Stare tehnologije ‘izumirajo’ – le kaj jih nadomešča?
Še v začetku 90. let smo navdušeno kupovali CD-je (ali zgoščenke) ter razmišljali o tem, kako večna se proti ‘starodobnim’ glasbenim kasetam zdi ta nova tehnologija – pa so se na policah že začeli pojavljati MP3 predvajalniki glasbe, kasneje pametni telefoni. Disketne pogone in diskete so čez noč zamenjali USB vhodi in mali USB ključki, ki so se ponašali s sedaj skoraj nepredstavljivo majhno pomnilno zmožnostjo, danes celo shranjevanje v oblaku. Vpisovanje cen na blagajnah v trgovini pa so nadomestile črtne kode – prvo črtno kodo so sicer v komercialne namene na paket Wrigley’s čigumijev namestili že v začetku 70. let.
Čeprav črtne kode dandanes v trgovinah še vedno najpogosteje uporabljajo, pa nekateri trgovci že gledajo naprej – na svoje artikle nameščajo t.i. NFC oznake, ki omogočajo zapis večje količine informacij o določenem izdelku na zelo majhen ‘prostor’. Z uporabo NFC oznak in ustreznim pametnim telefonom lahko tudi kupec pride do natančnejših informacij o izdelku. V nekaterih primerih pa s pomočjo tovrstnih kod delujejo že povsem drugačne trgovine – kjer kupec ne vzame fizičnega izdelka iz police, temveč le ‘poskenira’ kodo s telefonom, izdelek pa prevzame kasneje.
RFID tehnologija, ki je tudi nosilec delovanja NFC oznak, se tako iz dneva v dan izraža kot vsesplošno uporabna tehnologija: majhna oznaka igra vedno večjo vlogo. V IDentiksu smo pogosto pisali o tem, kako lahko z NFC oznakami optimizirate svoj dom, za kaj so primerne različne frekvence na podlagi katerih deluje RFID tehnologija (npr. oglaševanje), kako lahko preprečimo zamenjavo informacij, ki pripadajo določeni NFC oznaki, ter kako trgovci vse bolj izkoriščajo prednosti te relativno poceni rešitve s širokim spektrom delovanja. Kako pa bi danes to tehnologijo in te male oznake uporabili vi?
Prijavi napako v članku