Prodaja kopije originalnega programa je nezakonita!
Sodišče Evropskih skupnosti je nedavno izdalo končno sodbo glede zakonitosti prodaje kopije originalne programske opreme. Tu je šlo za primer dveh latvijskih državljanov, ki naj bi jim uspelo preko svetovnega spleta prodati več kot 3.000 kopij operacijskega sistema Windows. S tem naj bi podjetju Microsoft povzročili za okoli 265 tisoč evrov poslovne škode.
Sodniki sodišča Evropskih skupnosti so v tem primeru odločali predvsem o tem ali lahko nekdo proda programsko opremo, ki ni shranjena na prvotnem oziroma originalnem mediju. Sodišče evropskih skupnosti je odločilo, da se lahko na trgu proda izključno programska oprema, ki je shranjena na prvotnih pomnilniških medijih. Varnostne kopije programov, ki so shranjene na drugih medijih, pa pričakovano ni mogoče prodajati in se preganja po zakonu. To velja tudi v primeru, da imamo izdelano le eno kopijo programske opreme.
Prodaja varnostnih kopij na neoriginalnih medijih je pravzaprav ključna dejavnost programskih piratov. Zato ne preseneča odločitev sodnikov sodišča Evropskih skupnosti, da je mogoče tretji osebi prodati le program, ki je stanjen na originalnem pomnilniškem mediju.
Prijavi napako v članku