Telekom Slovenija in Iskratel bosta sodelovala pri razvoju hibridnih javno-zasebnih omrežij 4G/5G
Član uprave Telekoma Slovenije, ki je odgovoren za tehnologijo, mag. Matjaž Beričič, je ob tem dejal, da je zadovoljen, da se je Iskratel odločil za sodelovanje s Telekomom Slovenije na enem izmed ključnih področij razvoja 5G, to je z osredotočenjem na primere uporabe nove generacije mobilnih omrežij v pametnih tovarnah. Hkrati partnerja delita skupno vizijo glede priložnosti, ki jih na področju razvoja pametne industrije prinaša model javnih/virtualnih/zasebnih oziroma hibridnih omrežij.
»5G je evolucija omrežja 4G, ki prinaša nove razvojne možnosti in je ključnega pomena za digitalizacijo gospodarskih vertikal v tem desetletju. Ob tem bo 5G prinesel tudi bistveno hitrejši ter zanesljivejši in stabilnejši mobilni prenos podatkov, bistveno višje hitrosti pa manjšo latenco oz. zakasnitev, kar bo zelo pomembno predvsem za digitalizacijo celotnega gospodarstva, za zdravstvo, industrijo ipd. 5G namreč prinaša nove priložnosti razvoja inovativnih IKT-rešitev z visoko dodano vrednostjo, omogočal bo napredne multimedijske storitve, varen razvoj storitev interneta stvari in še marsikaj. V Telekomu Slovenije pametno 5G-infrastrukturo načrtujemo na način, da bomo lahko na njej (poleg komunikacijskih storitev) omogočili številna navidezna namenska omrežja za posamezne poslovne vertikale; eden od takšnih projektov je tudi skupen razvoj z Iskratelom,« je dejal mag. Matjaž Beričič.
Primož Kučič, direktor poslovnega trga v Telekomu Slovenije, dodaja, da »v Telekomu Slovenije razvijamo tudi ostale industrijske vertikale in smo odprti za sodelovanje s partnerji, kot je Iskratel, ki imajo ideje, rešitve in potrebe, ki jih lahko podpre najsodobnejša tehnologija.«
Robert Kuzmič, izvršni direktor prodaje pri Iskratelu, pravi: »Prepričani smo, da najboljše rešitve 5G za pametno industrijo zahtevajo aktivno sodelovanje med telekomunikacijskimi operaterji, dobavitelji, partnerji in naročniki. Vsaka stran prispeva svoje izkušnje in prednosti.«
Kristijan Melinc, direktor prodaje jedrnih rešitev pri Iskratelu, pa ob tem dodaja: »Industrija je v letu 2019 prevzela vodilni položaj z največjim številom projektov na področju uvajanja interneta stvari, tako da so pametne tovarne postale ključni primeri rabe 5G. S sodelovanjem pri inovacijah, ki so povezane z razvijajočimi se standardi in medsebojno povezljivostjo, imamo v Iskratelu veliko znanja in izkušenj, zato želimo deliti vizijo razvijajočih se hibridnih rešitev pametnega sveta, ki ga bosta poganjala internet stvari in umetna inteligenca: od omrežja 4G in 5G do razvoja zasebnih omrežij, ki se bodo samodejno povezovala z javnimi.«
Prijavi napako v članku