Prvi pomemben korak za mobilno omrežje 6G
Nova generacija mobilnih omrežij 5G je tukaj in kar nekaj držav se bori za prvo mesto na globalnem trgu razvoja 5G tehnologije. Ne preseneča, da je uporabnikom storitev mobilne telefonije vse bolj dostopna in jim prinaša številne prednosti, predvsem v obliki hitrejšega prenosa in nalaganja podatkov. To seveda povsem drži tudi na našo državo, saj je za to poskrbela družba Telekom Slovenije.
Čeprav mobilno omrežje 5G še ni povsem zaživelo, mnoga podjetja in raziskovalni inštituti že usmerjajo moči v razvoj novega mobilnega omrežja 6G. To naj bi zaživelo že leta 2028, kar pomeni, da bo že na voljo za komercialno uporabo. Običajnim uporabnikom pa bo na voljo okoli leta 2030, kar pomeni, da bo to cenovno dostopno širšemu krogu prebivalstva širom sveta. Če pa se bodo pojavile težave v komercializaciji mobilnega omrežja 5G, pa bi se lahko omrežje 6G pojavilo že v naslednjih nekaj letih.
Prvi pomemben korak v smeri mobilnega omrežja 6G pa so nedavno naredili raziskovalci južnokorejske univerze Kyungpook National University. Ti so namreč izdelali namenski tranzistor imenovan HEMT (High-Electron-Mobility Transistor), ki je resnično nekaj posebnega. Ta lahko namreč deluje pri frekvenci do 738 gigahercev, kar je več kot 30 gigahercev več od predhodnega rekorda. Višje frekvence pa naj bi bile ključ za vzpostavitev novega mobilnega omrežja, hkrati pa bi jih lahko uporabili tudi za izdelavo zmogljivejših računalniških sistemov, vključno z vse bolj priljubljenimi kvantnimi računalniki.
Številni strokovnjaki so prepričani, da bi lahko mobilno omrežje 6G zagotovilo prenos podatkov s hitrostjo do enega terabajta na sekundo. To dejansko pomeni, da bi lahko vsaj teoretično v eni sekundi prenesli kar 142 ur videoposnetkov ločljivosti 4K, kar je danes povsem nepredstavljivo. Zakasnitveni čas naj bi bil krajši od 100 milisekund. Pomembno vlogo pri delovanju mobilnih omrežij 6G naj bi imela umetna inteligenca. Ta naj bi namreč skrbela za upravljanje nove tehnologije in za zagotavljanje hitrega prenosa podatkov.
Prijavi napako v članku