo priročen za tiste, ki bodo pogosto uporabljali pisalo.

Pred enim letom nisem dovolj cenil dobre ergonomije pri postavitvi zaslonov eden nad drugim. Namesto da si vedno sključen in imaš vrat usmerjen navzdol, pri Zenbooku Duo lahko gledaš normalno naravnost. In to tudi občutiš po 8-urnem delavniku. Ravno nasprotno pa je pri tipkovnici. Ko jo uporabljaš ločeno, pogrešaš nogice, ker tipkanje v ravnem položaju ni vedno prijetno. Tudi ko je priklopljena na spodnji del prenosnika, imaš roke dvignjene in najbolj trpijo zapestja.

Tudi postavitev in številčnost priključkov je ostala enaka kot lansko leto. Spet bi raje videl, da sta USB-C priključka vsak na svoji strani, zato da imaš izbiro, kje boš polnil prenosnik, in da ni vse stisnjeno na eni strani.

Kamera je še vedno povprečna. Barve so nenatančne in ko gledaš sebe, imaš občutek, da koža že dolgo časa ni videla sonca.

ASUS Zenbook Duo (2025) ima nov Intel čip

Če poleg OLED zaslonov, iščete še en dober razlog, zakaj kupiti prenosnik Zenbook Duo, je to nov čip Intel Core Ultra 9 285H, neposredni naslednik lanskoletnega Intel Ultra 9 185H.

Intel Core Ultra 9 285H je 16-jedrni čip (6x zmogljivostnih jeder, 8 učinkovitih in dva LPE jedra) s 16 niti. Zmogljivostna jedra se lahko navijejo do 5,4 GHz, učinkovita do 4,5 GHz, varčni jedri (LPE) pa do 2,5 GHz. Procesor ima dostop do 24 MB predpomnilnika in ima TDP 45 W. V čip je vgrajen še majhen namenski čip NPU za naloge umetne inteligence (UI) z zmogljivostjo 13 TOPS. Vgrajena je še integrirana grafična kartica Intel Arc 140T z osmimi jedri Xe s frekvenco do 2,35 GHz.

Kaj to pomeni za zmogljivost?

  • PCMark 10: 7813
  • Cinebench 2024: 131 (enojederni), 936 (večjedrni)
  • Geekbench 6: 2992 (CPU, enojedrni), 16188 (CPU, večjedrni), 42320 (GPU)
  • 3DMark: 33132 (Night Raid), 4489 (Time Spy), 3068 (Steel Nomad)
  • CrystalDiskMark: 5260 MB/s (branje), 4844 MB/s (zapisovanje)

20-30 % napredek je pričakovan. Na voljo je dovolj moči za več kot le osnovno igranje. Vse FPS igre (PUBG, Valorant …), ki se bolj zanašajo na procesor kot grafično kartico, boste lahko igrali pri 150 ali več sličicah na sekundo. Preizkusil sem še igri Baldur’s Gate 3, ki sem jo lahko pri ločljivosti 1080p in 1200p igral z vsaj 60 fps-ji, in The Witcher 3, pri kateri so se številke prav tako vrtele okoli 60-70 fps. Z vklopljenim FSR-jem, se stanje še malenkost izboljša.

Na področju učinkovitosti sem pričakoval večji skok. Kapaciteta baterije (75 Wh) je ostala enaka in iz nje sem lahko v povprečju izvlekel 8-9 ur energije, kar je za prenosnik z dvema zaslonoma zelo dober rezultat. Velika baterija in omejena poraba čipa veliko pripomoreta k razmeroma dobri avtonomiji. Hudega segrevanja ni, ventilatorji pa se oglasijo le pri bolj zahtevnih nalogah. Tudi ko je prenosnik bolj vroč na dotik, boste to občutili le, če ga boste uporabljali s priklopljeno tipkovnico.

Tokrat se mi ni bilo potrebno ukvarjati s programskimi težavami. Virtualna tipkovnica je vedno delala in zasloni so se vsakič samodejno prilagodili glede na izbrano lego. Še vedno bi si želel, da je orodna vrstica ScreenExpert vklopljena takoj ob zagonu, ker omogoča, da lahko po meri prilagodiš vsak zaslon in si tudi nastaviš hitre bližnjice do programov, katere lahko tudi združiš v skupine za hitrejšo uporabo.

ASUS Zenbook Duo (2025): še vedno eden najboljših v tej kategoriji

Ni veliko prenosnikov z dvema zaslonoma ali z zaslonom, ki se raztegne oziroma zvija (na primer Lenovo ThinkBook Plus Gen 6, ki prihaja junija). Vsaj glede na raznolikost ponudbe, bi računalnik ASUS Zenbook Duo in konkurenco označil za bolj nišne, luksuzne produkte. Če pa gledam njihovo uporabnost in kaj prinaša njihov koncept, pa obžalujem, da še nimamo res ogromno izbire. In upam, da se bodo prenosniki z več zasloni »prijeli« med uporabniki.

Kar lahko rečem za ASUS-a Zenbook Duo je, da je tako kot lansko leto še vedno eden najboljših v tej kategoriji. Hudih pomanjkljivosti nima in daje občutek zrelosti, čeprav gre za zelo mlado kategorijo. Če cena ni težava in vsakič ko ste na poti obžalujete, da nimate še enega zaslona, je to dober nakup.


Prijavi napako v članku
Vas zanima več iz te teme?
Asus prenosni računalniki ASUS Zenbook Duo


Kaj berejo drugi?

Partnerji Računalniških novic Prikaži vse

ARES RAČUNALNIŠTVO d.o.o.

Tržaška cesta 330, 1000 Ljubljana, Tel: 01 256 21 50
Ares računalninštvo d.o.o. vam po nakupu nudi brezplačno tehnično pomoč, izvaja pa tudi kompletne instalacije in servis računalniške opreme. Več
Zlati partner

ŠPICA INTERNATIONAL d.o.o.

Pot k sejmišču 33, 1231 Ljubljana Črnuče, Tel: 01 568 08 00
Špica International je vodilni slovenski ponudnik informacijskih sistemov in rešitev za obvladovanje časa in prostora. Realnega prostora v realnem času! Njihove rešitve vključujejo ... Več

NCOM d.o.o.

Bičevje 5, 1000 Ljubljana, Tel: 040 855 519
Mobilne aplikacije so korenito spremenila način delovanja podjetij. Več kot 3 milijarde ljudi ima dostop do pametnega telefona. Mobilne aplikacije trenutno predstavljajo najučinkovitejši, ... Več

SINERGISE d.o.o.

Cvetkova ulica 29, 1000 Ljubljana, Tel: 01 320 61 50
Sinergise razvija geografske informacijske sisteme Slovensko podjetje Sinergise je inovativno visokotehnološko podjetje. Ukvarja se z razvojem geografskih informacijskih sistemov ... Več