Samsung – ničelne emisije do leta 2050
Podjetje Samsung Electronics izvaja svojo okoljsko strategijo. Vključuje zaveze za doseganje neto ničelnih emisij ogljika v celotnem podjetju in načrte za večjo uporabo obnovljive energije, kot tudi za naložbe ter raziskovanje novih tehnologij za razvoj energetsko učinkovitih izdelkov, povečanje ponovne uporabe vode in razvoj tehnologije zajemanja ogljika.
Prvi val sprememb vključuje potrošniško elektroniko (npr. pametne telefone). Na tem področju želi podjetje do leta 2030 doseči ničelne emisije (Obseg I in II)[1]. V naslednjih dveh desetletjih se bo Samsung osredotočil na uvedbo okolju prijazne tehnologije v oddelku rešitev za naprave (npr. polprevodniki, vključno s pomnilniškimi izdelki). Že prva leta izvajanja nove strategije so prinesla pozitivne učinke. Zaradi novih objektov za obdelavo procesnih plinov in razširjeni uporabi sistemov za rekuperacijo odpadne toplote utekočinjenega zemeljskega plina (LNG) so v oddelku rešitev za naprave med letoma 2023 in 2022 zmanjšale svoje emisije za 11,6 %.
Samsungov oddelek izkušenj z napravami se osredotoča tudi na elektronske odpadke. Globalna okoljska strategija bo do leta 2030 svoj program zbiranja e-odpadkov razširila s 50 na 180 držav. Predvideva se, da bo v letih 2009 do 2030 zbiranje elektronskih odpadkov doseglo raven 10 milijonov ton, do leta 2050 pa 25 milijonov ton. Leta 2023 bo Samsungov program zbiranja razširjen na več kot 70 dodatnih držav.
Eko za ekologijo in ekonomijo
Samsungov pomnilniški oddelek med potrošniki spodbuja okolju prijazne prakse. Koristne so ne le za naravo, ampak tudi za končne uporabnike. Nadgradnja trdega diska v računalniku je cenejša kot menjava celotnega računalnika. Novi Samsungovi diski SSD, kot je Samsung 990 EVO, ponujajo več kot le višje ravni shranjevanja – zahvaljujoč hitrosti branja, ki doseže 5000 MB/s, in hitrosti zapisovanja do 4200 MB/s, lahko pospešijo celoten računalnik. Obnova računalnika ne mora nujno biti velika naložba, s to metodo pa znatno zmanjša tudi se količina e-odpadkov.
Prihranke (ter večjo varnost) je mogoče doseči z uporabo zunanjih diskov SSD za shranjevanje datotek in osebnih spominov namesto rešitev v oblaku (vsakih 100 GB prostora za shranjevanje v oblaku ustvari 200 kg CO2 na leto[2], na podlagi emisijskega faktorja omrežja ZDA).
Zemlja je naša skupna odgovornost. Ukrepi velikih podjetij, kot je Samsung, so odličen korak v dobro smer, vendar ne pozabimo, da lahko prispeva vsak. Vredno je iskati vsakodnevne rešitve, ki lahko vplivajo na našo prihodnost.
[1] Obseg I zajema neposredne emisije, obseg II pa posredne emisije – https://www.nationalgrid.com/stories/energy-explained/what-are-scope-1-2-3-carbon-emissions
[2] https://stanfordmag.org/contents/carbon-and-the-cloud
Prijavi napako v članku