Število tehnoloških samorogov raste z rekordno hitrostjo

The Economist poroča, da se število tehnoloških podjetij, katerih vrednost je ocenjena na več kot milijardo ameriških dolarjev (“tehnoloških samorogov”), povečuje iz dneva v dan. Če smo čisto natančni, jih je danes (23. julija) po svetu že 765, skupaj pa so dotična podjetja vredna več kot 2,435 bilijona ameriških dolarjev.
Če iščemo razloge, zakaj ravno zdaj tak “boom” tovrstnih podjetij, je odgovor dokaj enostaven. Večina analiz kaže na to, da vrednost podjetij dvigujejo predvsem akvizicije “poslovnih angelov”, ki preko “venture capital” (podkategorijo tveganega kapitala) naložb vse več stavijo na dotična podjetja.
Tehnološki samorogi se množijo kot zajci
“Samorogi” se na globalni ravni množijo bolj s hitrostjo zajcev, kot pa katera druga žival. Skupaj so dotična podjetja v prvih šestih mesecih letošnjega leta zbrala skoraj 300 milijard ameriških dolarjev investitorskih sredstev. Toliko jim je uspelo zbrati skoraj celo leto 2020. Samo med aprilom in junijem je tako na račun tega kapitala seznam “samorogov” postal bogatejši za 136 novih “samorogov”
Kdaj pa podjetje dobi oznako “samorog”?
“Samorog”, ali “start-up samorog” je zasebno podjetje, katerega vrednost je ocenjena na več kot milijardo ameriških dolarjev. Julija letos je število “samorogov” prvič preseglo število 700. Med najbolj znane “samoroge” štejemo Airbnb, Facebook, Google in podobne. Ker pa se vrednost teh podjetij konstantno povečuje, obstajajo zdaj že tudi druga poimenovanja, in sicer “decacorn”, podjetje ocenjeno na več kot 10 milijard dolarjev in pa “hectocorn”, podjetja, katerih vrednost preseže 100 milijard. Na tej POVEZAVI lahko pridete do seznama vseh trenutnih “samorogov”. V primerjavi z enakim obdobjem lani se je višina investicij napram lanskemu letu potrojila.
Prijavi napako v članku